Mezuláník nakonec neuspěl, do volby Rady ČT postoupil děkan Končelík

Jakub Končelík. Foto: FSV UK

Jakub Končelík. Foto: FSV UK

Posledním, osmnáctým postupujícím do volby Rady ČT je Jakub Končelík, děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Poslanecký volební výbor ho dnes krátce po jedné hodině odpolední zvolil jako náhradníka za Daniela Váňu, který se v průběhu volby stal mediálním poradcem v Babišově hnutí ANO a z volby odstoupil.

O šanci postoupit mezi 18 finálních kandidátů tak definitivně přišel Radek Mezuláník, největší kritik generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, současný radní České televize, který se ucházel o další mandát. Ještě včera měl šanci být doplněný jako náhradník, neboť v předchozím výběru zůstal první „pod čarou“. Nakonec to nedopadlo.

S radou se dnes, na její schůzi probíhající souběžně se zasedáním volebního výboru, Mezuláník rozloučil prohlášením, že Dvořákova nedávná prezentace pro poslance o hospodaření České televize je goebbelsovsky propracovanou demagogií, píše to Týden.cz.

minule vypadli také ostatní radní, kteří chtěli do kontrolního orgánu znovu: předseda Milan Uhde, místopředsedkyně Dana Eklová (Makrlíková) a člen Antonín Bajaja.

JAK PROBÍHÁ LETOŠNÍ VOLBA MEDIÁLNÍCH RADNÍCH

  • V březnu končí mandát 5 radním ČT (předsedovi Milanu Uhdemu, místopředsedkyni Daně Eklové a řadovým členům rady Jiřímu Preslovi, Antonínu Bajajovi a Radku Mezuláníkovi) a 2 radním Českého rozhlasu (předsedovi Tomáši Ratiborskému, radnímu Bohušovi Zoubkovi)
  • V obou radách je navíc neobsazeno po jednom místě.
  • Do Rady ČT, která má mít ze zákona 15 členů, se volí 6 nových. Do Rady Českého rozhlasu, která má mít ze zákona 9 členů, se volí 3 noví.
  • Do Rady ČT se přihlásilo 58 lidí, do Rady Českého rozhlasu 37 lidí, oznámili poslanci na schůzi ve čtvrtek 6. února. Lhůta pro přihlašování končila 31. ledna.
  • Poslanci volebního výboru na schůzi ve středu 19. února zúžili seznam adeptů do televizní rady na 45 lidí, do druhé na 19 lidí.
  • V úterý 25. února a v pátek 28. února se kandidáti představili poslancům při veřejném slyšení.
  • Ve středu 5. března volební výbor zúžil výběr tajnou volbou na 18 kandidátů do televizní rady a 9 do rozhlasové. Tento výběr putuje na plénum sněmovny.
  • Sněmovna bude rozhodovat tajnou volbou na schůzi, která začíná v úterý 18. března. K volbě radních by podle dnešního oznámení měla dostat ve středu 26. března.