V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Michael Kors kupuje luxusní značku Versace, chce zdvojnásobit její obrat

  • ČTK
  • 26. 09. 2018 08:00
Značka Versace má v logu hlavu Medúzy. Ilustrační foto: Profimedia.cz

Značka Versace má v logu hlavu Medúzy. Ilustrační foto: Profimedia.cz

Americká společnost Michael Kors převezme za 1,83 miliardy eur (zhruba 47 miliard Kč) italský módní dům Versace. Firmy to uvedly ve svém společném prohlášení. Věhlasný podnik a jedna z mála posledních nezávislých módních značek se tak stane další italskou luxusní firmou, která přejde do zahraničních rukou.

Rodina Versaceových nyní vlastní 80 % firmy, zbylých 20 % patří americkému investičnímu fondu Blackstone. Michael Kors převezme všechny akcie Versace a platit bude kombinací hotovosti, dluhu a svých akcií. Michal Kors Holdings se zároveň přejmenuje na Capri Holdings. Firma Blackstone svoji investici ve Versace opustí, rodina Versaceových získá kromě hotovosti za svůj podíl také akcie holdingu Capri za 150 milionů eur. Převzetí by mělo být dokončeno příští rok v květnu. Schválit ho musí regulační úřady.

Američané plánují zvýšit počet prodejen z aktuálních 200 na 300 a posílit internetový prodej. Chtěli by také víc než zdvojnásobit obrat na 2 miliardy dolarů (asi 43,5 miliardy Kč), mimo zvýšením podílu obuvi a doplňků na celkovém prodeji ze současných 35 na 60 %. Obuv a doplňky patří mezi nejprodávanější kategorie luxusního zboží, protože jsou obvykle dostupnější.

Legendární italskou módní značku založil v roce 1978 Gianni Versace, který byl před 21 lety zavražděn. Rodinnou firmu od té doby vedla jeho sestra Donatella, zastávala dvojí funkci hlavní návrhářky a zástupkyně šéfa společnosti. Jak ona, tak její bratr Santo a dcera Allegra by měli působit ve společnosti i po prodeji.

Po smrti Gianniho čekaly firmu těžší časy, problémy jí připravil pokles poptávky v období hospodářské krize. Versace zavedl úsporná opatření a po celém světě rušil pracovní místa. Nyní se stejně jako jiné luxusní módní značky těší z asijského boomu, poptávka je silná hlavně v Číně. Loni firma hospodařila se ziskem 15 milionů eur (přes 380 milionů Kč), obrat se vyšplhal na 686 milionů eur. Versace čelí konkurenci rivala Louis Vuitton, který patří francouzskému luxusnímu koncernu LVMH, a dalším luxusním módním značkám jako Gucci nebo Prada.

Michael Kors je také znám jako žádaná značka, i když méně exkluzivní a levnější, a tedy dostupnější. Firma proslulá především svými koženými taškami se netají ambicí proniknout do luxusnějšího segmentu. Loni koupila za 1,2 miliardy dolarů britského výrobce extravagantní obuvi Jimmy Choo.