Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Céčka jako pouhý doplněk zmrzliny? Hanba!

Je Michal David kontroverzní, když je nejúspěšnějším umělcem? Ano, ale jen u nás, co pamatujeme alternativní kulturu. Skončila zřejmě rokem 2000.

Sobota, 15.50

Hudbu Michala Davida jsem objevil až v pozdním věku. Jako dospívající jsem ji samozřejmě nesnášel, protože tehdy existovala nějaká alternativní kultura, ke které jsem tíhnul jako odvěký čtenář hudebních periodik. Michala Davida jsem objevil ve věku 25 let v kamarádem v jeho autě, když jsme jezdili nazdařbůh Prahou, šťastný tak nějak čistě z faktu, že žijem a svět je náš. Vlastně to začalo už trochu dřív, kamarád u mne zapomněl kazetu a při jedné z našich jam sessions pustil pecku Můj slogan, kterou celou odzpíval.

Uvědomil jsem si geniální aranž a tah na branku, a taky skvělý trik, kdy se v refrénu změní tónina v dur. Mělo to šílený grády, takže jsem si pak koupil obě Davidovy bestofky, ale skoro nikdy je neposlouchám. Jeho tvorba funguje jako spolehlivý filtr na lidi. Pokud řeknete, že se vám z nějakého důvodu líbí, nikdy na to nezapomenou, překvapíte je. Mám překvapovat lidi v povaze, ale toto není ten případ. Pak jsem viděl neskutečně zábavný záznam z umělcových padesátin a ano, tohle ano. Skvělé na téhle akci je, že zpěváka doprovází skvělí muzikanti a písničky znějí jako skutečné písničky, ne jako umělohmotná nahrávka někdejších Kroků, blbě smíchaná ve studiu Supraphonu (neuměli to).

Kdykoliv konzultuju něčí značku, vždy klientovi doporučím, aby mu jeho designer hned vymyslel nějaký geniální merchandising, říkám, představte si třeba, že nikdy neexistovala céčka, a my si je teď zvolíme jako náš značkový nosič. Pro představu, céčková mánie v polovině 80. let bylo něco tak šíleného, že bych si s tím netroufnul srovnat ani současný benchmark – fronty na iPad 2. Ano, Apple se snaží, ale ani vzdáleně to nepřipomíná to, co se dělo v naší třídě 4.A v Karmelitské ulici na Malé Straně.

Každý z nás měl pár céček, které se daly vyměnit za jiný artikl (žvejky apod.). Šlo o nedostatkové zboží, které nebylo vůbec nikde. Ale vyráběla se v Jablonci, kde se je někomu z mých rodinných příslušníků povedlo koupit. Balíček stál myslím 15 Kč, což bylo dost, nicméně šlo o obrovský balík, který představoval zhruba množství kusů mezi celou naší základní školou prvního stupně. Já byl malý kluk, takže mně se zdál monstrózní. Balíček byl dárkem pro synovce, tudíž jsem si s ním mohl jen asi jeden den pohrát a musel jsem ho pak znovu zadělat. Šlo o podpultový nákup přímo v prodejně v Jablonci. Už jsem ho nikdy neviděl, ale snil jsem o něm.

No a dneska vidím, že někdo učinil úvahu o relaunchi céček, spolu se zmrzlinou a samozřejmě osobou Michala Davida. Nicméně céčka jsou zde pouhým merchandisingem, což mi i vedle takové zmrzliny, jakou je Míša, připadá trochu málo.

Sobota, 22.26

Právě jsem se vrátil z velice uspokojivého dne venku a mám pocit, že už skoro není co psát. Jen třikrát hanba, hanba, hanba!