Michal Klíma nastoupil k premiéru Fialovi, ve vedení mediálních organizací skončí

Nový premiérův poradce pro média Michal Klíma opustí správní radu NFNŽ i vedení CZ IPI.

Michal Klíma

Michal Klíma

Michal Klíma oficiálně potvrdil svůj nástup do poradního týmu premiéra Petra Fialy (ODS). Stal se Fialovým poradcem pro problematiku médií a dezinformací. „Vítám snahu zlepšit situaci v těchto oblastech a budu se snažit k tomu přispět,“ uvedl. Zaměřit se chce na mediální legislativu, jak už avizoval pro Médiář. Někdejší dlouholetý mediální manažer Klíma kvůli působení u předsedy vlády skončí ve vedení Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI), byť jeho řadovým členem zůstane, a opustí Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), kde byl místopředsedou a členem správní rady.

„Abych předešel spekulacím o střetu zájmů, rezignuji,“ stojí v Klímově aktuálním prohlášení. „Rezignaci podám na nejbližších zasedáních správních rad obou organizací v příštích dnech,“ zavazuje se Klíma. „Prostřednictvím organizací jsme se proti něčemu vymezovali, něco jsme žádali. Teď nastala situace, kdy je možné ovlivnit, aby se to podařilo,“ vysvětloval na začátku ledna svou motivaci pro vládní angažmá.

Místní pobočku Mezinárodního tiskového institutu Klíma před třemi lety spoluzaložil a v březnu 2019 stal se jejím prvním předsedou. Organizace sdružující místní šéfredaktory a zkušené novináře pod jeho vedením kritizovala přístup vlády Andreje Babiše (ANO) k novinářům nebo vyzývala generálního ředitele Českého rozhlasu k rezignaci. V Nadačním fondu nezávislé žurnalistiky seděl v šestičlenné správní radě, která rozhoduje o rozdělování grantů redakcím.

Ve fondu může dojít k dalšímu odchodu

Správní radu NFNŽ může brzy opustit i její předseda, hoteliér Tomáš Richter, který patří mezi tucet zakladatelů fondu. Stal se totiž pokladníkem potenciální kampaně generála ve výslužbě Petra Pavla, který zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta. Informaci přinesl týdeník Respekt. Richter je předsedou dozorčí rady spolku Společný prezident

„V tuhle chvíli žádná kampaň není na stole,“ řekl Richter Médiáři. Pokud ale bude Pavel opravdu kandidovat, správní radu opustí. Potvrdila to výkonná ředitelka NFNŽ Kateřina Hrubešová. „Tomáš Richter rezignuje, jakmile bude oficiálně zahájena prezidentská volební kampaň. Podmínkou je samozřejmě jeho aktivní účast ve volebním týmu,“ uvedla Hrubešová.