Milan Fridrich nebude kandidovat na šéfa České televize, sdělil novinářům

Bývalý ředitel zpravodajství ČT24 si představuje, že televizi povede čerstvý manažer zvenčí.

Výkonný ředitel divize Nová média České televize Milan Fridrich se nepřihlásí do tendru na generálního ředitele veřejnoprávní instituce, tvrdí v prohlášení rozeslaném dnes do redakcí.

„V zářijové volbě na nového šéfa ČT jsem se rozhodl po pečlivé úvaze nekandidovat,“ uvádí v něm. „Post šéfa ČT je ryze exekutivní pozice, kde nezbývá čas na kreativu a novinařinu. Já se však chci dále věnovat tvořivé stránce médií, práci s programem, zprávami a novými platformami.“

Rada České televize bude přihlášky vybírat od pondělí za týden, v pondělí 22. srpna. Pak 21. září by měla volit nového ředitele jako nástupce Jiřího Janečka, který se rozhodl po 8 letech z čela ČT ze zdravotních důvodů odejít.

Přesvědčení kandidovat už veřejně vyjádřili bývalý šéf Novy Petr Dvořák, výkonný ředitel hudební TV Óčko Hynek Chudárek, šéfdramaturgyně vývoje nových pořadů ČT Alena Müllerová a někdejší šéf projektu digitální TV Barrandov Radomír Pekárek.

Rozhoduje se také Roman Bradáč, ředitel zpravodajského kanálu ČT24, Fridrichův nástupce v této funkci.

Podle neoficiálních zvěstí Fridrich odmítá spolupráci právě s Bradáčem a lidmi kolem něj (Bradáč patří do neformální skupiny manažerů ČT zvané „čtyři R“, do které se kromě něj počítají ředitel programových okruhů ČT Radek Žádník, šéf ČT1 Radan Dolejš a obchodní ředitel ČT Robert Kvapil).

Fridrich dává přednost variantě silného, čerstvého manažera zvenčí, který by televizi změnil. To by odpovídalo nejvíc zmíněnému bývalému řediteli Novy Dvořákovi.

*

Plné znění prohlášení Milana Fridricha

V posledních týdnech jsem byl v médiích z různých stran často zmiňován jako vážný kandidát na generálního ředitele ČT, čehož si nesmírně vážím. Je to ocenění výsledků práce na ČT24 a v nových médiích České televize, které máme se mým týmem za sebou.

Všem lidem, kteří mě podporovali a podporují jsem to řekl osobně a nyní tak činím veřejně: v zářijové volbě na nového šéfa ČT jsem se rozhodl po pečlivé úvaze nekandidovat. Post šéfa ČT je ryze exekutivní pozice, kde nezbývá čas na kreativu a novinařinu. Já se však chci s maximální energií a pokorou dále věnovat tvořivé stránce médií, práci s programem, zprávami a novými platformami. A to buď v České televizi, jejímuž poslání věřím a poslední léta jsem pro ni pracoval jako ředitel zpravodajství a ředitel nových médií nebo jinde, pokud mě už nebude v této instituci zapotřebí.

Mám ČT rád a její osud mi leží na srdci. ČT není o jednom člověku, řídí ji tým lidí, kteří musí být oddáni společné věci. Jen tak může veřejná služba získat u společnosti vážnost. Pokud bude zvolen respektovaný zkušený manažer a vytvoří na tomto hodnotovém základu tým a osloví mě s nabídkou spolupráce, budu v ČT rád pokračovat. Nikoliv ale za každou cenu.