Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení nových českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců a stratégů z tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna za 39. týden 2021
- Guts Prague: Prague Pride 2021 (65 %)
značka: Festival Prague Pride, klient: Prague Pride - Jinej gang: Když je to amazing, tak nechceš odjet (61 %)
značka, klient: Amazing Places - VMLY&R Prague: Náš fotbal (61 %)
značka: Náš fotbal, klient: Fotbalová asociace ČR - Aetna: Hej ty! Žádný hejty! (59 %)
značka: Český basketbal, klient: Česká basketbalová federace
- Ogilvy: A co děláš o prázdninách ty? (55 %)
značka: Lego, klient: The Lego Group
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným kampaním můžou experti přidat slovní hodnocení.
1. Festival Prague Pride letos vytáhl duhu

Prague Pride: Education (Guts Prague)

Prague Pride: Art (Guts Prague)

Prague Pride: Online (Guts Prague)

Prague Pride: Piknik (Guts Prague)
Tématem letošního 11. ročníku festivalu Prague Pride byl coming out, tedy proces přijetí vlastní sexuality a sebe sama. Pořadatel Prague Pride připravil v hlavním městě desítky akcí od filmových projekcí, výstav, koncertů nebo workshopů nejen pro LGBTQ+ komunitu. Akci doprovázela kampaň od studia Guts Prague, které tvoří art directorka a fotografka Jana Bauerová a copywriter Radek Mojžíš.
Musím se přiznat, že jsem chvíli přemýšlela, co vizuály znamenají. Aha, symbolizují duhu, došlo mi pak. Je to hezké, škoda jen, že zůstalo jenom u hry se symbolem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tady si myslím, že cíl (Prague Pride není jen o průvodu) byl vyřešen slušně. Grafika je jasná a srozumitelná, i když na Lürzer’s Archive to myslím není. No a u studentů bodovala instagramová videa a dali tomu 71 %.
Richard Stiebitz (Gen)
Využít duhového symbolu značky jako odkazu k pestrému programu festivalu je vlastně pěkný nápad. Ale reklama by se mi líbila i bez něj. Pro svou hravost a invenci. Sice nic světoborného, ale v našich končinách zatím ještě pořád nadstandard.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Působí to na mě mile neangažovaně, zároveň dostatečně výmluvně. Rozhodně poloha, která mi přijde funkční.
Pavel Jechort (Mall Group)
Jako oznam to funguje velmi dobře, barevnost jasná, sdělení čisté. Škoda jen, že to neřeklo něco víc, něco nečekaného, něco coby šlo za kategorii „vězte, že se bude konat“.
Vilém Rubeš
Tak tato duhová smršť mě strašně baví, ať už jde o zpracování plakátů, tak hravé video spoty. Na ta videa bych se mohla koukat pořád.
Michaela Oulehla (Cognito)
Je to povedené. Vizuálně výrazné. Trochu vyndané. Animace super. Fakt mě to baví.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
Jsem sám, kdo v tom natahování na vizuálech hledal nějakej další smysl? Po zhlédnutí animací jsem přestal. Ha, prostě duha!
Manuel Prada (Comtech Can)
2. Amazing Places mají videokampaň od Jinýho gangu
Po startu nového webu, uvedení tištěného magazínu a spuštění vlastního rezervačního systému uvádí cestovatelský projekt Amazing Places svou první videokampaň. „V těchto dnech slavíme sedmé narozeniny. Po celou dobu se snažíme bavit nejen sebe, ale i naše zákazníky, fanoušky a příznivce. Inspiraci na kouzelná místa nabízíme, věřím, zajímavou a neotřelou formou, ve které se vtipu a humoru nebráníme. A právě to, že nic nebereme moc vážně a jde nám především o zábavu a pohodu, ukazuje i pojetí našeho prvního reklamního spotu. Všem chceme ukázat, že jsme tady,“ naráží na první slova spotu Petr Kotík, zakladatel Amazing Places. Úvodní slova Jsme tady! ve spotu vyřkne herečka Veronika Arichteva, ta poslední zaznějí od Bisera Arichteva. Ten v prostředí luxusního srubu Líny nedaleko Mladé Boleslavi režíroval spot, za jehož námětem stojí tři kreativci z agentury Jinej gang Ondřej Hübl, Viktor Říha a Tomáš Vápeník. Ve spotu vystupují také Klára Oltová a Jakub Žáček, kterým sekundují Anna Vítková a Oliver Olt v dětských rolích.
Haha, tak to je výborný! Jak spot začal, říkala jsem si „no dobrý jako, hezky natočený, ale trochu nuda, standard“. Ale pak... tleskám! Mimochodem, výborná hudba. Úžasné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Amazing! Mně se líbilo, že je tam ze všech ostatních nejjasnější insight (neříkejte nikomu, že nevíte, co to je). S každým přehráním se objevují další fóry. A co moji studenti? Chytila to na první dobrou třetina. Za ně je to 53 %, ale oceňují bumper.
Richard Stiebitz (Gen)
Příběh o rodině, která si dál žije v zapůjčeném domě, mě pobavil. Rukopis Jinýho gangu je nepřehlédnutelný. Nutno ale také dodat, že jistá míra bizáru té zápletky může v divákovi posilovat nepříjemné pocity postavy, která se do domu právě nastěhovala.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Pobavil jsem se královsky. „Making of“ je boží. Nedávám plný počet jen proto, že o produktu se můžu jako divák spíš jen dohadovat. Ale šance, že se tam půjdu podívat a zjistím aspoň tam, jestli je produkt pro mě, je velká.
Pavel Jechort (Mall Group)
Já myslím, že nabídka spotřebiteli „pronajmi si za ranec chatu, kde tě pořád může odněkud někdo šmírovat“ je prostě amazing.
Vilém Rubeš
Amazing places jsou srdcová záležitost - jejich sociální sítě, výběr míst, inspirace po republice na jednom místě, výběr influencerů... a tato kampaň se taky povedla. Hezky zpracovaná a se vtipem.
Michaela Oulehla (Cognito)
Měl jsem větší očekávání. A bohužel mi to nevyloudilo ani úsměv na tváři. Nějak se ten příběh v příběhu zamotal.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
Amazing places, not amazing advertising. Tohle pojetí insightu nefunguje. Potkat na vysněnym místě creepy ex-hosty rozhodně není amazing. Stejně jako hádka při odjezdu v případě pana „kachlíka“ a jeho ženy „komody“. Wow efekt z ubytování tak dokáže předat jen bumper číslo 1. Měl to bejt vtip, ale možná se odteď začnu na dovolený koukat pod postel, za závěsy... Btw: trochu mrazí i z toho závěrečnýho hlasu.
Manuel Prada (Comtech Can)
3. Náš fotbal dostal nový vizuál od VMLY&R

Vizuální identita značky Náš fotbal

Vizuální identita značky Náš fotbal

Vizuální identita značky Náš fotbal
Na popud národní fotbalové asociace vznikla značka Náš fotbal. Kreativní koncept, strategii a vizuální identitu značky sjednocující všechny fotbalové sporty připravila agentura VMLY&R ve spolupráci s designérem Janem Mouchou. Takzvaný dynamický logotyp vyjadřuje rozmanitost střel na branku pomocí různého umístění a velikosti písmene O coby míče. V různých reklamních a komunikačních materiálech je tedy možné použít některou z těchto variant. Fotbalová asociace ČR chce prostřednictvím nového brandu podporovat rozvoj fotbalového sportu ve všech jeho podobách. Současně spouští kampaň s názvem Náš fotbal má smysl, vyjadřující respekt a podporu lidem, bez nichž by fotbal nemohl existovat. „Svět organizovaného fotbalu je bohatý a má u nás dlouhou tradici, nedávno jsme oslavili výročí 120 let české kopané. Přestože je fotbal u nás sportem číslo jedna, ubývá lidí, kteří ho aktivně hrají,“ říká Václav Kudrna, ředitel pro strategii Fotbalové asociace ČR. „Jednou z největších výzev je oslovení mladé generace, ale chybí i kvalifikovaní trenéři, kteří by mladé talenty vychovávali. Chtěli jsme proto vytvořit základnu pro český fotbalový sport, která by zastřešila širokou rodinu fotbalových sportů a zároveň podpořila rozvoj našeho nejpopulárnějšího sportu ve všech jeho podobách.“
Krásná kampaň. Spot mě dojal, vizuální styl mě uchvátil. Bravo!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Nejsem zarytý fanda, ale filmově je to poutavé a je poznat, ze které dílny to je. Asi dobrý oddíl. U studentů to skórovalo v průměru na 60 %, ale u jedné studentky to bylo až 90 %.
Richard Stiebitz (Gen)
Líbí se mi, co nové logo umožňuje, a připomíná mi to úspěšnou vizuální identitu Prima Cool. Filmový manifest značky balancuje mezi lidovostí a velikost a je fajn, že se to nesnažilo napodobit Ligu mistrů. Je v tom naděje a příslib pro fotbal a jeho fanoušky.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Co Čech, to odborný poradce, samozřejmě i přes grafiku. Takže, přijde mi to sympaticky starosvětské, hezky funguje bílá na zelené, ale se zelenou na tmavším pozadí už tak moc ne.
Pavel Jechort (Mall Group)
Klišé, nuda, stokrát vyvařený čajíček.
Vilém Rubeš
Skvěle zpracované - přes myšlenku „náš“ až po logo jako takové. Velké plus za to, že fotbal patří opravdu všem - jak fotbalistům, tak fotbalistkám.
Michaela Oulehla (Cognito)
Dynamické identity mě baví. U logotypu už si jistý nejsem... Mě by spíš zajímalo, kolik komunikačních aktivit fotbalová asociace má. Přijde mi, že to je další dříví v lese. Video je ok, ale voiceover mě tahá za uši.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
Logotyp vs. spot 1:0. Vizuální identita se fakt povedla, video spolu s jeho myšlenkou je trochu generický. Logo podle mě funguje líp v kombinaci s fotkou. Škoda, že tohoto prvku nevyužili na konci spotu – například letící míč mohl v end framu přecházet do loga.
Manuel Prada (Comtech Can)
4. Rapper Kato s basketbalisty přesvědčuje ke slušnosti
Český basketbal vstupuje do nové sezóny s ambiciózním předsevzetím: chce jít ostatním sportům příkladem v tom, jak se k sobě chová celá komunita kolem sportu. Trenéry, rozhodčí, diváky, hráče i všechny příznivce proto vyzývá, aby „hejty“ nechali doma. S novým ročníkem tedy startuje osvětová kampaň, na níž se pod taktovkou strategicko-kreativní agentury Aetna podílel rapper Kato z formace Prago Union. Ten pro Českou basketbalovou federaci složil hiphopový nápěv pro dvouminutové video, které natáčela produkce Yezede v pražské hale Na Folimance. Kato v něm společně s dětmi, vyzývá basketbalovou komunitu, aby hejty nechala v letošním ročníku doma. Na stránkách Bezfaulu.cz je pak možné najít desatero správného chování.
Vzhledem k tomu, že se dal syn na basket, hodnotím tuto kampaň jako záslužnou - a díky Katovi i povedenou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Kato je fajn a píseň taky, ale je to hrozně široké a já myslel, že šikana a nezájem v basketu není. Bacha na změnu triček během natáčení. A co moji studenti? Trochu hejtovali na hodnotě 36 %.
Richard Stiebitz (Gen)
Fandím snaze profilovat basket jako subkulturní fenomén a angažmá rapu je odvážný pokus, ale zcela na místě. Videu se ne úplně daří držet krok s nápěvem a chvílemi jsem ztrácel pozornost, ale jinak povedené.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Je to celkem jasné, ale dlouhé, protože příběh nikam negraduje. To znamená po 30 vteřinách mi už přišlo, že se ta věc vleče.
Pavel Jechort (Mall Group)
Sice nevím, kde je ta kampaň, ale Kato je dobrej - a podobně nabádavě vtipnejch vývěsek nosí internety denně celé rance.
Vilém Rubeš
Miluju a prosím o duplikaci kampaně napříč sporty!
Michaela Oulehla (Cognito)
Kato respekt. Přijde mi to odvážný a s přesahem, mladý publikum by to mohlo bavit.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
S hejty do koše! Tahle iniciativa u mě skóruje, lyrics taky (masterpiece of copywriting!). Moc u mě ale neboduje scéna, kdy si děti podávaj toho týpka zpátky. Jde to trochu proti hlavní myšlence.
Manuel Prada (Comtech Can)
5. Lego využilo česká prostředí a komiks

Lego: Jihočeská vesnice

Lego: Prázdninový karavan

Lego: Bezděz
Výrobce populární stavebnice Lego zaměřil svou letní komunikaci na děti, hlavním motivem kampaně je ukázat, že i hrdinové každodenního života v Lego City si zaslouží odpočinek. V kampani se tak objevily z kostek Lega třeba hrad Bezděz či jihočeská vesnice se svou typickou architekturou. Základem letní kampaně byly digitální spoty vzniklé technologií počítačové 2D animace pomocí nafotografovaných fází a vektorové grafiky. Tato technologie měla umocnit komiksový charakter celé reklamy. Spoty běžely pro děti na YouTube, rodiče kampaň viděli ve vybraných umístěních na e-shopech a v PR. Kampaň, za níž stojí agentura Ogilvy a která navazuje na televizní spoty, běžela v létě v Česku i na Slovensku.
To jihočeské baroko mě úplně dojalo. Je to hezké, hravé, sympatické, prostě jako Lego.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Kdo si hraje, nezlobí. Taky jsem si hrál a hned bych si to s Legem zopáknul. Studenti si s názorem chvíli hráli a dali tomu v průměru 50 %.
Richard Stiebitz (Gen)
Je to taktická letní kampaň a šikovný způsob, jak dětem a rodičům připomenout Lego i tehdy, když se jede na prázdniny. Lego v reklamě zůstává samo sebou, i když promlouvá ke specificky českému publiku. To se mi líbí.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Není to úplně vysoká škola, jak ty ikonické reklamy Lega, ale rozhodně dobré. A to i s přihlédnutím k faktu, že cokoliv s touhle hračkou startuje aspoň z půlky závodu. A oceňuju i drobné vychytávky typu „ty kostko“ a „to mě poskládej“.
Pavel Jechort (Mall Group)
No jo, kdyby mi bylo zase vosum. Ale pro cílovku a rodiče určitě funkční a v pohodě.
Vilém Rubeš
Ne, toto mě neoslovilo. Připadá mi to chaotický. Na krátké video je tam na mě až příliš mnoho situací a lokalit. Takový mix všeho.
Michaela Oulehla (Cognito)
Koncept komixového příběhu je ok, ale zpracovaní mi na Lego přijde slabé. Asi nízký rozpočet? Odkazy na lokální památky ani nejsou pořádně prodané, což je vlastně škoda.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
Zábavný dětství v kostce Lega. Je to fajn. Ale proč komiks? Framy mohly být graficky zajímavější – třeba ve tvaru lego bricks, který by skládaly příběh. Taky by bylo lepší, kdyby nás spotem provázely dětský hlasy.
Manuel Prada (Comtech Can)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, vyplňte rodný list kampaně a spolu s odkazy na spoty či vizuály v dostatečném rozlišení odešlete na ondrej@aust.cz.

Prezident Pavel uvedl vlastní podcast Podhradí, otázky pokládá Michal Půr

Šéf TV Nova Daniel Grunt: „Není reálné, aby vznikl Czechflix. Může jím být Voyo“

Tištěný časopis Moje psychologie se po půl roce vrací
