A je to tady! ČTK zveřejnila hromadné foto ze své říjnové oslavy z pražského Žofína, kde slavila svých 100 let. Najít na snímku šéfredaktora Médiáře není těžké. Najdete se taky?

Siekel vytvořil vinařskou skupinu Vinifera, chce přeskočit Bohemia Sekt

Vinařství Neoklas, Mutěnice, Šardice a společnost Víno Trade, které patří investiční skupině FPD Group slovenského miliardáře Antona Siekela, nově vytvořily vinařskou skupinu Vinifera. Aktuálně tvoří obrat skupiny 750 milionů Kč při 25 milionech litrech vyrobeného vína. Cílem skupiny je přeskočit Němci vlastněný Bohemia Sekt a stát se tak jedničkou na českém trhu. Na akvizice skupina vyčlenila 200 milionů Kč, v brzké době plánuje koupit další, zatím nespecifikovaná vinařství na Moravě a na Slovensku.

Logo nové skupiny Vinifera

Logo nové skupiny Vinifera

“Naše cíle pro letošní rok jsou jasné. Obrat blížící se k jedné miliardě, nákup alespoň 200 hektarů vinic, nové produkty, nové prodejní cesty a další zvyšování kvality vína při maximálně vstřícných cenách pro konečného odběratele. Jedničkou na trhu se chceme stát i tak, že koupíme jedno nebo dvě zavedená vinařství s dostatečným portfoliem vinohradů a to nejen v Česku,” popsal další kroky Jindřich Robek, jednatel vinařské skupiny Vinifera. Podle jeho slov by skupina zároveň v letošním roce ráda expandovala na zahraniční trhy. 

Desítky milionů do větších kapacit

První investice řádově v desítkách milionů korun bude podle Robeka směřovat do rozšíření kapacit vinařství, techniky používané na vinicích, obnovy vinice samotných nebo vývoje nových produktů a jejich designu. Investice navazuje na dosavadní modernizaci provozu, v rámci které vznikly nové budovy, sklad, výrobní linky a další. Skupina v uplynulých třech letech investovala do rozvoje vinařství, hlavně do technologie, výroby a obnovy vinic přes 100 milionů Kč.

Aktuálně společnost hospodaří na 345 hektarů vinic na 23 viničních tratích z celkem 15 katastrálních území a celkem zpracovává hrozny z 500 hektarů vinic. Do budoucna si však stanovila cíl vlastnit celých 1.000 hektarů. Proto Vinifera celoročně vykupuje vinice či pozemky na Moravě a Slovensku od menších pěstitelů nebo obnovuje a rekultivuje staré vinohrady a zakládá nové.