Prostřednictvím České televize připomínáme události z 25. února 1948 v Československu, co jim předcházelo a co následovalo. Doporučujeme úvodní část nového cyklu Rudí prezidenti, dva díly před časem uvedené série České století – Všechnu moc lidu Stalinovi a Zabíjení soudruha a film In nomine patris, o umučení faráře Josefa Toufara. Zemřel přesně 25. února 1950.

Miloš Zeman: deníky, které radily, koho volit, jsou neseriózní

S Milošem Zemanem při jeho první tiskové konferenci po zvolení zpíval hymnu Jiří Balvín.

Miloš Zeman na první tiskové konferenci po zvolení. Vpravo za ní Jiří Balvín. Repro: ČT24

Miloš Zeman na první tiskové konferenci po zvolení. Vpravo za ní Jiří Balvín. Repro: ČT24

Navzdory svému vítězství v prezidentské volbě si Miloš Zeman nedokázal hned při první tiskové konferenci po sečtení výsledků profesionálně vystoupit bez verbálních útoků na novináře. Deník Mladá fronta Dnes nazval opakovaně bulvárním a její redaktorce Kateřině Frouzové začal odpovídat slovy „milá Mladá fronto, bulvární deníku“.

„Podle mého názoru jsou neseriózní ty deníky, jejichž šéfredaktoři vyzvou k podpoře jakéhoholi prezidentského kandidáta, a to i v tom případě, že by vyzývali k podpoře [pro] mě. Kodex žurnalistiky, milá paní redaktorko, hovoří o tom, že deníky mají být objektivní, nezávislé a vyvážené,“ poučoval Zemam v odpovědi na další dotaz, které deníky považuje za seriózní.

Doporučení v pátek daly Hospodářské noviny, už před prvním kolem také Lidové noviny – jejich šéfredaktoři preferovali Karla Schwarzenberga.

V Zemanově suitě, s níž dnes v závěru první tiskové konferenci zazpíval hymnu, byl kromě jeho dcery Kateřiny, herečky Jiřiny Bohdalové či zpěváka Daniela Hůlky také Jiří Balvín, bývalý šéf České televize a hudebního Óčka, nedávný neúspěšný kandidát do Rady Českého rozhlasu, nyní manažer speciálních projektů a vztahů televize Óčko. Ta stejně jako MF Dnes patří koncernu Mafra.

Balvín si také se Zemanem telefonoval v předvolebním vysílání televize Pětka.