Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Jurečkův resort spustil kampaň Ryba na talíř

Novou sedmimilionovou kampaň připravilo ministerstvo zemědělství bez agentury.

Nová kampaň na podporu spotřeby sladkovodních ryb  se jmenuje Ryba na talíř

Nová kampaň na podporu spotřeby sladkovodních ryb se jmenuje Ryba na talíř

Ministerstvo zemědělství vedené Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) spustilo kampaň Ryba na talíř na podporu konzumace sladkovodních ryb. Bude stát skoro sedm milionů Kč. Kampaň zajistí státní příspěvková organizace Zařízení služeb MZe, spadající pod ministerstvo. Uvedla to ČTK s odvoláním na ředitele odboru kanceláře ministra zemědělství Víta Doležálka.

„Projekt bude zaměřen především na prezentaci rybí kuchyně. Chceme poukázat, že rybí maso je nejen chutné, ale především obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, zdraví prospěšné tuky, minerály a vitamíny,“ přiblížil Doležálek.

Ministerstvo si například za 1,7 milionu Kč na prezentace koupilo automobil, který by měl během léta objet přibližně 40 destinací. Auto by mělo ministerstvo po ukončení kampaně dál používat. Na podzim chce zorganizovat troje rybářské slavnosti, kde počítá s návštěvou přibližně 5.000 lidí. Kampaň také zahrnuje stejnojmenný web a facebookové stránky.

Kampaň byla zahájena projektem Týden s kaprem za 725.000 Kč. Většina peněz šla na nákup prostoru v tištěných médiích, zbytek na natáčení reklamního spotu a online marketing.

Projekt Rybí svět Jakuba Vágnera, o němž se v souvislosti s kampaní na podporu spotřeby sladkovodních ryb také mluvilo, by se měl v České televizi objevit v září 2017. „V současnosti ministerstvo připomínkuje koncept a bodový scénář prvního dílu. V minulém cyklu se pořad věnoval chovu ryb, nyní by měl být zaměřen spíše na význam ryb ve výživě a kulinářské hledisko, včetně zajímavých receptů od kuchařů amatérů i profesionálů. S natáčením počítáme od letošního do příštího května, dokončení výroby pořadu předpokládáme 31. srpna 2017,“ uvedlo na dotaz Médiáře tiskové oddělení ministerstva zemědělství.

Předloni přitom ministerstvo zemědělství tendr na propagaci ryb zrušilo. Měl stát 60 milionů Kč. „Původní projekt směřoval na utracení peněz například na pronájem anglického autobusu double-decker, nákupy filetovacích nožů, pepřenek či holinek,“ uvedl krátce po svém nástupu do funkce ministr Jurečka. Zrušený projekt podle něj představoval „nehospodárné plýtvání penězi, zejména ve chvíli, kdy se po předchozí kampani na Rybu domácí v hodnotě 150 milionů Kč prodeje ryb v zásadě nezměnily“.

S tím nesouhlasila agentura Dorland, která původní kampaň na Rybu domácí realizovala (se zmiňovaným double-deckerem už ale neměla nic společného). „Irituje nás, pokud někdo tvrdí, že Ryba domácí nefungovala. Hlavním cílem této kampaně bylo zastavit propad spotřeby sladkovodních ryb v Česku, což se bezpochyby podařilo. Podle Rybářského sdružení stoupla spotřeba sladkovodních ryb během realizace kampaně z 1,29 na 1,43 kg na osobu na rok. Češi tak v přepočtu snědli v roce 2011 o 1.400 tun sladkovodních ryb více než v roce 2008,“ řekla v roce 2014 časopisu Marketing & Media ředitelka agentury Dorland Lucie Češpivová. (Tato statistika ale současně znamená, že jedno kilo ryb navíc přišlo investora kampaně na víc než sto korun.) Podle Češpivové se navíc podíl koupených českých ryb zvýšil na úkor nekvalitního vietnamského pangasia.

Podle posledních údajů citovaných ČTK se ryby předloni objevovaly na českém jídelníčku více. Spotřeba meziročně stoupla o 0,02 kg na 3,73 kg ryb na obyvatele za rok. Na talířích se více objevovaly mořské ryby (2,04 kg) než sladkovodní. Produkce ryb v Česku předloni stoupla na 20.135 tun z 19.358 tun v roce 2013. Nejčastěji chovanou rybou je s náskokem kapr, následují býložravé ryby, lososovité ryby, dravé ryby a línové spolu se síhy. Údaje za loňský rok, které shromažďuje Rybářské sdružení ČR, ještě nejsou známé.