Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Ministři kritizovali údajně rasistické informování ČT o amnestii

Většina členů vlády chce, aby ministryně kultury Hanáková zvážila podání stížnosti radě pro vysílání.

  • ČTK
  • 09. 01. 2013 20:33

Většina ministrů podle premiéra Petra Nečase (ODS) kritizovala údajně rasistický způsob, kterým Česká televize informovala o propouštěných v rámci amnestie. Ministryně kultury Alena Hanáková má podle něj zvážit podání stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ředitelka komunikace ČT Daniela Němcová ale obvinění z rasismu odmítla.

„Drtivá většina členů vlády sdílí negativní stanovisko na způsob vysílání České televize o této amnestii ve smyslu poměrně rasistického informování, jako kdyby ti propouštění byli pouze jedné etnické skupiny,“ uvedl Nečas na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády, na němž byla kontroverzní amnestie prezidenta Václava Klause hlavním bodem jednání.

„Česká televize při vysílání svých programů žádné osoby nediskriminuje a naopak se ve svém vysílání věnuje dlouhodobě problematice lidských práv a menšin. Ve svém informování o amnestii uplatňuje stejná redakční pravidla, jako při každém jiném vysílání takových pořadů,“ reagovala pro ČTK ředitelka komunikace ČT Němcová. Jak uvedla, televize věnovala amnestii víc hodin i víc pořadů. „Ve vysílání nerozlišovala a nerozlišuje národnostní či jiný původ amnestovaných,“ dodala Němcová.

Valná většina ministrů podle premiéra vyjádřila názor, že by ministryně kultury Hanáková měla zvážit podání stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na to, „že je z této věci dělána etnická záležitost zaměřená pouze proti jedné etnické skupině“.