V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Místo Artefakt Rejžka a dalších uvede ČT Art pořady Chuchmy a Fischera

Debatu vysílanou čtyřikrát týdně, kterou Česká televize považovala za drahou a příliš nadčasovou, mají nahradit týdeníky jiných kritiků.

Pořad Artefakta už Česká televize v lednu vysílat nebude. Foto: Česká televize

Pořad Artefakta už Česká televize v lednu vysílat nebude. Foto: Česká televize

Místo pozdně večerních debat Artefakta, které na kulturním kanálu ČT Art končí s tímto rokem, po čtyřech měsících od uvedení, budou v programu stanice dva nové pořady publicistů Josefa Chuchmy a Petra Fischera. Na dotaz Médiáře to sdělila mluvčí České televize Alžběta Plívová.

„Programová rada už vybrala nový projekt, jmenuje se Jasná řeč Josefa Chuchmy, bude vysílán každé pondělí po skončení divadelního, operního, hudebního či baletního představení v okně Z první řady,“ uvedla. Chuchma od letošního srpna vede Orientaci, sobotní přílohu Lidových novin, předtím byl léta spjatý se sobotní Kavárnou sesterské MF Dnes.

„Ve vývoji se zpracovává také pořad, který využije erudovanost a televizní zkušenost kritika a komentátora Petra Fischera. Tento pořad se patrně objeví na obrazovce v průběhu jara,“ doplnila Plívová. Fischer je komentátorem Hospodářských novin, v minulosti pracoval v kulturní redakci České televize.

Výkonný ředitel ČT Art Tomáš Motl včera Médiáři sdělil, že žádá „kritický týdeník, ve kterém by respektovaná osobnost zvala hosty a reagovala na nejvýznamnější kulturní události týdne“. Artefakta, jeden z nosných pořadů kulturního kanálu České televize, podle jeho slov „místo toho, aby reagovala na nejdůležitější události dne, inklinovala k nadčasové talk show, na kterou nemá ČT Art v této frekvenci prostor ani prostředky“. Navíc zařazením v čase od 22.45 do 23.30 prý blokovala uvádění delších děl po 22. hodině.

Talk show se vysílá od startu ČT Art z přelomu letošního srpna a září, čtyřikrát do týdne, v pondělí ji moderuje Jan Burian, v úterý Jan Rejžek, ve středu Lucie Klímová, ve čtvrtek Miroslav Balaštík.

„Motl lže,“ prohlásil v diskusi pod včerejším textem Médiáře ke konci Artefakt Jan Rejžek. „Jaká nadčasová talk show? V den pohřbu Pavla Bobka jsem například úterní Artefakta věnoval jemu! Dále. Proč se Artefakta nevysílala v prime timu, ale nesmyslně ve 22.45? Atd.“

Rejžek dále reagoval, že sledovanost „v případě úterního Bobka byla nejvyšší vůbec“. Jak ukazuje peoplemetrové měření ATO-Mediaresearch, na pořad se v úterý 26. listopadu dívalo 9.000 diváků starších patnácti let, tedy 0,47 % těch, kteří seděli u televize, respektive 0,1 % tuzemské populace. Byl třetím nejsledovanějším pořadem stanice po Událostech v kultuře (20.00-20.22, 15.000 diváků, podíl 0,38 %) a sestřihu z Colours of Ostrava (20.25-21.18, 11.000 diváků, podíl 0,25 %).

Průměrný podíl ČT Art na tuzemském televizním publiku v říjnu nepatrně stoupl na 0,11 %, ze zářijových 0,09 %.