Novou místopředsedkyní Rady ČTK byla zvolena Jana Gáborová, která je v radě za SPD. Dostala čtyři hlasy, z přítomných šesti radních. Jeden hlas byl prázdný, jeden nebyl odevzdán. Gáborová nahradila Michaelu Marksovou (zvolenou za ČSSD), která v radě skončila k 15. červnu a odešla dělat politickou náměstkyni ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Další místopředsedkyní zůstává Jaroslava Wenigerová (ODS), předsedou David Soukup (za ANO). Volba proběhla předtím, než ČSSD zvládne dostat do Rady ČTK náhradu za Marksovou (jediným uchazečem na volné místo je Aleš Mareček).

Jana Gáborová, zvolená za SPD. Foto: Karel Choc
Názorovou opozicí vůči dnešnímu programu Rady ČTK tradičně byli Pavel Foltán a Petr Žantovský. Foltán namítl, že pro volbu místopředsedy „není právní rámec“. „Zákon zná institut předsedy, ale zákon nezná institut místopředsedy,“ prohlásil. V zákoně je opravdu uvedeno, že „rada volí ze svého středu předsedu a odvolává ho“, zatímco o místopředsedech nic nepraví. Institut místopředsedy je obsažen v podřízeném předpisu, a sice v jednacím řádu Rady ČTK. Úzus fungování rady přitom léta je, že kromě místopředsedy se volí právě místopředsedové. Poslanecká sněmovna navíc uznává institut místopředsedy tím, že vyměřuje finanční odměny i pro ně, nejen pro předsedu a členy rady.
„Kdybych přistoupila na argumentaci pana doktora Foltána, pak tedy za celou dobu existence rady vlastně všichni místopředsedové a místopředsedkyně do dnešního dne nebyli zvoleni dle zákona, tím právem naprosto neoprávněné pobírali o dva tisíce víc než řadový člen. Tato argumentace by tedy měla smysl v případě, že by došlo k historicky první volbě podle zákona, který je z roku 1992 a nikdy nebyl novelizován a nezná pozice místopředsedů,“ reagovala na Foltánův postoj místopředsedkyně Wenigerová. Zároveň kritika požádala, aby přestal se slovíčkařením: „Fakt bych moc prosila doktora Foltána, ať z nás nedělá blbce.“ Uznala, že není právnička a je laik, zároveň ale podle ní „vyjadřování pana Foltána je velmi komplikované“.
„Fungujete tu dva roky, hlasoval jste pro místopředsedy, a najednou jste si vzpomněl, že to není v zákoně?“ poukázal předseda Soukup. „Nikdo neví, jestli jsem se volby účastnil, protože volba byla tajná,“ opáčil Foltán. Radní Žantovský následně navrhl bod volby místopředsedkyně přerušit. Pro byli ale jen Žantovský a Foltán, proti zbylí čtyři, návrh tedy neprošel a volba proběhla. Foltán i Žantovský, jako mnohokrát předtím, po volbě ohlásili, že podají rozdílné stanovisko. „Někdo by mohl namítnout, že volba byla neplatná,“ podotkl Foltán, zatím bez dalších podrobností. Ten už v minulosti spolu s Žantovským neuznávali nový etický kodex, Žantovský volbu předsedy, Foltán videokonference kvůli koronaviru.
Z Rady ČTK, která je ostře rozdělena a každá její schůze je poznamenaná hádkami, chtěli vedle Marksové odejít právě i Foltán a Žantovský, oba oponenti ostatních radních. Foltán na jaře kandidoval do Rady České televize, ale neuspěl, Žantovský kandiduje v podzimních volbách na Kolínsku do Senátu. Členem Rady ČTK zůstává.
Rozložení politických sil v Radě ČTK
ANO: 3
ODS: 1
- Jaroslava Wenigerová - místopředsedkyně
SPD: 1
- Jana Gáborová - místopředsedkyně
Piráti: 1
Radních má být ze zákona sedm, jedno místo je tedy volné. Nový člen se má volit příští týden na plénu sněmovny, jediného uchazeče vyslala ČSSD.
Videozáznam dnešní schůze Rady ČTK

Linda Bartošová už nebude moderovat Spotlight

Lenka Černá: Economia je na cestě k zisku. Respekt byl stát ve státě

Rada ČT je kompletní, Senát zvolil šest nových radních

Šéfredaktorem Reflexu bude Martin Bartkovský, moderuje také Prostor X
