Jak koronavirus dopadá na média, marketing a maloobchod v Česku? Čtěte ve speciální příloze.

Mistrovství světa v hokeji poprvé v HD: na sportovní ČT4 na satelitu

Ve čtvrtek 3. května začne Česká televize vysílat program sportovní ČT4 jako druhý satelitní kanál ve vysokém rozlišení obrazu.

  • ČTK
  • 27. 04. 2012 16:03

Hokejový šampionát ve Finsku a Švédsku budou moci televizní diváci poprvé v historii sledovat v HD rozlišení. Česká televize nabídne 50 zápasů z celkových 64, které se na turnaji odehrají.

Šampionát ve Stockholmu a Helsinkách odstartuje v pátek 4. května, přičemž ČT spustí satelitní HD kanál o den dříve. „Je to dobrá zpráva pro fanoušky, protože veškeré přenosy ze šampionátu už jsou v kvalitě HD vyrobené,“ řekl na dnešní tiskové konferenci výkonný ředitel ČT4 Jiří Ponikelský.

PARAMETRY PRO NASTAVENÍ SATELITNÍHO PŘÍJMU
orbitální pozice 23,5°E
kmitočet transpondéru 11797 MHz
polarizace horizontální
modulace DVB-S2, 8PSK
symbolová rychlost 27500 kSymb/s
FEC 3/4
Diváci nemusejí provádět žádná nastavení satelitní antény, pouze si na svých přijímačích pro satelitní příjem nastaví uvedené parametry. Dostatečná intenzita signálu na území ČR umožní spolehlivý příjem na paraboly od průměru 60 cm. Program je chráněn proti neautorizovanému příjmu kódováním a bude dostupný pro všechny současné majitele přístupových karet umožňujících příjem programů ČT.

V tuzemsku uvidí diváci celkově 50. mistrovství světa. Po prvním pirátském vysílání skrze signál německé televize z Cortiny d’Ampezzo v roce 1956, kde bylo MS započítáváno jako součást olympijského turnaje, mohou šampionát sledovat pravidelně od roku 1959.

Letos zahrnula ČT do programu rekordní počet 50 zápasů a bude mít opět studio přímo v dějišti šampionátu.

V původním plánu přitom bylo všech 64 duelů. „Bylo by to však v některých případech špatně řešitelné,“ vysvětlil komentátor Robert Záruba. „I tak jde o dosavadní maximum. Doteď bylo nejvíce přenosů z Rigy, kdy to bylo 47 duelů, ale to se zápasy často překrývaly na ČT2 a ČT4,“ připomněl.

Zápasy se tentokrát budou překrývat kvůli časovému posunu v Helsinkách a hodinovému rozdílu mezi oběma místy konání.

„Začneme zápasem v Helsinkách. Poté buď dovysíláme zápas, nebo uvedeme zápas ze Stockholmu, což bude asi častější s ohledem na to, že se jedná o skupinu s českým týmem. Poté ještě navážeme třetí třetinou dalšího zápasu v Helsinkách,“ nastínil Záruba.

„Může dojít ještě k určitým změnám v připraveném programu podle vývoje,“ doplnil Ponikelský.

Zápasy budou komentovat redaktoři Michal Dusík, Jiří Hölzel, Tomáš Jílek, David Soeldner, Petr Vichnar a Robert Záruba, spolukomentovat budou experti z řad bývalých hráčů Milan Antoš, Martin Hosták a David Pospíšil.