Mladá fronta dluží přes 60 milionů, opět jí hrozí insolvence

O insolvenčním návrhu na Mladou frontu soud dnes nerozhodl. Pohledávky jsou milionové.

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Českobudějovický soud dnes nerozhodl o insolvenčním návrhu na vydavatelství Mladá fronta Františka Savova. Zástupci vedení vydavatelství dnes u soudu uvedli, že výše úvěru společnosti v bance přesahuje 60 milionů Kč. Vydavatelství před několika dny uhradilo firmě Bazcom Jiřího Mařase pohledávku 4,5 milionu, mezitím však své pohledávky přihlásili do insolvenčního řízení další dva věřitelé. Firmy Bizpoint, jež patří Gabriele Čechové, a Bohemia Silver, která rovněž patří Mařasovi, požadují po Mladé frontě v součtu téměř 16 milionů Kč, na což upozornilo Info.cz. V prvním případě jde o dodávku webové aplikace a inzerci, v druhém o úklidové služby. Podle webu Mladá fronta pohledávky - stejně jako tu od firmy Bazcom - neuznává, narozdíl od ní je ale neplánuje uhradit.

To, že vydavatelství není v nejlepší ekonomické kondici, dnes u soudu připustil jeho generální ředitel Jan Mašek. „Firma je několik let ve ztrátě, kterou ale akcionář kryje,“ uvedl. Dodal, že za loňský rok bude ztráta v rozmezí 20 až 30 milionů Kč. Řekl, že na letošek má firma naplánovanou vyrovnanou hospodářskou bilanci. „Ekonomická situace Mladé fronty se vyvíjí jednoznačně pozitivně a rozpočet pro letošní rok předpokládá, že skončíme v mírném zisku, což je mezi českými vydavatelskými domy výjimečný úspěch,“ tvrdil Mašek nedávno v tiskové zprávě.

„Ale insolvenční řízení nás poškozuje, někteří klienti u nás pozastavili inzerci, jiní nám zase za služby nezaplatili,“ řekl dnes šéf Mladé fronty. Českobudějovický soud chce insolvenční návrh dál projednávat v příštím nebo přespříštím týdnu.

Majitel Mladé fronty Savov je v Česku obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů, žije v Londýně. Loni v prosinci v rozhovoru pro videoweb DV TV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Česko usiluje o jeho vydání. Savov má za to, že pohledávky vůči Mladé frontě jsou součástí ofenzívy skupiny Czechoslovak Group rodiny Strnadových vůči jeho firmám, grupa to odmítá.