Mladá fronta je v úpadku, rozhodl soud

Zadlužené vydavatelství nesmí nakládat s majetkem, věřitelé mají přihlásit pohledávky.

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Vydavatelství Mladá fronta je v úpadku. Věřitelé by měli pohledávky přihlásit do dvou měsíců, soud je přezkoumá v květnu. Informuje o tom agentura ČTK s odkazem na páteční usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, zveřejněné v insolvenčním rejstříku.

Mladá fronta, kterou vlastní podnikatel František Savov, čelí u krajského soudu návrhu na insolvenci a minulý týden na sebe podalo insolvenční návrh. Banka firmě zablokovala účty a vydavatelství se nepodařilo dotáhnout jednání o vstupu významné slovenské investiční skupiny. Vedení firmy chce vydavatelství reorganizovat.

„Dlužník je povinen zdržet se nakládání s majetkovou podstatou a s majetkem, který do ní může náležet, pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití nebo určení tohoto majetku anebo o jeho nikoli zanedbatelné zmenšení,“ uvedl soudce Zdeněk Strnad. Jednání, na němž soud přezkoumá přihlášené pohledávky, bude v Českých Budějovicích 15. května.

Médiář se dnes zajímal, zda se vydavatelství nezbavuje svých pracovníků. „Vydavatelství Mladá fronta nepropouští své zaměstnance a nikomu tedy výpověď nebyla předána. Naopak musí být plně zachována kontinuita provozu,“ sdělila mluvčí Mladé fronty Pavlína Míčová.

„Obětí obchodní války“

Savovova Mladá fronta vydává hlavně ekonomický týdeník Euro a jeho odnože, vedle toho zdravotnické motoristické časopisy, v knižní divizi pak ročně uvede na trh kolem 200 nových titulů. Savov je v Česku obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů, žije v Londýně. Loni v prosinci pro DV TV řekl, že do Česka by se rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces. Česko usiluje o jeho vydání.

Savov má za to, že pohledávky vůči Mladé frontě jsou součástí ofenzívy skupiny Czechoslovak Group rodiny Strnadových vůči jeho firmám. „Vlastnictví firem má svá pravidla. Nestačí, pokud se někdo za vlastníka firmy pouze prohlásí, nota bene v situaci, kdy vlastnictví dané firmy nejprve několik let popíral. Není nám známo, jaké společnosti pan Savov skutečně vlastní, a proto se k jeho tvrzení těžko můžeme vyjadřovat,“ reagoval v prosinci pro DV TV majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala loni v listopadu pražská společnost Bazcom. Mladá fronta ho považuje za šikanózní. Vydavatelství se podle svého generálního ředitele Jana Maška stalo obětí obchodní války podnikatelských skupin. Bazcom později svůj návrh vzal zpět, objevil se ale nový, podaný firmou Bizpoint. S pohledávkami se v něm zatím přihlásily společnosti Bizpoint a Bohemia Silver, v součtu po Mladé frontě požadují téměř 16 milionů Kč. Firmy Bazcom a Bohemia Silver přitom patří Jiřímu Mařasovi, který je obchodním partnerem Czechoslovak Group. Za firmu Bizpoint, která je psaná na Gabrielu Čechovou, podle deníku E15 vystupuje Alexandr Čech, dřív Komanický.

„Tento cílený tlak mířící na likvidaci společnosti vyústil v to, že úvěrující banka nám oproti zavedené praxi minulý týden zesplatnila provozní kontokorent, zablokovala bankovní účty a někteří významní klienti v důsledku podaného insolvenčního návrhu váhají se splatností našich faktur,“ uvedl minulý týden Mašek.

Krajský soud v Českých Budějovicích stanovil Mladé frontě insolvenční správkyni. Je jí Petra Hýsková, která má na starosti i konkurz firmy Heavy Machinery Services, jež vyráběla vagony a dluží přes 3,3 miliardy Kč.