
Generálním ředitelem Mladé fronty je od poloviny června Karel Novotný. Ten dosud stál v čele divize tištěných titulů Mladé fronty. Novotný působí ve vydavatelství od roku 2012, kdy nastoupil na pozici ředitele divize Medical Services a ředitele divize Hub. Místo toho loni převzal řízení všech tištěných titulů. „Úlohou Karla Novotného je plné zachování provozu a umožnění transparentního prodeje společnosti budoucímu strategickému investorovi, který rozhodne o jejím fungování v rámci nové akcionářské struktury,“ uvedla firma při nástupu Novotného. Foto: Mladá fronta
Do 10. září by měl být znám nový majitel vydavatelství Mladá fronta. Firma to oznámila dnes s tím, že se prodává jako „plně funkční celek se všemi divizemi, autorskými kontrakty i ochrannými známkami“, a to metodou elektronické aukce. Zajistí ji společnost Gaute. Vyvolávací cena byla na základě znaleckého posudku stanovena na 36 milionů Kč, minimální příhoz je 100.000 Kč. Zájemce zároveň musí složit kauci 15 milionů Kč.
„Jedná se o významné, pozitivní rozhodnutí, vyplývající z jednání se všemi zainteresovanými stranami,“ prohlásil Karel Novotný, čerstvý generální ředitel Mladé fronty. Ten v polovině června vystřídal v čele firmy dosavadního šéfa Jana Maška. Mladá fronta dosud patřila Františku Savovovi, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů.
Harmonogram prodeje Mladé fronty
- od 20. do 31. srpna (od 8 do 18 hodin, včetně víkendů): otevřený data room, zveřejnění průvodní dokumentace a informačního memoranda o stavu vydavatelství
- 1. září: doplňující dotazy formou videokonference s managementem vydavatelství
- 2. září: uzavření registrace do aukce v 10 hodin (součástí je složení kauce 15 milionů Kč) a elektronická aukce od 10 do 15 hodin
- 3. září: jednání insolvenčního soudu k výsledku aukce
- 8. září: termín doplacení kupní ceny, termín podpisu smlouvy o převodu vlastnických práv
- 10. září: rozhodný den pro předání vydavatelství novému majiteli
Elektronické aukci předchází možnost due diligence, tedy komplexního prověření společnosti ze strany potenciálních zájemců, jak je běžné při podobných transakcích.
Vydavatelství Mladá fronta se prodává jako celek nezatížený předchozími dluhy. Nový vlastník tak získá vydavatelství očištěné o závazky vzniklé před vyhlášením konkurzu. Naopak na nového majitele přejdou všechny autorské kontrakty, ochranné známky a celé portfolio titulů. Závod je zpeněžován jedinou smlouvou.
Zdroj: Mladá fronta
Firma začátkem letoška přestala zvládat své hospodaření, když její majitel přestal financovat její provozní ztrátu. V květnu soud poslal Mladou frontu do konkurzu, s cílem firmu rychle prodat. Jako strategický partner Mladé fronty vystupuje společnost Crane Consultancy Investments, která odkoupila největší pohledávku.
Hospodaření Mladé fronty, v milionech Kč
2017 | 2018 | 2019 | 2020* | |
tržby | 222 | 258 | 276 | 294 |
hospodářský výsledek | -86 | -45 | -23 | -3 |
* rozpočet. Zdroj: zpráva od právního zástupce Mladé fronty v insolvenčním rejstříku
Pohledávky za mediální firmou dohromady čítají stovky milionů korun. Zájem o vydavatelství v minulosti projevili realitní magnát Radovan Vítek, rodina zbrojařů Strnadových, mediální podnikatel Jaromír Soukup či majitel televize Prima Ivan Zach, prostřednictvím společnosti GES Media Asset.
Nucené stěhování z Modřan na Smíchov

Administrativní budova SmíchOff je od června novým sídlem vedení Mladé fronty
V druhé půli června se muselo vedení podniku přesunout z dlouholetého sídla v pražských Modřanech, nově sídlí na Andělu v administrativní budově SmíchOff, a to do doby, než se najde nový majitel firmy.
„V administrativní budově na Smíchově bude trvale působit přibližně třetina zaměstnankyň a zaměstnanců (management, finanční oddělení, back office a IT). Budeme využívat velkorysého komunitního prostoru a vlastního pronajatého prostoru. Redakce, obchodní a servisní oddělení budou pracovat v režimu home office a kanceláře budou využívat částečně a sdíleně. Všichni se budou setkávat na společných schůzkách,“ popsala tehdy nové nastavení mluvčí Pavlína Míčová.
„Přes dlouhotrvající insolvenční proces se nám podařilo udržet klíčové lidi, zachovat vydávání všech časopisů, knih, webů a kontinuální poskytování služeb našim dlouhodobým partnerům,“ prohlásil dnes ředitel Novotný. Kvůli nejistotě vinou insolvence ovšem z Mladé fronty odešel například ředitel internetové divize Erik Dvořák a několik dalších lidi z online oddělení. Celkem šest lidí z Mladé fronty nově zakotvilo ve vydavatelství Internet Info.

Netflix zavádí poplatek za sdílení přístupu mimo domácnost, v Česku 79 Kč

Exnovináři žurnalistiku milují, přesto si odchod chválí

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí
