Mladá fronta zaplatila, návrh na insolvenci stažen

„Skončíme v mírném zisku, což je mezi českými vydavatelskými domy výjimečný úspěch,“ tvrdí Mladá fronta. Firma uhradila 4,5 milionu pohledávky, kterou považuje za smyšlenou.

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Modřanské sídlo vydavatelství a nakladatelství Mladá fronta. Foto: Profimedia.cz

Firma Bazcom Jiřího Mařase vzala zpět insolvenční návrh na vydavatelství Mladá fronta, které patří Františku Savovovi. Ukazují to aktuální listiny z obchodního rejstříku. Vydavatelství firmě Bazcom minulý týden uhradilo dlužnou částku 4,5 milionu Kč včetně úroků.

Mladá fronta už dřív uvedla, že pohledávku z loňského listopadu považuje za smyšlenou a peníze hodlá soudně vymáhat. Podle generálního ředitele vydavatelství Jana Maška Mladá fronta nebyla k uhrazení tohoto údajného dluhu věřitelem nikdy vyzvána, ani jí nebylo sděleno číslo účtu, na který má částku poslat. Mašek v tom vidí úmysl. Peníze proto vydavatelství poslalo na účet společnosti Bazcom, který je registrovaný v Registru plátců DPH u finančního úřadu, a Bazcom informovala zprávou do datové schránky.

„Smyšlenou pohledávku společnosti Bazcom ve výši zhruba čtyři a půl milionu korun nadále neuznáváme a peníze budeme soudně vymáhat zpět. V tuto chvíli je však zaplacení údajného dluhu jediná možnost, jak urychleně ukončit insolvenční řízení, které nás významně poškozuje,“ prohlásil Mašek.

„Insolvenční návrh na Mladou frontu je dalším krokem v souboji Savova a zbrojařské rodiny Strnadových a její Czechoslovak Group,“ popsaly loni Hospodářské noviny. Skupinu zakládal Jaroslav Strnad, dnes ji vlastní jeho syn Michal.

„Vzhledem k tomu, že společnost Bazcom byla jediným věřitelem, který přihlásil svou pohledávku do tohoto insolvenčního řízení, a tato pohledávka je nyní prokazatelně uhrazena, vyzvali jsme soud, aby insolvenční návrh odmítl,“ uvedl 21. ledna právní zástupce vydavatelství Tomáš Sokol. Podotkl, že od 27. listopadu 2019, kdy soud zahájil insolvenční řízení a vyzval věřitele, aby přihlásili svoje pohledávky, se žádný věřitel dosud nepřihlásil: „To jen potvrzuje tvrzení společnosti Mladá fronta, že není v úpadku, což doložila mimo jiné výpisy z účtů, seznamy majetku i dalšími doklady. Z těchto podkladů jednoznačně plyne, že Mladá fronta je schopna veškeré své závazky splácet.“

„Ekonomická situace Mladé fronty se vyvíjí jednoznačně pozitivně a rozpočet pro letošní rok předpokládá, že skončíme v mírném zisku, což je mezi českými vydavatelskými domy výjimečný úspěch. Návrh na insolvenci je tedy absolutně neopodstatněný a považujeme ho za prostředek nečistého obchodního boje. Budeme se proto domáhat nejen vrácení zaplaceného, byť neuznaného dluhu, ale také náhrady škod, které nám tato insolvence způsobila,“ říká Jan Mašek.