V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mladá fronta zvýší základní kapitál o 310 milionů Kč, akcie získá současný vlastník

  • ČTK
  • 19. 08. 2013 19:12
František Savov. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

František Savov. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

Vydavatelství Mladá fronta podnikatele Františka Savova opět navýší svůj základní kapitál. Po předchozím poklesu na 2 miliony Kč by se po emisi nových cenných papírů měl dostat na 312 milionů Kč. Vyplývá to z informací ve Sbírce listin. Transakce souvisí se ztrátovým hospodařením Mladé fronty v předchozích letech.

Vydavatelská skupina nejprve letos na jaře zveřejnila záměr snížit základní kapitál z tehdejších 289 milionů korun na 2 miliony Kč. „Snížení základního kapitálu bylo použito na úhradu ztráty minulých let a bylo rozhodnuto, že základní kapitál bude opět zvýšen,“ řekla v květnu ČTK mluvčí Mladé fronty Pavlína Míčová. Projekt zveřejněný ve Sbírce listin dále zahrnoval odštěpení části společnosti do nové firmy MF Medical & Digital Media.

Nyní Mladá fronta počítá s tím, že vydá 31 nových akcií v nominální hodnotě 10 milionů korun za kus. „Všechny nově upisované akcie budou nabídnuty k úpisu předem určenému zájemci, kterým je jediný akcionář společnosti, tj. společnost European Financial Services,“ stojí v aktuálním dokumentu ve Sbírce listin.

Součástí plánu je také možnost započtení pohledávky jediného akcionáře vůči společnosti Europrint a.s. proti pohledávce Mladé fronty vůči jejímu majiteli na splacení emisního kurzu. Z dřívějších dokumentů totiž mimo jiné vyplývá, že Mladá fronta má vůči svému jedinému akcionáři závazek přes 326 milionů Kč.

Mladá fronta vydává ekonomický deník Mladá fronta E15, týdeník Euro a řadu dalších společenských, odborných, dětských či zdravotnických časopisů. Dále působí na internetu a na knižním trhu a provozuje regionální televizi Metropol. Ke konci roku 2011 byla neuhrazená ztráta z minulých let 193 milionů Kč.

Majitelem Mladé fronty je podnikatel František Savov, který se k vlastnictví firmy přihlásil začátkem loňského roku poté, co podle svých slov vykoupil posledního minoritního akcionáře. Oficiálním vlastníkem podle obchodního rejstříku je firma European Financial Services se sídlem v americkém Oregonu.