Mladé uchvátil Pokémon Go, apka pro hraní venku

Herní aplikace žene lidi na společná místa, aby bojovali přes své mobilní telefony.

Pokémon Go

Pokud to mobilní zařízení dovolí, pokémoni se ukazují v reálném prostředí

Digitálním světem hýbe nová mobilní aplikace Pokémon Go. Je postavená na principu takzvané rozšířené reality a nutí uživatele, aby se zvedli z domu a vydali se lovit postavičky do reálného světa. Hra je tedy nejen zábavná, ale tlačí své uživatele k pohybu. Tím je v dnešní době generace skloněných hlav přelomová.

V čem hra spočívá? Na základě reálného pohybu ve venkovním prostoru aplikace monitoruje, kde se nacházíte, a nabízí vám různé druhy pokémonů. Ty poté můžete chytat, trénovat a od úrovně 5 s nimi i bojovat proti pokémonům jiného hráče, tedy - řečí aplikace – trenéra. Na reálné prostředí je napojeno i přímo chytání pokémona, který se objeví v autentickém prostředí tak, jak ho v reálném čase snímá kamera mobilního telefonu. Zážitek ze hry je tedy maximálně autentický.

Výhodu ve hře budou mít hráči z větších měst – na signifikantních místech, jako jsou sochy, kapličky či další historická místa, se vyskytují „pokéstopy“, kde může uživatel získat „pokébally“ a další výhody ve hře a na podbných místech se vyskytují i „Gymy“, tedy místa, kde se hráči mohou střetnout v souboji.

Hra během víkendu dobyla český internet. Diskutuje se o ní na Facebooku i Twitteru a vznikají k ní už i memy. Pokémona hrají přední influenceři jako Johny Machette, Teri Blitzen či Jirka Král, také třeba intagramisté Hynek Hampl nebo Jakub Žižka.

Pokémon Go si hned získal podporu předních influencerů

Pokémon Go si hned získal podporu předních influencerů

Aplikace je totiž vysoce návyková. Hraje se jednoduše a intuitivně, zároveň apeluje na emoce a nostalgii, vrací hráče do devadesátých let, jen v dnešním grafickém a uživatelském provedení.

Hře už kromě autorky tohoto článku propadlo několik osobností českého digitálního marketingu jako šéf digitální agentury Socialsharks Petr Andrýsek či exanalytička Socialbakers Lenka Krsová.

Jak si aplikaci Pokémon Go stáhnout

Ve středu 6. července se hra oficiální objevila v obchodu Google Play. Nejprve byla k dispozici pouze pro uživatele z Austrálie a Nového Zélandu, postupně se šířila a dorazila už i do Česka. Uživatelé zařízení pro iOS na oficiální možnost stažení v obchodu AppStore budou muset ještě počkat

Už nyní však existuje několik možností, jak si mohou uživatelé iOS aplikaci stáhnout. Na internetu se objevují návody, jak hru stáhnout pomocí založení amerického Apple ID, stačí zkrátka založit nový účet, zvolit jako lokaci Spojené státy, vyplnit americkou adresu a telefonní číslo a hru lze přes tento nový účet stáhnout.

Jako další cesta se nabízelo stažení hry z webu ios.hipstore.mobi, to se ale dle slov českého umělce a designéra Tomáše Snopa příliš nevyplatilo: „Hru se mi podařilo stáhnout a hrát asi jednu hodinu, poté byl můj herní účet zablokován. Hru jsem tedy stáhl pomocí amerického ID a funguje bez problémů.“