Mladou frontu vydražil Strnadův mluvčí Čírtek

Agentura PP Partners Prague Andreje Čírtka zvítězila v aukci s nabídkou 50,1 milionu Kč.

Andrej Čírtek

Andrej Čírtek. Foto: Czechoslovak Group

Vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, bylo vydraženo za 50,1 milionu Kč komunikační agenturou PP Partners Prague Andreje Čírtka. V elektronické aukci zvítězila nad vydavatelstvím A 11 Aleše Zavorala. Jako první o tom informoval web Info.cz. Výslednou cenu zveřejnila na svém webu dražební firma Gaute. Vyvolávací cena byla 36 milionů Kč a minimální příhoz činil 100.000 Kč. Podnik, vydávající především týdeník Euro a knihy, se prodává očištěný o závazky vzniklé před vyhlášením konkurzu. Na nového majitele mají přejít všechny autorské kontrakty, ochranné známky a celé portfolio titulů.

Co produkuje Mladá fronta

Vlajkovou lodí vydavatelství je týdeník Euro a jeho web Euro.cz. Spolu s týdeníkem Euro vychází také Top speciály, lifestylové magazíny EsenceHipster. Divize Online provozuje rovněž ekonomický web Finance.cz a dalších 12 specializovaných online titulů. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových knižních titulů pro širokou veřejnost a odborníky ve zdravotnictví. Portfolio vydavatelství doplňují auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy, pro nejmenší děti časopis Puntík, magazín Maminčin Puntík a časopis Tečka pro děti od šesti let.

Andrej Čírtek působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada, jež dřív o Mladou frontu projevila zájem. O vydavatelství se zajímaly i Czech News Center Daniela Křetínského, CPI Group Radovana Vítka, majitel televize Barrandov Jaromír Soukup či majitel televize Prima Ivan Zach.

Z výnosu aukce by měly být hrazeny pohledávky věřitelů. Těch se v insolvenčním řízení přihlásilo přes 400, přičemž žádají dohromady zhruba 400 milionů Kč. Padesátimilionový výnos z aukce by tak uspokojil jen osminu celkové částky pohledávek.

Prodej zájemci, který předložil nejvyšší nabídku, musí potvrdit insolvenční soud. Ten jednal ve čtvrtek v Českých Budějovicích. Na neveřejné schůzi se tam sešli zástupci věřitelů Mladé fronty. O výsledku elektronické dražby zatím nerozhodnou. Případného definitivního majitele budou zřejmě potvrzovat na své řádné schůzce svolané na středu 9. září.

Aukci může přebít ještě jeden zájemce

Konečné slovo v otázce prodeje vydavatelství Mladá fronta bude mít insolvenční soud, jehož finální souhlas je pro dokončení prodeje vydavatelství klíčový. Soud a také věřitelský výbor a insolvenční správkyně Petra Hýsková ve čtvrtek nalezli shodu na dalším postupu, oznámila Mladá fronta: „V rámci naplnění zájmu o co nejvyšší výtěžek z aukce se shodli na využití takzvaného předražku, právního institutu, který umožňuje zvýšit nabídku i po ukončení samotné aukce. Vítěz aukce, společnost PP Partners Prague, má možnost tuto nabídku následně dorovnat.“

Věřitelský výbor totiž eviduje dalšího potenciálního zájemce, který nebyl specifikován a aukce se nezúčastnil. Krajský soud v Českých Budějovicích vzal tuto informaci v potaz a aby z prodeje Mladé fronty vzešlo co nejvíc peněz, využití zmíněného předražku umožnil, a to při zachování původního harmonogramu aukce. Kdo by chtěl předražku využít, musí do úterý 8. září do poledne složit aspoň o čtvrtinu víc, než vítěz aukce, tedy 62,6 milionu Kč. PP Partners Prague jako vítěz aukce pak bude mít možnost případnou nabídku dorovnat.

„Mladá fronta znovu otevře pro případné zájemce dataroom, kde mohou případní zájemci po podpisu NDA prověřit klíčové informace o vydavatelství v rámci due dilligence. Případný zájemce, který by chtěl využít předražku, musí do 8. září 2020 do 12.00 doručit Krajskému soudu v Českých Budějovicích závaznou nabídku a v totožném termínu musí složit 100 % ceny na bankovní účet. Nabídka musí být nejméně o 25 % vyšší, než kolik činí vítězná nabídka společnosti PP Partners Prague. Následně může vítěz aukce, společnost PP Partners Prague, dorovnat nejvyšší nabídku do 8. září do 15.00 a složit doplatek ceny do 9. září 2020 do 9.00,“ oznámilo vydavatelství. Tvrdí, že „výše uvedený proces zaručuje, že v procesu prodeje vydavatelství Mladá fronta nedojde k žádným časovým prodlevám, přičemž výtěžek z aukce může být jen lepší“.

Savov vidí za konkurzem Strnadovy

Dosavadním majitelem vydavatelství je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů. Podle generálního ředitele vydavatelství Karla Novotného byly úpadek a následný konkurz Mladé fronty důsledkem toho, že se Savov rozhodl ve druhém a třetím čtvrtletí loňska provoz vydavatelství už dál nedotovat.

„Hospodářská situace se sice během posledních třech roků zlepšovala, ale přibližně 20 milionů Kč, které jsme loni na podzim potřebovali na provoz, jsme už v neměli,“ řekl nedávno Novotný pro Info.cz. Podle něj v letošním prvním pololetí Mladá fronta vykázala tržby zhruba 81 milionů Kč, přičemž přišla o 37 % zaměstnanců. „Nyní jedeme personálně zcela nadoraz,“ prohlásil ředitel Mladé fronty koncem srpna.

Hospodaření Mladé fronty, v milionech Kč

  2017 2018 2019 2020*
tržby 222 258 276 294
hospodářský výsledek -86 -45 -23 -3

* rozpočet. Zdroj: zpráva od právního zástupce Mladé fronty v insolvenčním rejstříku

Návrhy na insolvenci opakovaně podávaly firmy obchodních partnerů zmíněné Strnadovy Czechoslovak Group. Otce a syna Strnadovy, kteří stojí za zmíněnou Czechoslovak Group, přitom Savov podezírá z útoku na své firmy, respektive firmy, o nichž tvrdí, že jsou jeho. Michal Strnad, který skupinu nedávno převzal od svého otce Jaroslava, k tomu odmítl říct víc než to, že se veřejně neví, které firmy vlastně Savov vlastní.

Strnadovy firmy podle Savova uplatnily u insolvenčního soudu falešné pohledávky, a umožnily tak podnik s pětasedmdesátiletou tradicí poslat do konkurzu. „Od počátku bylo jediným cílem této organizované skupiny přivést Mladou frontu do konkurzu a následně ji převzít za zlomek hodnoty,“ uvedl teď František Savov v prohlášení pro ČTK.

Čírtek: chceme Mladou frontu stabilizovat

Čírtkova agentura PP Partners Prague, která podala nejvyšší nabídku v aukci vydavatelství Mladá fronta, tvrdí, že je připravena společnost finančně i personálně stabilizovat ve spolupráci s předními partnery na mediálním i nakladatelském trhu a dát jí budoucnost. V případě dalšího protahování insolvence se už žádné další aukce účastnit nebude, protože vzhledem ke stavu dlužníka to už nebude dávat smysl. Médiím to sdělil Andrej Čírtek.

Ten vysoce oceňuje práci managementu Mladé fronty, který dokázal nemožné a v těžkých podmínkách udržel Mladou frontu jako fungující organizaci až do dnešního dne. „Je ale skutečností, že Mladá fronta každým dnem ztrácí na hodnotě a velmi brzy se může dostat do bodu bez návratu, kdy ztratí svou hodnotu. Zvlášť kritická je otázka vydání knižních titulů, které má Mladá fronta v edičním plánu pro letošní vánoční trh, kde je třeba jednat s nejvyšší rychlostí,“ dodal.

Zavoral: nabídli jsme k 50 milionům

Aleš Zavoral

Aleš Zavoral vydává noviny Náš region a řadu odborných titulů

„Dlouhodobý a seriózní zájem majetkově vstoupit do vydavatelství Mladá fronta“ má podle aktuálního tiskového prohlášení také vydavatelství regionálního a odborného tisku A 11 Aleše Zavorala. „Je smutné sledovat, jak Mladá fronta ztrácí každým dnem bez smysluplného řízení svou hodnotu. Ztrácí ji doslova každou minutou, kdy insolvence poškozuje hodnotu a prestiž kvalitního portfolia knih a časopisů. Naše společnost podala indikativní nabídku už v červenci, ale neúspěšně. Bez jasného vedení, jasné vize a jistého ekonomického zabezpečení je Mladá fronta jednoznačně na cestě do zapomnění,“ míní Zavoral.

A 11 potvrzuje, že o Mladou frontu v aukci bojovalo právě s Čírtkovou PP Partners Prague. „Naše nabídka se zespodu blížila k padesáti milionům korun a jsem si naprosto jistý, že to byla maximální možná hodnota společnosti Mladá fronta, která ještě dávala ekonomický smysl. Soupeř se rozhodl tuto nabídku drobně navýšit, což už pro nás byla neakceptovatelná částka, a to vzhledem k tomu, kolik je ještě potřeba do vydavatelství Mladá fronta investovat, aby se vůbec stabilizovalo,“ je přesvědčen majitel A 11. „Jsem si naprosto jistý, že věřitelé přijmou tuto maximální nabídku a Mladá fronta se snad začne opět rozvíjet. Kolegovi Čírtkovi gratuluji k získání dobré akvizice,“ dodal.