Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Mluvčí Babišova resortu Zeman končí

Mluvčí ministerstva financí rezignoval po pěti měsících.

  • ČTK
  • 15. 07. 2014 11:45
Ministerstvo financí. Foto: Profimedia.cz

Ministerstvo financí. Foto: Profimedia.cz

Ředitel vnějších vztahů a komunikace a mluvčí ministerstva financí Marek Zeman rezignoval 7. července na svoji funkci. „Bylo to moje rozhodnutí,“ řekl dnes ČTK. Jeho nástupce zatím nebyl podle informací z tiskového oddělení ministerstva financí vybrán.

Zeman nastoupil na pozici šéfa odboru a tiskového mluvčího letos v únoru zároveň s příchodem ministra financí Andreje Babiše (ANO) do úřadu. Zeman v letech 2006 až 2012 zastával pozici ředitele komunikace finanční skupiny Axa pro Českou republiku a Slovensko, kam přišel z ministerstva financí. Na ministerstvu již působil jako tiskový mluvčí od roku 2003 za dob nynějšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Zemanova rezignace je další z řady personálních změn od nástupu ministra Babiše. Vedle výměny náměstků například na konci dubna rezignoval ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek. O měsíc dříve ze své funkce odstoupil generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Dnes pak požádal ministra financí o uvolnění z funkce ke konci srpna ředitel celníků Pavel Novotný. Důvody svého kroku neuvedl.

Babiš dále během svého úřadování odvolal ředitele odboru Řízení a provoz ICT resortu Luďka Novotného, ředitele odboru Účetnictví a audit Petra Plesnivého a ředitele odboru Bezpečnost a krizové řízení Radomíra Kopa. Na ministerstvu financí skončil také ředitel odboru Hospodaření s majetkem státu Igor Fojtík. Na konci května Babiš odvolal ředitelku odboru Strategické společnosti Jiřinu Vorlovou. Odbor má na starosti společnosti s majetkovým podílem státu určeným k následné privatizaci.

Už v únoru se novými náměstky na ministerstvu financí stali Lukáš Wagenknecht pro finance, audit a provoz, Simona Hornochová pro daně a Ondřej Závodský pro dohled nad loteriemi a hospodaření s majetkem státu.