Pavle Holcové, spolupracovnici zavražděného žurnalisty Jána Kuciaka, slovenští kriminalisté při osm hodin trvajícím výslechu zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, píše Sme. Novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté se je pokusí prolomit. „Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK. Pak výslech popsala blíž. Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

Mluvčí TOP 09 bude Brandtová, vystřídá Hnáta

Lenka Brandtová

Lenka Brandtová. Repro: LinkedIn

Mluvčí politické strany TOP 09 bude od pondělí 21. května Lenka Brandtová. Letos pár měsíců dělala PR manažerku šperkařství Alo, do konce loňska byla dva roky mluvčí vydavatelství Vltava Labe Media, předtím zhruba stejně dlouho mluvčí Státního fondu životního prostředí. Pracovala i na ministerstvech kultury a pro místní rozvoj. Ve funkci v TOP 09 vystřídá Jakuba Hnáta.

TOP 09 vznikla v červnu 2009 z iniciativy Miroslava Kalouska, někdejšího předsedy KDU-ČSL. Prvním předsedou strany se stal Karel Schwarzenberg, kterého v roce 2015 vystřídal Kalousek a loni na podzim se stal lídrem Jiří Pospíšil. Ve vládě byla „topka“ v letech 2010 až 2013, od té doby je v opozici. Po loňských volbách má v poslanecké sněmovně sedm zástupců, v senátním klubu Starostové a nezávislí působí celkem sedm senátorů, kteří byli zvoleni za TOP 09 nebo s její podporou.