Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Mňam a Mňau změnily majitele a odejdou z DVB-T

Dvě lifestylové televize místo CE Media nově vlastní brněnská společnost S&P Broadcasting.

Nové studio Mňam TV v sídle televize na Podkovářské v Praze 9

Nové studio Mňam TV v sídle televize na Podkovářské v Praze 9

Novým majitelem televizních stanic Mňam TV a Mňau TV je brněnská akciová společnost S&P Broadcasting. Rada pro vysílání jí minulý týden pro oba kanály udělila nové licence. Dosavadní licence, na jejichž základě stanice vysílaly a které drží firma CE Media, postupně zaniknou. Firma CE Media přestane fungovat. V rozhovoru s Médiářem to řekl Pál Milkovics, který televizím od jejich loňského startu na českém trhu šéfuje a teď jako generální ředitel přešel do S&P Broadcasting. Kdo firmu vlastní, odmítl říci, jsou to podle něj ale jiní majitelé než dosud a má jít o skupinu českých i zahraničních investorů. Dohledat dosavadního i nového vlastníka ve veřejných registrech je obtížné, struktura vrcholí akciovými či zahraničními subjekty. Do dalšího rozvoje stanic, k nimž má postupně přibýt i v létě slibovaná zpravodajská Z24, hodlají podle Milkovicse vložit desítky milionů korun.

Logo nového vlastníka malých televizí

Logo nového vlastníka malých televizí

Chystá se několik zásadních změn. Předně – Mňam TV i Mňau TV přestanou vysílat v terestrických sítích. „Musíme opustit DVB-T. Dlouhodobě se to nevyplácí,“ uvedl Milkovics. „Všechny peníze, co utržíme na reklamě, dáváme do platby za pozemní šíření signálu. Na rozvoj programu ani marketing nám nezbývá dost peněz.“ Nejpozději do konce letošního roku tak obě stanice zmizí z multiplexu 4, který je dosud šíří. Zůstanou v kabelových sítích (UPC), na satelitu (Skylink) i v televizi přes internet (O2 TV), všude mají být součástí základních, neplacených balíčků.

Spolu s tím by mělo nastat oživení programu. Místo nakupovaných pořadů ze záznamu má konkrétně Mňam TV začít vysílat převážně živě, už od listopadu. Obraz by se měl přitom šířit v kvalitě HD (vysoké rozlišení obrazu). „Klíčové rozhodnutí nového vlastníka je vyrábět vlastní věci,“ podotýká ředitel Milkovics. Televize tak bude denně od 9 do 18 hodin vysílat živě, a to z nového studia ve svém sídle v Podkovářské ulici v Praze 9. Tam vyrostlo kuchyňské studio, kde se převážná část programu bude odehrávat. Mají se v ní potkávat tři až čtyři stálí moderátoři (zatím jsou jimi Tina Pletánková a Lumír Olšovský) s hosty jako jsou šéfkuchaři, foodbloggeři (stanice v minulosti spolupracovala třeba s Markétou Pavleye, hodlá ale poskytovat platformu i dalším) či přímo diváci. Živé vysílání přitom bude rozděleno do tří bloků, a to od 9 do 12 (stávající pořad Život je fajn), od 12 do 15 a od 15 do 18 hodin. Přes noc pak půjdou reprízy či sestřihy. „Nejde o to, že by živé vysílání bylo levnější. Není levnější ani dražší. Je ale původní, nemusíme opakovat zahraniční pořady o vaření, které dávají zároveň i ostatní televize. Naopak svým programem budeme směřovat víc do lifestylu.“ Jestliže dnes tvoří 70 % akvizice, cílem je naopak přinášet 70 % původního programu.

Převážně živé vysílání by měl přinést také zpravodajský kanál Z24. V létě ho CE Media slibovala spustit ještě letos, aktuální plán podle Milkovicse zní jaro 2017, pravděpodobně březen. Zaměstnat by měl 30 až 40 lidí. Pro Mňam a Mňau momentálně pracuje zhruba 20 lidí, což je pohledem ředitele podstav. Shánět teď bude lidi hlavně na seniorní pozice. Do nové firmy s ním přešla dosavadní provozní ředitelka Naďa Fidrmucová, jejíž nyní funkce se zve general manager.

Stanice Mňam TV se do povědomí českých diváků zapsala především Show Leoše Mareše, kterou měla nejprve vysílat sama, následně ji distribuovala přes hlavní kanál Primy. Show skončila dva měsíce po svém uvedení. S Primou nicméně provozovatel Mňam TV spolupracuje dosud, pro její videoweb Prima Play natočil už „stovky receptů“.

Hodlá rozvíjet také koncept Mňau TV, který stojí na videopříspěvcích domácích zvířat, které zasílají jejich majitelé. Koncept se poprvé rozšíří do zahraničí, a to do Maďarska, kde má brzy začít vysílat tamní obdoba Vau TV (vau je maďarsky haf, Maďaři prý slyší víc na psy než na kočky).