Jako autentický průvodce historickými událostmi 17. listopadu 1989 slouží vzdělávací a vzpomínková aplikace Svobodu! z dílny české vývojářské firmy Ackee. Umožňuje sledovat počátek sametové revoluce v přímém přenosu. Klíčovými okamžiky uživatele provedou Alena a Jan, fiktivní postavy studentů, kteří lidem představí dění právě v roce 1989. Uživatelé si mohou v apce nastavit vlastní program nebo sledovat vývoj dne na časové ose a ve výpisu událostí. Aplikace nabízí také doporučení významných míst a notifikace na průběh vybraných historicky významných událostí.
Rekonstrukce revolučního dění vychází z veřejně dostupných zdrojů, jako jsou například web Demokratická revoluce 1989 Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, web Totalita.cz nebo Ústav pro studium totalitních režimů. Dobové fotografie pocházejí převážně z archivu fotografů Tomkiho Němce a Karla Bucháčka. Aplikace Svobodu! je k dispozici zdarma pro iOS.
Speciál k příležitosti 17. listopadu připravuje rovněž čtenářská aplikace StoryMe nakladatelství Albatros Media. Od soboty 16. listopadu do neděle 29. prosince budou autoři apky publikovat takzvaný Sametový deník, který čtenáře provede jednotlivými listopadovými událostmi. Seriál nabídne krátké zprávy a další texty, jež vychází z publikací, které k tématu vyšly v nakladatelství Albatros Media. Součástí jsou také fotografie.
„StoryMe chce především mladým lidem ukazovat, že telefon, který mají neustále v kapse, dovede mnohem víc, než jen otevírat sociální sítě. Může být zdrojem informací, sebevzdělávání a kapesní knihovnou. Letošní 30. výročí revoluce je proto skvělou příležitostí – umožní nám propojit digitální čtení se zvyšováním povědomí o tom, jak se v Česku rodila demokracie. Atraktivní seriálová forma v apce má šanci zaujmout právě ty, kdo listopadové dění nepamatují, a přiblížit jim sametovou revoluci den po dni,“ věří Břetislav Hanzel, ředitel inovační divize Albatros Media.
Další tematická aplikace Festival svobody provede zájemce programem připomínkových akcí po celém Česku a zprostředkuje zážitek skrze rozšířenou realitu. Pro spolek Díky, že můžem, jenž akce pořádá, ji vytvořilo vývojářské studio Synetech, s využitím svého algoritmu pro rozšířenou realitu Synevision.
Jako první byl algoritmus použitý pro rozhýbání uměleckých děl, které stvořili studenti z UMPRUM, AVU a FAMU na téma, co pro ně znamená 30 let svobody. Obrazy, které ožijí po namíření fotoaparátu telefonu, lze už nyní potkávat v centru Prahy.
Aplikace nerozhýbává jen grafiku, ale také umí pracovat s reálným videem. Na výstavě Střípky revoluce od Post Bellum (původně projekt pro střední a vysoké školy) si pak lze skrze rozšířenou realitu pustit třeba projevy Václava Havla či historické momenty z listopadu 1989. Rozšířená realita doprovází přes CLV, letáky a další promo materiály Nerudný fest a jeho 30 let svobody v umění.
Takzvaný geofencing umožní telefonu přes notifikace oznámit, co zásadního se stalo v roce 1989 na místě, kde se člověk zrovna nachází. Slavnostní průvod lze celý sledovat pomocí geolokátoru a v libovolném místě se do něj připojit.

Linda Bartošová už nebude moderovat Spotlight

Lenka Černá: Economia je na cestě k zisku. Respekt byl stát ve státě

Rada ČT je kompletní, Senát zvolil šest nových radních

Šéfredaktorem Reflexu bude Martin Bartkovský, moderuje také Prostor X
