Mobilní aplikace ve druhém čtvrtletí 2019

Je tu pravidelný komentovaný report hlavních novinek z oblasti mobilních aplikací v Česku.

Následující souhrn vychází z našeho denního zpravodajství o nových mobilních aplikacích na českém trhu. Vybrali jsme to nejdůležitější od dubna do června 2019 a stejně jako v Reklamní katovně nechali okomentovat odborníka. Dění analyzuje Vratislav Zima, majitel a ředitel vývojářského studia Synetech, s nímž Médiář úzce spolupracuje na čtvrtletní soutěžní přehlídce mobilních aplikací AppParade.

YouTube Music a Premium přišly do Česka

Rozhraní služby YouTube Music na mobilním telefonu

Rozhraní služby YouTube Music na mobilním telefonu

Nejnavštěvovanější celosvětový videoweb YouTube amerického internetového gigantu Google převedl svou streamingovou hudební službu YouTube Music nově i do češtiny. Od poloviny května 2019 je i v Česku dostupný poslech a sledování hudebních klipů bez reklam, na pozadí a s možností stahovat je do offline režimu a kdykoli v průběhu skladby přepínat mezi audiem a videem. Služba je přístupná ve formě aplikace pro mobil i pro desktop. Bez reklam a s aplikací stojí 149 Kč měsíčně pro Android, mobilní operační systém Googlu, a 179 Kč pro iOS. S reklamami a bez aplikace je přístupná zdarma v prohlížeči. Až se šesti členy rodiny ji lze sdílet od 229 Kč měsíčně v rámci YouTube Music Family Plan.

Vratislav ZimaKvůli konzervativnosti českého trhu zabere delší dobu jeho penetrace novými platformami. Spotify byla první služba a pro ostatní bude těžké přinutit Česko, aby přesedlalo. Tím nechci říkat, že by se tyto alternativy nepoužívaly vůbec, ale rozhodně budou mít těžší pozici, než svého času mělo Spotify. Na druhou stranu, YouTube Music dokáže přilákat nové uživatele na kombinaci přehrávání hudby i videí. Cenově se služby neliší, funkčně je apka YouTube Music omezená ve výběru hudebních mixů. Na druhou stranu ale dokáže doporučovat uživateli hudbu, která se mu líbí, tak, jak to dělá u svých videí. Bude to ale stačit?
Vratislav Zima (Synetech)

Mall.cz hledá zboží podle fotek

Český e-shop Mall.cz testuje vyhledávání produktů podle fotek. Novinka má pomoci lidem co nejrychleji najít zboží z kategorie životního stylu, které nelze vždy přesně popsat slovy. Služba podle libovolné fotky z mobilního telefonu umí vyhledat nejpodobnější produkty, které je následně možné na e-shopu koupit. Pilotní provoz funguje pro tři kategorie - módu, obuv a hodinky.

Vratislav ZimaKombinace umělé inteligence a rozpoznávání obrazu začíná být velice zajímavé odvětví ve spojení s mobilními telefony. Posun ve výkonu serverů a mobilních zařízení umožňuje dobře klasifikovat, co zrovna zabírá kamera telefonu. Nápad integrovat do aplikace funkci, která mě naviguje do e-shopu na konkrétní zboží, které vidím před sebou, mi přijde zajímavý především pro demonstraci technologické znalosti. Na druhou stranu si nedokážu příliš představit uplatnění v praxi – zboží, které vlastním, asi nebudu chtít kupovat znovu, nebo přinejmenším vím, kde jsem ho sehnal. To znamená, že reálné uplatnění bude zřejmě vypadat tak, že pokud se mi bude líbit oblečení, co má na sobě člověk vedle mě v tramvaji, začnu ho natáčet, abych zjistil, co má. A teď si představte, jak to na něj či na ni asi bude působit. Pokud bych se vrátil k technologiím, které za aplikací stojí, věřím, že to může fungovat. Je tu však velké ale. Nedávno jsme pracovali na podobném projektu založeném na rozpoznávání obrazu v kombinaci s rozšířenou realitou a naráželi v praxi na velký problém se světelnými podmínkami. Barva a intenzita světla jsou faktory, které jsou u takového produktu zásadní. Pokud tedy nebudete mít ideální podmínky, výrazně se zhoršuje pravděpodobnost správného rozpoznání, a tudíž i použitelnost. A otřepaná fráze hodinky a holínky třeba nakonec vůbec nebude utopie.
Vratislav Zima (Synetech)

Můj rozhlas zatím ke stažení není

Český rozhlas vybral v prvním kvartálu dodavatele mobilní aplikace pro svůj chystaný zvukový archiv na internetu. Zvítězila brněnská firma Asymbo. Jeden z neúspěšných uchazečů, firma Ackee, přitom zveřejnila a do médií rozeslal svou kritiku toho, že se v tendru vybíralo jen podle ceny. Podle Vratislava Zimy ze Synetechu výběr z finančního pohledu nedával smysl a Zimův odhad na jaře zněl, že vybraný dodavatel zakázku v daném čase nestihne.

Vratislav ZimaPodle informace pro Ackee přímo od Českého rozhlasu z konce června aplikace nebyla dodána v termínu určeném smlouvou, a to „na základě průběhu realizace ostatních segmentů projektu“. Obávám se, že se naplnilo, co jsem zmiňoval v době vyhodnocení výběrového řízení - totiž že realizační tým podcenil velikost a komplexitu aplikace a nebyl schopen ji dodat ve stanovené lhůtě, která byla zadavatelem definována na 31. května 2019. (Mluvíme o dodávce, veřejně uvolněna má být aplikace podle Českého rozhlasu až s oficiálním startem projektu.) Na tomto příkladu je zřejmé, že si veřejná správa nedokáže poradit se správnou definicí podmínek a vyhodnocení výběrových řízení. Narážíme na tyto neshody poměrně často, a proto se Synetech s několika českými agenturami (i kvůli této situaci s Českým rozhlasem) rozhodl vytvořit jakousi sadu předpisů pro vytvoření správného výběrového řízení. Toto celé by měla zaštítit nově vznikající Asociace softwarových agentur, jejíž předmětem bude právě tvorba zmíněných předpisů a snad společně zlepšíme kulturu a kvalitu výběrek v našich končinách.
Vratislav Zima (Synetech)

Rozšířená realita jako pomoc při cestování

Královehradecký kraj představil nový prostředek, který návštěvníkům ukáže hlavní památky

Královehradecký kraj představil prostředek, který ukáže hlavní památky

Hned tři mobilní aplikace využily rozšířenou realitu (augmented reality) jako pomůcku pro turisty po českých městech, která jim umožňuje lépe poznat skutečné prostředí nebo si je prohlédnout dopředu, případně najít podle něj cestu. Jde to v Hradci Králové, v Kolíně i v dalších městech.

Vratislav ZimaVětšina aplikací s AR na mě působí jenom jako demonstrace toho, že zadavatel umí technologicky ukázat, že jde s dobou. Příliš se pak ale nemyslí na skutečné potřeby uživatele. Ukázat, jak vypadala památka před stovkami let, je něco, co je podložené zvědavostí návštěvníka a dává mi to poměrně smysl, otázkou však je, zda by na tohle nestačil pouhý obrázek. Věřím ale, že cílové publikum si takové apky najdou. Nevýhodou však je, že i přestože počet zařízení Android, na kterých je AR oficiálně podporováno, rychle roste, pořád dost mobilů AR nepodporuje, takže uživatelé tyto funkce nemohou vůbec využít. Pokud ale zůstaneme u zařízení, kde AR běží, největší smysl dává využití této technologie v kombinaci navigace v prostoru a informacemi na displeji telefonu o tom, co se právě před člověkem právě nachází. Uživatel totiž nemusí využívat 2D mapu a slepě odhadovat, kterým směrem by asi mohl daný objekt být.
Vratislav Zima (Synetech)

Česká města pouštějí mobily do MHD

V Plzni se mohou cestující prokázat pouze telefonem

V Plzni se mohou cestující prokázat pouze telefonem

V Plzni se už může platit za místní autobusy přímo mobilem, Opava už pozvolna povoluje všudypřítomné přístroje aspoň pro nákup lístků. Olomouc usnadňuje pohyb i řidičům osobních vozů, zatímco pro Pražany přibyla další apka, která jim usnadní pohyb v metru. A aplikací láká na výlet vlakem dokonce státní dopravce České dráhy.

Vratislav ZimaČeská MHD obecně není schopná dostatečně reagovat na přicházející technologie. To, co ve světě funguje už dlouhá léta, se u nás představuje jako žhavá novinka. Abych ale nezobecňoval příliš, jsou výjimky jako pražská Lítačka, která umožňuje platbu jízdenek například i přes Apple Pay. Nicméně v době, kdy vše začíná směřovat dovnitř telefonu, není infrastruktura pražského dopravního podniku připravena na validaci kupónů s využitím pouze mobilního zařízení a asi ještě chvíli nebude. Jsou tu i iniciativy menších přepravců, které mi ale přijdou jako polovičaté řešení, které není dotažené do konce. Celkově působí jako narychlo vyrobené bez širšího výhledu do budoucnosti.
Vratislav Zima (Synetech)

Morava nabízí přes mobil nevyužitá jídla

Neprodané jídlo z pekáren či obchodů nebo neudané porce z restaurací lze zužitkovat prostřednictvím dvou aplikací Jídlov a Nesnězeno. První funguje ve Zlíně, druhá v Brně a viděli jsme ji také v Praze na přehlídce AppParade.

Vratislav ZimaToto je příklad správně uchopeného produktu vytvořeného formou mobilní aplikace. V době, kdy je ekologie časté téma, je poskytnutí příležitosti, jak přispět také, dobrým krokem. Konkrétně tyto dvě aplikace umožňují lidem zabránit ve vyhazování jídla a navíc jej mohou se slevou konzumovat. Motto by tak mohlo být: Pomohu planetě a ještě ušetřím! Rozhodně to ale není míněno pejorativně, koneckonců, aplikace Nesnězeno se objevila na pražské AppParade 32 a vyhrála hlavní cenu publika, což jenom dokazuje, že se veřejnosti podobné iniciativy líbí.
Vratislav Zima (Synetech)

Aplikace jako osobní psycholog do kapsy

Nové tuzemské mobilní aplikace už nabídly též jednoduchou pomoc při psychických obtížích, při stresu či pokud nezvládáte nekouřit.

Vratislav ZimaAplikace, které léčí psychické problémy, jsou poměrně kontroverzním tématem – mobilní telefon vám prostě nedokáže nahradit specialistu, se kterým si vytváříte mezilidské vazby a důvěru. Na druhou stranu věřím, že tyto appky mohou částečně fungovat ve stylu fitness pomocníka, který dává uživatelům instrukce, jak cvičit. Tedy, pokud se nejedná o nějaké zásadní psychické poruchy, může aplikace dobře fungovat na bázi připomínek a návodů. Hrozí však obrovské nebezpečí, že „pacient“ vloží plnou důvěru do appky, která ho má vyléčit, ale ta na to prostě nebude stačit. Následky pak mohou být mnohem horší, než kdyby se člověk rozhodl žádnou nevyužít.
Vratislav Zima (Synetech)

Letgo skončilo napodruhé, definitivně

Česko napodruhé, už opravdu opustil mobilní bazar Letgo. Popsal to CzechCrunch. Je jasné, že ve světě startupů napumpovaných investorskými penězi a bez udržitelného obchodního modelu nevydrží každý nápad, ale tento odchod ze scény nebyl podle učebnice. A objevují se nové služby, které chtějí Letgo nahradit, jako třeba Batner, byť nemají takovou uživatelskou základnu.

Vratislav ZimaCelá tahle akce ve stylu odejít-zůstat-odejít působila jako nepřipravené rozhodování postavené na nejistém názoru směrování firmy jejími investory. Zda tím důvodem byla velká konkurence a konzervativnost českého trhu, se můžeme pouze dohadovat, podle investorů bylo prý hlavní příčinou odchodů soustřeďování se na rozvojové trhy. Vypadá to ale, že odchod měl i pozitivní dopad na současné tuzemské hráče. Inspiroval je k větším investicím, aby stáhl bývalé uživatele Letgo k sobě, a tudíž ve výsledku snad dojde i ke zlepšení služeb. Kvalitativně si ze stávajících tuzemských mobilních bazarů vede z výběru firem Bazoš, Sbazar, Aukro nejlíp první jmenovaný, který obsahuje to, co uživatelé očekávají, a aplikace je funkční. Apka Aukra, zdá se, má zatím množství chyb a té od Sbazaru zase chybí některé zásadní funkce. Stále je tedy v tomto odvětví na čem pracovat.
Vratislav Zima (Synetech)

Novinky z oblasti české tvorby mobilních aplikací přináší Médiář denně v rubrice Aplikačky