Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Moderátorka Drtinová oplácí odvolané Kvapilové veřejnou podporu

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Dosavadní výkonná ředitelka sekce Nových médií České televize Pavlína Kvapilová se dočkala veřejné podpory od moderátorky Daniely Drtinové, které se před třemi týdny sama veřejně zastala. Kvůli tomu Kvapilovou, jak ta sama říká, generální ředitel České televize Petr Dvořák odvolal. Ztratil v ní prý důvěru poté, co podpořila Drtinovou a vyzvala k větší diskusi ve veřejnoprávním zpravodajství.

Drtinová v nepříliš konkrétním prohlášení naznačuje, že součástí její dohody s ředitelem Dvořákem z 12. srpna bylo netrestat nikoho z těch, kdo veřejně požadovali zkvalitnění zpravodajství. „Dosavadní snahou bylo, abychom chyby, pokud se staly, napravili uvnitř,“ podotkla moderátorka.

Ta po rozhovoru s Dvořákem souhlasila s tím, že přejde z prestižních Událostí, komentářů do Interview Daniely Drtinové (dřív Interview ČT24), vysílané každý všední večer od 18.35 před hlavní zpravodajskou relací Události. Poprvé se vysílá dnes, hostem je premiér v demisi Jiří Rusnok.

Petr Dvořák později na dotaz Médiáře uvedl, že mu vadilo praní špinavého prádla na veřejnosti: „Moje představy o rozvoji a fungování Nových médií a jejich roli pro veřejnoprávní médium typu České televize byly jiné než Pavlíny Kvapilové. Zásadně rozdílný ale byl i náš pohled na spolupráci v týmu. Právě v souvislosti s jejím veřejným dopisem v době umělé kauzy kolem přesunu moderátorky Daniely Drtinové z jednoho diskusního pořadu do druhého jsem jí na společné poradě vedení nevytýkal obsah dopisu, ale jí zvolenou formu. Jsem totiž přesvědčen, že diskuse mezi nejbližšími členy týmu vedení se nevede přes novinové články a sociální sítě, ale přímo.“

PROHLÁŠENÍ DANIELY DRTINOVÉ K ODVOLÁNÍ PAVLÍNY KVAPILOVÉ

Odvolání Pavlíny Kvapilové z funkce ředitelky nových médií ČT mě v kontextu posledních událostí zaskočilo. Na schůzce s generálním ředitelem Petrem Dvořákem v pondělí 12. srpna jsem generálnímu řediteli sdělila řadu podezření ze závažných chyb ve zpravodajství. V ten den jsem rovněž akceptovala své odvolání z Událostí, komentářů a přijala za smluvených podmínek Interview DD. Zároveň, a to hrálo v mém rozhodování podstatnou roli, jsem ale požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby situaci ve zpravodajství řešil s tím, že mu důvěřuji. Za tento princip řádné péče o veřejnou službu ČT se Pavlína Kvapilová už v začátku postavila. Dosavadní snahou bylo, abychom chyby, pokud se staly, napravili uvnitř. Plně samozřejmě respektuji právo generálního ředitele odvolávat manažery. Pokud jsou však odvoláváni ti, kteří na chyby upozorňují, považuji za svou profesní povinnost zaujmout k událostem posledních týdnů tento otevřený postoj.