V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Moneta vylepšuje svou Smart Banku, nabízí ji nově i pro tablety a Apple Watch

Moneta Money Bank přichází s vylepšenou verzí své mobilní aplikace Smart Banka. Kromě zjednodušeného designu přináší řadu nových funkcí, jako je možnost zřízení kreditní karty plně online nebo využití technologie OLED, kterou disponují displeje nových mobilů. V provozu je nově také verze pro tablety a hodinky Apple Watch a beta verze aplikace, která propojí víc účtů od jiných bank, konkrétně od ČSOB, Air Bank a České spořitelny, zatím pouze pro zobrazení přehledů. 

Smart Banka prošla změnami hned v několika oblastech. Jednou z nich je samotné zabezpečení, kdy kromě přístupu přes heslo či biometriku aplikace umožňuje i rychlé zablokování kreditní či debetní karty nebo úpravu jejích limitů pro případ ztráty. Kreditní kartu si uživatelé mohou přímo ve Smart Bance po vyplnění několika základních údajů zřídit bez chození na pobočku a prostřednictvím Google Pay ji využívat okamžitě k platbám, bez nutnosti čekat na fyzickou kartu. „Kartu si můžete zřídit online a hned druhý den si ji můžete přidat do Google Pay. Hned druhý den s ní tedy můžete platit, aniž byste museli mít tu kartu u sebe,“ říká Jakub Komenda, vedoucí mobilního bankovnictví Monety. Nový bezpečnostní prvek přináší i diskrétní mód, který zakryje všechny částky a přijde vhod třeba ve chvíli, kdy je uživatel obklopen cizími lidmi.

Diskrétní mód překryje všechna čísla hvězdičkami. Částky jsou tak pro okolí nerozpoznatelné

Diskrétní mód překryje všechna čísla hvězdičkami. Částky jsou tak pro okolí nerozpoznatelné

Novinkou je i využití technologie OLED některých telefonů. „OLED má výhodu v tom, že černá je opravdu černá, displej je vypnutý, což šetří baterii. Proto jsme vytvořili mód, kdy je aplikace v čistě černé barvě,“ vysvětluje Komenda. Smart Banka se také zvládne propojit i s dalšími aplikacemi, jako je Apple Wallet, kam může ukládat dokumenty, například kartičku cestovního pojištění nebo slevové kupóny Bene+. Aplikace umí i push notifikace o nově příchozích a odchozích platbách či widgety v českých korunách.

Smart Banka nabízí i tmavý mód, který šetří baterii a je příjemnější pro oči

Smart Banka nabízí i tmavý mód, který šetří baterii a je příjemnější pro oči

Stále oblíbenější je pro uživatele mobilních bankovnictví platba přes QR kódy. Smart Banka nově umožňuje hrazení faktur přímo z telefonu, pro dluhy mezi přáteli je už z předchozí aktualizace funkce Zaplať mi, která zprostředkuje platby přes iMessage a usnadňuje sdílení platebních údajů. „Zatím to funguje jako platební příkaz. Dokážu si představit, že v budoucnu bychom rozšířili nabídku o instantní platby, pak by peníze chodily v reálném čase,“ doplňuje Komenda.

Funkce s názvem Q360 umožňuje platit faktury přímo z mobilu. Doplňuje ji služba "Zaplať mi"

Funkce s názvem Q360 umožňuje platit faktury přímo z mobilu. Doplňuje ji služba Zaplať mi

První květnový týden spustila Moneta své aplikace pro tablety a Apple Watch. „Aplikaci na Apple Watch využívá kolem pěti tisíc lidí. Pokud by se tam nahrála i platební karta, už nebudete potřebovat ani telefon. Za několik let se aplikace z mobilů začnou přesouvat do wearables nebo chatbotů,“ předvídá Komenda další vývoj. Banka zároveň zveřejnila k hodnocení i beta verzi aplikace, která propojí zobrazení účtů u jiných bank. „S multibankingem začínáme pozvolna, náhledy běžných účtů, aby se s novinkou mohli klienti v klidu seznámit. V dalších týdnech posbíráme jejich komentáře a ty pak zapracujeme do dalších verzí naší aplikace,“ vysvětluje.

Smart Banka nabídne také spojení přehledů účtů u jiných bank v jedné aplikaci

Smart Banka nabídne také spojení přehledů účtů u jiných bank v jedné aplikaci

Smart Banku využívalo ke konci loňska zhruba 200.000 klientů Monety.