Piráty iniciovaný bod čtvrteční schůze poslaneckého volebního výboru, týkající se sporu o reportáž Janka Kroupy o Agrofertu, oproti úterní schůzi příslušné senátní komise nové argumenty nepřinesl. Nad rámec známého řekl generální ředitel René Zavoral jen, že ve veřejnoprávním rádiu zruší část tabulkových míst a že kromě předžalobní výzvy od Agrofertu registruje rozhlas i další, rovněž na Kroupovu reportáž, a to z roku 2015. Reportér Kroupa se schůze neúčastnil.

Moody’s snížila rating CME, majiteli Novy, o jeden stupeň na B3

Reklamní výdaje v regionu na konci loňského roku pokračovaly v poklesu, sice pomaleji než předloni, avšak stále zhruba pětiprocentním tempem.

  • ČTK
  • 01. 03. 2011 16:03

Ratingová agentura Moody’s Investors Service dnes snížila úvěrovou známku mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) o jeden stupeň na B3 z dosavadního ratingu B2.

Podle serveru Patria Online to Moody’s zdůvodnila nadměrným poměrem dluhu k zisku a pochybnostmi o schopnosti firmy snižovat zadluženost v situaci stále slabých reklamních příjmů. CME je majitelem nejsledovanější české komerční televize Nova.

Moody’s také snížila rating nadřízených dluhopisů CME se splatností v roce 2014. Beze změny naopak zůstalo hodnocení zajištěných dluhopisů dceřiné společnosti CET21, vlastníka licence na vysílání Novy, se splatností v roce 2017. Výhled ratingu CME je nyní pro Moody’s stabilní.

Jako důvod pro snížené hodnocení závazků CME agentura uvedla úroveň zadlužení nad desetinásobkem očištěného dluhu vůči loňskému zisku před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) a nepříznivou situaci v hotovostních tocích. Ke zhoršení pak přispělo to, že podle názoru Moody’s je schopnost snižování dluhu CME velmi silně závislé na stále velmi křehkém oživení reklamních trhů v oblasti střední a východní Evropy.

Moody’s upozornila, že reklamní výdaje v regionu na konci loňského roku pokračovaly v poklesu, sice pomaleji než předloni, avšak stále zhruba pětiprocentním tempem. Výhled oživení je podle Moody’s nejistý.

CME podle zprávy z minulého měsíce hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s lepšími výsledky, než se čekalo. Čisté tržby meziročně vzrostly o deset procent na 257,4 milionu dolarů (asi 4,5 miliardy Kč), zatímco provozní zisk před odpisy (OIBDA) se zvýšil o 46 procent na 64,8 milionu dolarů. Firma však zůstala v čisté ztrátě 26,1 milionu dolarů, což ale byla proti stejnému období předchozího roku méně než polovina.

CME působí na televizním trhu v šesti zemích střední a východní Evropy. Kromě České republiky je to Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Slovinsko. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.