Motejlek: chceme koupit Economii. Hlavně kvůli částem Centra

Po neúspěšné loňské nabídce se může bývalý majitel Centrum Holdings Ondřej Tomek dostat znovu k firmě, co kdysi zakládal.

Miroslav Motejlek na dnešní konferenci Médiáře. Foto: Vojta Herout

Miroslav Motejlek na dnešní konferenci Médiáře. Foto: Vojta Herout

Doplněno o vyjádření Economie

Miroslav MotejlekOndřej Tomek, majitelé firmy Motejlek.com provozující stejnojmenné, částečně zpoplatněné ekonomické zpravodajství na webu, by rádi převzali ztrátové vydavatelství Economia finančníka Zdeňka Bakaly, produkující Hospodářské noviny nebo časopisy Ekonom či Marketing & Media.

Na dnešní konferenci Placený obsah v českých médiích pořádané webem Médiář.cz, to řekl Miroslav Motejlek, který vlastní 66 % zmíněné firmy. „Jednání proběhlo, bohužel - nebo bohudík - došlo ke změně ředitele,“ prohlásil s odkazem na čtvrtletní působení „letního krále“ Economie Andrého Warneckeho, jež Bakalovu mediální firmu řídil loni od 1. června do 2. září. „Chceme se k tomu vrátit,“ podotkl Motejlek. Cena by podle jeho představ činila „nízké stovky milionů“. „Ještě bude mít vlastník o čem dumat.“

„Vydavatelství Economia nebylo v loňském roce na prodej a není ani nyní. Vlastníci ani management žádná jednání o prodeji nevedli,“ reagoval pro Médiář Tomáš Pavlík, mluvčí BM Management, správcovské firmy Zdeňka a Michaely Bakalových.

Samotná společnost Motejlek.com disponuje jednotkami milionů - loni firma vydělala 2,8 milionu Kč před zdaněním, rok předtím 3,5 milionu, v roce 2010, kdy fungovala jen poslední tři měsíce roku, to bylo 82 tisíc. Podíl 34 % nicméně ve firmě vlastní Ondřej Tomek, bývalý majitel Centrum Holdings, který tuto internetovou firmu s tehdejším společníkem Oldřichem Bajerem v listopadu 2007 prodal fondu Warburg Pincus, jeho podíl přitom činil minimálně stovky milionů korun. Další velké peníze obrátil předloňským prodejem podílu ve firmě provozující e-shop Mall.cz.

Tomek chtěl loni Centrum získat zpět, Warburg společnost nakonec v červnu přenechal Bakalovi. Tomek přitom na podzim tvrdil, že nabídl víc. Teď se chtějí s Motejlkem dostat ke zbytkům Centra přes koupi mateřské Economie, která dceřinou internetovou firmu i její lidi postupně absorbuje a do půli letošního roku plánují zfúzovat.

„Stát se to může,“ odvětil dnes Motejlek na otázku, zda Motejlek.com bude letos novým majitelem Economie. „Hodnota společnosti - vzhledem k tomu, co se děje v managementu, že málo schopní lidé se obklopují ještě méně schopnými dokola -, bude padat.“ Economia podle posledních zveřejněných výsledků v roce 2012 skončila ve ztrátě 54 milionů Kč (tržby 660 milionů), v roce 2011 činila ztráta 21 milionů (tržby 723 milionů).

„Nabídka historicky padla a myslím, že se k ní v letošním roce vrátíme, protože to vydavatelství bude padat dál a dál. A věřím, že vlastník dostane rozum a bude se toho chtít v zásadě za každou cenu zbavit,“ řekl dále. „Být v situaci vlastníka, prchnul bych, notabene když mám tak třaskavé aktivum v severomoravském regionu,“ prohlásil Miroslav Motejlek, zjevně v narážce na situaci Ostravsko-karvinských dolů.

Proč Tomek s Motejlkem chtějí ztrátovou Economii, když tolik kritizují management i dosavadní hospodaření převážně tiskového vydavatelství? „Jsou části Centra, které dobře zná Ondřej, které určitě stojí za to a myslím si, že on je dokáže velmi dobře zužitkovat. Je tam obchodní síť, obchodníci, je tam dobrý potenciál. V obsahové části je to horší, v obchodní je určitě potenciál,“ uvedl Motejlek.

Než došlo na konkrétní hovor o Economii, prohlásil ekonomický publicista, že akvizičních cílů mají víc: „Hledáme příležitosti na trhu - protože se nám na účtě hromadí peníze, které si nevyplácíme -, že bychom něco menšího, ale zajímavého koupili. V současné době jsme podali dvě až tři nabídky, na něco, co bychom si mohli dovolit. S pomocí bank, které jsou ochotné nám půjčit. Do konce jarních měsíců by se snad mohlo něco urodit.“

Chtěli financovat Balšínkovo Echo24

Hledání, do čeho investovat, údajně pokračuje mimo jiné proto, že se Motejlkovi nepodařilo dohodnout s jeho bývalým kolegou z časopisu Týden Daliborem Balšínkem, v letech 2009 až 2013 šéfredaktorem Lidových novin. Ten hodlá začátkem letošního března spustit Echo24, částečně placený web a tabletový týdeník. A jak Balšínek řekl Médiáři, investice na rozjezd a první rok fungování nemá přesáhnout 20 milionů Kč.

„Byli jsme první, kdo jsme komunikovali o tom, že bychom se podíleli na financování jeho projektu. Asi se trošku zalekl a nakonec dal přednost někomu jinému,“ řekl Motejlek s odkazem na Balšínkovo oznámení, že jeho projekt bude platit bývalý šéf Patrie Jan Klenor. „Stáli jsme o to, financovat onen projekt, dali jsme dohromady poměrně silnou sestavu investorů, kteří kromě nás jsou na trhu úplnými nováčky. Mohlo se dít něco nového,“ posteskl si Motejlek.

Anglická verze ne, papír bude pokračovat

Mezi vlastní neúspěchy z dosavadní vydavatelské činnosti na internetu Motejlek řadí to, že se „nepovedlo zmonetizovat anglický obsah“. „Místo toho jsme přišli s projektem Motejlek.art, který chceme letos rozšiřovat,“ promluvil naopak o expanzi mimo internet, na papír.

Loňské fotografování obálky tištěného časopisového speciálu Motejlek.art

Loňské fotografování obálky tištěného časopisového speciálu Motejlek.art

Výdělečné podnikání zajišťuje Motejlkovi a Tomkovi web s informacemi hlavně z českého byznysu, přičemž ty hlavní jsou částečně zpoplatněné.

„Ale došlo k určitému neblahému vývoji. Poprvé příjmy z reklamy předčily příjmy z předplatného. U reklamy je nicméně dobrá věc, že kromě snad banky J&T nemáme inzerenta, který by inzeroval někde jinde. Většinou jde o právnické kanceláře,“ uvedl dnes také Motejlek.