Motejlek přestává psát pro Motejlek.com

Miroslav Motejlek se rozchází s Ondřejem Tomkem, někdejším financiérem své činnosti.

Redakční tým Motejlek.com: Miroslav Motejlek a Petr Skočdopole. Foto: motejlek.com

Redakční tým Motejlek.com: Miroslav Motejlek a Petr Skočdopole. Foto: motejlek.com

Spolupráce Miroslava MotejlkaOndřeje Tomka se stává minulostí. Dlouhodobé neshody obou byznysmenů vyústily v to, že Motejlek jako jednatel společné firmy, která vydává web Motejlek.com, končí. „Miroslav Motejlek už není jednatelem motejlek.com, s.r.o. Novým jednatelem byl zvolen Branislav Gordan,“ informuje web. Gordan je Tomkův člověk.

Motejlek má ve vydavatelské firmě 66 %, Tomek 34 %. Tomek zpočátku pomohl Motejlkovi s financováním jeho činnosti. „Ondřej Tomek nepodpořil motejlek.com ani jednou jedinou korunou. On si pouze ode mě koupil 34 procent ve firmě motejlek.com, s.r.o. Všechny peníze šly na mojí osobní spotřebu a příslušná část odešla na účty finančního úřadu,“ popisoval v roce 2012 Médiáři Motejlek. V roce 2010 k tomu říkal: „Investice do mého webu nebude žádná, jde pouze o investici do mé osoby. [...] Veškeré peníze půjdou na mou spotřebu a vytvoření mé nezávislosti,“ tvrdil. „Věci, které v současné době vydávám, by mi na velmi dobrý plat stačily, ale věřím, že s investorem jako je Ondřej Tomek, můžeme udělat díru do světa,“ věřil před šesti lety.

Projekt Motejlek.com se stal úspěchem po obsahové i finanční stránce. Jeho tvůrci si zakládali na tom, že řadu informací přinášejí jako první či jediní. I díky tomu se web stal ojedinělým příkladem fungujícího zpoplatnění online obsahu. Vydavatelská firma má v posledních letech tržby v řádu desítek milionů, zisk v řádu milionů.

Výsledky firmy Motejlek.com

V milionech Kč, zisk uváděný před zdaněním

  • 2010: tržby 0,6, zisk 0,08
  • 2011: tržby 3,3, zisk 3,5
  • 2012: tržby 4,9, zisk 2,8
  • 2013: tržby 9,4, zisk 6,3
  • 2014: tržby 11,6, zisk 4,6
  • 2015: tržby 15,5, zisk 4,6

Zdroj: 2010-2014 účetní závěrky firmy, 2015 Echo24.cz

Motejlek dál zůstává vlastníkem firmy, ale přestává psát pro web, který od roku 2008 nese jeho jméno, i pro jeho odnože. Stejně tak texty přestane dodávat jeho souputník Petr Skočdopole. Oba také začátkem dubna avizovali konec aktualizace profilů Motejlek.com na Facebookuna Twitteru

„K 30. dubnu 2016 ukončujeme veškerou činnost pro společnost motejlek.com, s.r.o. Jde především o publikování článků na motejlek.com, lawyersmotejlek.com, travelmotejlek.comenergymotejlek.com. Společně připravíme nový projekt,“ informují Motejlek a Skočdopole. Ten Médiáři řekl, že zatím není jasný název nového projektu ani termín jeho spuštění.

Pro Tomka je nastalá situace zásadní problém. Web nejenom že nese Motejlkovo jméno, ale stál na jeho kontaktech i renomé. Navíc Motejlek a Skočdopole jsou jediní kmenoví autoři projektu. Najít adekvátní náhradu bude nemožné. Ani pro Motejlka ale nebude rozchod bez následků. Těžko vystaví podobně silnou značku a jako obchodníkovi s informacemi mu nepomůže ani riziko ztráty důvěry, které z nastávajících tahanic a zmatku pramení.

Rozebíráme rozkol v Motejlek.com