V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mouvo 2019: Education in Motion

Čtvrtý ročník festivalu motion designu proběhl 22. a 23. února v divadle Archa v Praze

Tématem letošního ročníku festivalu bude vzdělávání

Tématem letošního ročníku festivalu bude vzdělávání

Festival opět nabídne řadu zvučných jmen světového motion designu

Festival opět nabídne řadu zvučných jmen světového motion designu

Hlavní sál divadla Archa

Hlavní sál divadla Archa

Illo

Illo

Kurzgesagt

Kurzgesagt

Federica Fragapane

Federica Fragapane

Hlavní sál divadla Archa

Hlavní sál divadla Archa

Memo Akten

Memo Akten

Ash Thorp

Ash Thorp

Diskusní panel

Diskusní panel

Mouvo Space

Mouvo Space

Mouvo Space

Mouvo Space

Networking

Networking

Networking

Networking

Nidia Dias

Nidia Dias

The Designers Republic

The Designers Republic

Losování cen

Losování cen

Workshop: Cinema

Workshop: Cinema

Workshop: Houdini

Workshop: Houdini

Vystupující a organizátoři

Vystupující a organizátoři

Praha a motion design. Spojení, které se neustále upevňuje. Především díky festivalu Mouvo, který 22. a 23. února 2019 už počtvrté uspořádá pražské studio Oficina. Publiku v divadle Archa nabídne opět to nejlepší, co světová scéna motion designu nabízí. Vedle toho spouští také novou edukační platformu Mouvo Lab. „Vzdělávat se sám. Učit se navzájem. Vyučovat ostatní. Učit stroje a čerpat vědomosti od nich. A samozřejmě vyučovat pomocí motion designu a ještě mnohem víc. Vzdělání v pohybu nás žene dopředu,“ tak zní hlavní teze čtvrtého ročníku festivalu Mouvo.

Grafický design, animace, film, speciální efekty, nové technologie, programování nebo interaktivní aplikace. Pestrost oborových průniků, na kterých motion design staví, neustále posouvá své hranice. Každý den se objeví nové dílo, které mění chápání dynamické vizuální komunikace. Zůstat relevantním vizuálním tvůrcem a být připravený na budoucnost v tak dynamickém prostředí vyžaduje neustálé poznávání čerstvých a inovačních myšlenek, technologií nebo inspirace. Také proto vybrali pořadatelé Mouva pro další ročník jako společnou jednotící linku téma edukace.

Kdo přijede a vystoupí

Pro spoustu návštěvníků bude hlavním lákadlem proslulý kalifornský designer a ilustrátor Ash Thorp, který se věnuje tvorbě pro film a počítačové hry. Ať už se jedná o design titulkových sekvencí, vizuální koncepty nebo design interaktivních rozhraní. Kromě toho natáčí vlastní filmy inspirované komiksy a sci-fi tématikou. Mezi jeho poslední projekty patří práce pro snímky Blade Runner 2049 nebo Ghost in the Shell. Vedle toho produkuje vlastní podcast nejen o motion designu a spoluzaložil vzdělávací portál Learn Squared, kde sám učí několik online kurzů.

Podobně hvězdný status má vizuální umělec a výzkumník tureckého původu Memo Akten. V jeho tvorbě i akademickém bádání dominuje využití umělé inteligence a strojového učení, neuronových sítí, generativního obrazu, ale také světel a laserů, dronů, zvukových instalací a prvků performance. Spoluzakládal a působil ve studiu Marshmallow Laser Feast, vystavoval v řadě prestižních světových galerií a ve své práci často naráží na témata osobní svobody a dopadů nových technologií.

Jako další na festivalu vystoupí Ian Anderson, zakladatel legendárního britského studia Designers Republic, Federica Fragapane, informační designerka, která za své datové vizualizace posbírala řadu cen. Dále portugalská art directorka a designera Nidia Dias, která svou abstraktní a vizuálně přitažlivou tvorbou stihla během své poměrně krátké kariéry oslnit několika prestižních motion design studií. A nebo také Ilenia Notarangelo, zakladatelka turínského studia Illo. To je známé pro svuj svůj vlastní originální edukační přístup a nebo také pro svuj automatizovaný systém Algo na tvorbu online videa pro klienty jako Bloomberg nebo Product Hunt.

Workshopy přinese platforma Mouvo Lab

Novinkou na festivalu bude možnost účastnit se delšího workshopu. Pro zájemce o 3D sofware jako Houdini nebo Cinema 4D bude atraktivní absolvovat dílnu, kterou povede Helge Maus, populární německý autor knih a tutoriálů známých pod značkou Pixeltrain. Detaily této novinky související s tématem vzdělávání a také zbývající festivalové řečníky organizátoři festivalu ještě postupně odhalí. „Pro workshopy jsme vytvořili vlastní novou platformu Mouvo Lab,” vysvětluje Vlaďka Cimbálníková, producentka festivalu a studia Oficina.

Mouvo Lab vznikl jako nová edukační platforma pro zájemce o motion design. Na rozdíl od každoročního festivalu bude čtyřikrát do roka nabízet workshopy zaměřené na široké spektrum témat. Od softwarových znalostí po kreativní dílny. Kromě workshopů se Mouvo Lab zaměří i na jiné způsoby edukace. Jeho prvním výstupem byla expozice o motion designu na letošním Bienále grafického designu v Brně.

Stejně jako v předchozích ročnících festival skloubí přednášky elitních světových tvůrců a možnost získat kontakty, proniknout do oborové komunity a nebo třeba prohodit pár slov s vystupujícími, a to díky možnosti zakoupení vstupenek Mouvo Lover, jenž opravňují přístup na party s vystupujícími. Sobotní den pak vyvrcholí festivalovou afterparty.