MTG prodala, Primu ovládl Zach s Komárem

Televize Prima přechází celá do českých rukou, švédský spoluvlastník po 11 letech odchází.

Vladimír Komár, na snímku z roku 2006. Foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Vladimír Komár, na snímku z roku 2006. Foto: Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Televize Prima mění majetkovou strukturu. Švédská mediální skupina MTG se zbavila svého 50% podílu. Ten kupuje společnost Denemo Media, český společný podnik, v němž má 75 % podnikatel Vladimír Komár a 25 % Ivan Zach, dosavadní majitel druhého 50% podílu v Primě. Zach se tak stává většinovým majitelem televize, drží celkem 62,5 %. Komárovi připadá 37,5 %. Zach před 11 lety polovinu v Primě Švédům prodával.

Nová vlastnická struktura Primy

Licenci na vysílání Primy vlastní FTV Prima, tu 100% vlastní FTV Prima Holding. GES Media Asset, součást GES Group Ivana Zacha, si ve zmíněném holdingu ponechává dosavadní 50% podíl. Druhý 50 %, který dosud vlastnila švédská skupina MTG (Modern Times Group), přechází na Denemo Media. To je joint venture mezi Denemo Invest (vlastní 75 % Denemo Media) a GES Media Asset (25 %). Denemo Invest je dceřiný podnik společnosti Alphaduct, kterou vlastní Vladimír Komár. Alphaduct loni odprodal Karlovarskou Korunní, v segmentu balených vod ale zůstal, uvedl na trh ručně stáčenou minerálku Krondorf. Zachův GES Media Asset vlastní kromě podílu v Primě také rozhlasovou síť Radio United (stanice Beat, Country, Kiss, Radio 1 a další).

Komár tak pozměnil a zároveň posílil svou pozici na tuzemském mediálním trhu. Do tohoto týdne vlastnil menšinový podíl v agentuře Nielsen Admosphere, jež dodává všem televizím klíčová data sledovanosti, nezbytný podklad pro prodej reklamního času. V pondělí nicméně Komár podíl prodal. „Dostali jsme od něj nabídku koupit akcie a ta byla taková, že se nedala odmítnout,“ řekla k tomu Médiáři Tereza Šimečková, šéfka Nielsen Admosphere, která naopak svůj podíl navýšila.

Transakce oceňuje Primu na 234,7 milionu eur, tedy zhruba 6,4 miliardy Kč. Koupi ještě musí schválit příslušné úřady a očekává se, že se završí ke konci prvního čtvrtletí 2017.

MTG vstupovala do Primy v roce 2005, kdy 50 % kupovala za 87 milionů eur (zhruba 2,3 miliardy Kč). Teď oznamuje, že na dividendách a na nynějším prodeji se jí vrátilo zhruba 4,5 miliardy Kč. Uvádí, že svou investici zdvojnásobila. Jen za poslední rok končící zářím 2016 přispěla Prima svým majitelům provozním ziskem asi 570 milionů Kč při tržbách 3,6 miliardy.

Peníze stržené za prodej podílu v Primě hodlá MTG investovat do firmy InnoGames, která vyvíjí a šíří internetové hry. Zvýší v ní tak podíl z dosavadních 21 %, které vložila v prosinci, na 51 %.

MTG se tak chce změnit z klasické televizní firmy na producenta a distributora zábavy v digitálním prostředí. Už dřív se zbavila svých televizních aktivit v Rusku, na Ukrajině, i v Ghaně a Nigérii, chce prodat v Pobaltí. Naopak kromě InnoGames už vstoupila do firem DreamHack, Zoomin.tv, Splay či ESL, jejíž kanál EsportsTV přinesla také do Česka.