Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Murdoch chce koupit Time Warner

Součástí mediálních aktiv Američanů je tuzemská televize Nova.

  • ČTK
  • 16. 07. 2014 15:08
Mediální magnát Rupert Murdoch. Foto: Profimedia.cz, Startraks

Mediální magnát Rupert Murdoch. Foto: Profimedia.cz, Startraks

Mediální magnát Rupert Murdoch je odhodlán koupit americkou mediální skupinu Time Warner. Firmě předložil nabídku za 80 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč), byla ale odmítnuta, napsal dnes The New York Times a později potvrdila i sama Murdochova skupina.

List New York Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Murdoch za Time Warner nabídl 80 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Nabízel přitom 85 dolarů za každou akcii Time Warner v hotovosti a v akciích. Murdochova společnost by údajně v rámci dohody prodala zpravodajskou stanici CNN, aby se vyhnula případným obavám regulátorů. CNN patří pod Time Warner a přímo konkuruje zpravodajskému kanálu Fox News, který vlastní Murdoch.

„Správní rada společnosti Time Warner se odmítla naším návrhem zabývat. S Time Warner v současnosti nejednáme,“ přiznala později společnost 21st Century Fox.

Podle The New York Times rada Time Warner o nabídce dlouho jednala, tento měsíc ale prý poslala zamítavý dopis. Fox počítal s použitím akcií bez hlasovacích práv u akciové složky nabídky, což byl jeden ze sporných bodů, uvedly zdroje listu.

Time Warner po poradě s finančními a právními poradci konstatoval, že přijmout návrh Murdochova impéria nebo pokračovat v jednáních není v nejlepším zájmu firmy ani jejích akcionářů. Podle The New York Times je však Murdoch odhodlán Time Warner koupit a pravděpodobně se nevzdá.

Případnou transakcí by vznikl kolos zahrnující televizní kanály jako je Fox, Fox News, kabelovou televizi HBO či filmová studia 20th Century Fox a Warner Brothers. Fox, který je uprostřed reorganizace svých televizních aktivit, údajně odhadoval, že spojení by přineslo úsporu nákladů o miliardu dolarů i víc, hlavně rušením pracovních míst v oblasti prodeje a administrativy.

Time Warner mimo jiné drží rozhodující podíl v CME, bermudské společnosti vlastnící českou televizi Nova.