Musíme urychleně začít stavět a číst

Výzvou k radikálnímu skoku kupředu naše příloha začíná. Pak se věci zkomplikují.

Pustit se do ranní plavby v dešti? Nakonec z ní byla velká radost a nelíbila se jen probuzeným kačerům. O smělých plánech – byť v krapet jiném kontextu –  pojednává i dnešní příloha!

Pustit se do ranní plavby v dešti? Nakonec z ní byla velká radost a nelíbila se jen probuzeným kačerům. O smělých plánech – byť v krapet jiném kontextu –  pojednává i dnešní příloha!

Není vedle akcelerace také dobré vzpomínat na zesnulé velikány nebo si vzít ponaučení z japonského šlápnutí na brzdu? Co je vám bližší, musíte rozhodnout sami. Materiály k přemýšlení ale dodáme, stačí se začíst! 

Text

It’s time to build (Marc Andreessen, a16z.com)

Jsou eseje, které neřeknou nic nového. Shrnou to, co všichni tuší, po čem všichni pokukují. Tyhle texty jsou jedny z nejcennějších. Tady je vynikající příklad. Pointa je už v titulku: nastal čas stavět. To nás vyhrabe z koronavirové i obecné západní krize. Tohle samozřejmě říká kdekdo, tady ale záleží i na jméně hojně sdíleného textu. Je jím Marc Andreessen, tvůrce vůbec moderního prohlížeče Mosaic, ze kterého později vzešel Netscape. Andreessen naposledy zandal podobný text v roce 2011. Jeho Software požírá svět, který je slovy Petra Koubského o tom, že „podstatou stále většího množství výrobků a služeb je programový kód“, je dnes kánonem. Uvidíme, jak to bude s tímto textem.

Money in Context (Robert Hockett, Law and Political Economy)

Od státnic z ekonomie jsem toho mnoho oborového nepřečetl. Text Roberta Hocketta mi připomněl, jak záživná věda to přitom umí být. Zvlášť ve chvíli, kdy témata pro nerdy umí vysvětlovat pěkně lidově. Tady to funguje: článek o tom, kterak je podstata peněz složitější, než tvrdí učebnice ekonomie, přelouská i laik. Převyprávět potom autorovy argumenty dál, to už není tak jednoduché. Povznášející chvíle při čtení ale stojí za to!

Zemřel filosof Ladislav Hejdánek. Připomínáme jeho salonní rozhovor z roku 2000 (Jan Stern, Salon Práva)

Zemřel filozof, signatář a mluvčí Charty 77 a všeobecně významná postava českého myšlení Ladislav Hejdánek. Odkazujeme na jeho rozhovor, který vyšel v roce 2000 v Salonu Práva. Pozoruhodná je i zpověď jeho životního přítele Jakuba S. Trojana, který o Hejdánkovi mluvil při příležitosti 90. narozenin filozofa pro Lidové noviny. Na Vltavě také připomněli Hejdánkovy Dopisy příteli. Podle přehrávače jsou k poslechu už jen dnes, snad z toho něco stihnu.

The Cant-Hunter (George Scialabba, Commonweal)

Při čtení článku George Scialabby jsem měl pocit déjà vu. Jako bych už četl článek o dezinterpretování autora té nejprofláklejší povinné četby: Orwell je příliš často citován lidmi, kteří sotva přelouskali Farmu zvířat. A taky že ano: podobný text napsal pro Finmag už před třemi roky Stanislav Biler. Oba stojí za přečtení, zvlášť pokud vás zajímá, jak to vlastně bylo s Orwellovým politickým přesvědčením, proč tak často šil do levice a čemu by se asi věnoval dnes. Spoilery: 

He took an unholy pleasure in upbraiding his left-wing brethren. But he had seen too much of the British Empire and of the underside of capitalism to be anything but a leftist himself.

Tokyo as Slowdown City (Dan Hill, Medium)

Na Deníku Referendum vyšel článek Gaby Khazalové o proměnách měst po zkušenosti pandemie- Působil na mě poněkud roztěkaně, obsahuje ale zajímavé poznámky.

„Nově oživená“ veřejná prostranství mají jeden společný jmenovatel, a to přírodní prvek. Ať už jde o zeleň v parku nebo říční břeh na pražské Náplavce. Oproti tomu místa, která bývala plná lidí — cestujících nebo nakupujících —, jako je pražský Anděl, zejí prázdnotou.“

Stran urbanismu mě nakonec více potěšil jiný, ezoteričtější článek. Dan Hill píše o Tokiu jako prototypu zpomalujícího se města. Řeší v něm jeho uzpůsobení lidskému měřítku, zeleň a obecněji ukočírování rychlého vývoje metropole. Článek doplňují senza fotky samotného autora – už ony samotné vybízí k prolistování.

Audio

Podcast Petra Viziny: Medvecká nebo Trojan jsou luxusní záporáci, říká Vrzák (Petr Vizina, Aktuálně.cz)

Jeden můj starší kamarád se s oblibou vysmívá slovu podcast. „Co to je! Vždyť mluvené slovo tady bylo vždy. Poslouchal’s vůbec někdy hry a četby, co dělá Vltava?“ Až do rozvoje podcastů, musím uznat, moc neposlouchal. Pokud si už ale něco pustím, nejspíš pod hrou či čtením bude podepsaný Aleš Vrzák, vltavský šéfrežisér. Tady je na druhé straně mikrofonu. Petr Vizina, bývalý šéf kulturní redakce České televize, s ním vede rozhovor o tajích rozhlasové práci pro svůj podcast Na dotek vycházející na Aktuálně.cz. Ten mimochodem není špatný. Další doporučený díl: spisovatelka Alena Wagnerová.

Ondřej Sliš

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport