V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Na internetu závodí kandidáti o Hrad jako šneci, podle ohlasu na sociálních sítích

  • ČTK
  • 06. 09. 2012 14:14

Na internetu odstartovaly šnečí závody prezidentských kandidátů. Internetová stránka www.snek2013.cz nabízí originální pohled na historicky první klání o Hrad v přímé volbě. Jednotliví kandidáti zde jsou znázorněni jako hlemýždi na závodní dráze. Podle toho, jak o nich diskutují uživatelé internetových sociálních sítí, se závodníci posunují po dráze. Na základě nynějších údajů vede umělec Vladimír Franz, jehož šnek podle autorů webu urazil více než 20 centimetrů. Druhý Miloš Zeman se blíží metě 14 centimetrů. Stránka zatím registruje 19 kandidátů.

„Poprvé v historii České republiky budou občané volit svého prezidenta v přímé volbě. Sportovně řečeno se jedná o závod,“ uvedl Tomáš Zeman ze společnosti Buzzboot, která internetovou stránku vytvořila.

Web vychází z údajů v diskusích na sociálních sítích. Předpokladem autorů je, že nejvíce diskutovaní uchazeči mají největší šanci zaujmout křeslo na Hradě. „Postup kandidáta na dráze vychází ze dvou faktorů: jak moc se o kandidátovi mluví a zda se o něm mluví pozitivně anebo negativně. Čím více a lépe se o kandidátovi na internetu mluví, tím jeho šnek běží rychleji,“ vysvětlil princip webového závodu Zeman.

Závod byl odstartován 1. září. Autoři webu u každého kandidáta sledují, jak se o něm mluví na serverech Facebook, Google+, Twitter, YouTube, českých blozích, zpravodajských serverech a diskusních fórech. Data jsou sbírána několikrát denně.

Podle nedávného předvolebního průzkumu společnosti ppm factum research je favoritem prezidentského klání bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer. Druhý je někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, za ním následuje ekonom Jan Švejnar, který ovšem kandidaturu oficiálně neoznámil.

Zeman s Fischerem jsou favority i v průzkumu agentury Median. Také v jejích dotaznících skončil na třetím místě Švejnar.