V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Na Klause bez brýlí bylo na Nově zvědavých ani ne půl milionu lidí, na konkurenci to stačilo

Televize Nova přichystala prezidentovi tradičně velkolepou scénu. Foto: TV Nova

Televize Nova přichystala prezidentovi tradičně velkolepou scénu. Foto: TV Nova

Přesně 462 tisíc diváků starších patnácti let přilákal včera výroční speciál Televizních novin na Nově, už pátý rozhovor s prezidentem republiky Václavem Klausem. Půlhodinovou debatu, v níž Klaus zpropagoval svou knížku o svém dalším roce ve funkci, sledovalo od půl jedenácté večer 22 % diváků, kteří byli v tu dobu u obrazovek, jinými slovy 5 % celé populace ČR.

Stačilo to na souběžně vysílané pořady konkurence: Klaus na Nově porazil seriál Castle na zabití na Primě (413 tisíc diváků), Podfukáře na ČT1 (124 tisíc) a Edith Piaf na ČT2 (121 tisíc).

Generální ředitel Novy Jan Andruško s Václavem Klausem. Foto: TV Nova

Generální ředitel Novy Jan Andruško s Václavem Klausem. Foto: TV Nova

Václav Klaus před rozhovorem. Foto: TV Nova

Václav Klaus před rozhovorem. Foto: TV Nova

Václav Klaus před rozhovorem s moderátorkou Markétou Fialovou. Foto: TV Nova

Václav Klaus před rozhovorem s moderátorkou Markétou Fialovou. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus v debatě Novy. Foto: TV Nova

Václav Klaus podepisuje knihu Rok devátý. Foto: TV Nova

Václav Klaus podepisuje knihu Rok devátý. Foto: TV Nova

Václav Klaus zpropagoval knihu Rok devátý. Foto: TV Nova

Václav Klaus zpropagoval knihu Rok devátý. Foto: TV Nova

Přepis rozhovoru s prezidentem Václavem Klausem

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Přeji krásný dobrý večer divákům i vám, pane prezidente. Jsem samozřejmě velmi ráda, že jste opět po roce přijal naše pozvání.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Dobrý večer. Děkuji.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Jako obvykle tu dnes budeme mluvit o událostech posledních dvanácti měsíců, ale dovolte mi na začátek jednu zahřívací otázku. Dnes máme středu 7. března 2012 a média mají jedno společné téma, a to je třetím dnem probíhající soud Věcí veřejných. Vy jste dnes už k tomu řekl, že pro vás je to taková absurdní reality show. Spekulovat o tom, jak to dopadne, je naprosto předčasné, ale chci se zeptat, řekněte mi, když Vít Bárta vyhraje, umíte si ho představit zpátky ve vládě? Vy jste se netajil sympatiemi k němu, ale na kolik mu důvěřujete dnes?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Sympatiemi je dobré slovo, ale já jsem spíše zásadně protestoval proti démonizování jeho osoby, protože to dělám vždycky a strašně se mi to nelíbí, když se do toho naše média pustí. I v tady tom soud, který teď probíhá, já myslím, že se skoro začíná ztrácet rozlišení toho, co je opravdu předmětem soudního jednání, kde jde o nějaký faktický trestný čin a soud musí rozhodnout, jestli k němu došlo, nebo nedošlo, od toho, že se tady bojuje o naší politickou scénu a tím pádem, já myslím, že to je něco úplně jiného a prolnutí těchto dvou věcí je, podle mého názoru, vysoce kontraproduktivní a nevím, jak se to mu dá zabránit.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: A k té otázce, jestli si ho umíte představit zpátky ve vládě?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Nedovedu o tom spekulovat, nevím, nevím ani jestli on o to usiloval, nebo, nebo co. Já jsem řekl, že on je homopolitikus, že on je člověk politický, neboli s ambicemi politickými, se schopnostmi politickými, tak já si dovedu představit, že by o něco takového usiloval, ale to je na někom úplně jiném a zejména na voličích.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Za první odpověď díky a pojďme si pustit první sestřih. Shrnuje období března až června loňského roku.

redaktorka: Je březen. Země vycházejícího slunce dostává tvrdý úder a tsunami poškozuje jadernou elektrárnu Fukušima. Radioaktivní mrak děsí zemi snad ještě více, než plukovník Kaddáfí, kterému se v Libyi stahuje smyčka kolem krku. Václav Klaus je na straně těch, kteří do revolucí rozpálené Afriky vojáky poslat nechtějí.

redaktor: Napoleon a velké ucho české politiky Vít Bárta nasedá na koně jménem DPH a jede na Hrad na slovíčko s prezidentem. Odváží si myšlenku jednotné 17 % daně a v domácí politice začíná být horko už na začátku dubna. Rozpadá se klub Věcí veřejných. Kočí a Škárka obviňují Bártu z uplácení a špiclování. Koalice se drolí jako rohlík na strouhanku a lídři stran jdou na Hrad pro políček.

redaktorka: Lístek na koaliční kolotoč veletoč dostává i levice a Václav Klaus hrozí, že když se trojlístek ODS, TOPky a Věcí veřejných nedomluví, spanilou jízdu na vládu svěří faktickému oranžovému vítězi voleb. Týden nato Nečas rekonstruuje vládu, ale ministr školství Dobeš zůstává, dokonce i s pochvalou od Václava Klause. I přesto, že dává statisícové odměny své podřízené a ještě jí píše seminární práci.

redaktor: Emotivní setkání jako se svou první láskou prožívá Václav Klaus ve Smržovce, kde znovu usedá za volant Škody 120 L, ve které jezdil ještě jako bankovní úředník.

redaktorka: Průměrná mzda se zvýšila meziročně o 463 korun, o nejméně za posledních deset let. A Věci veřejné jsou veřejnější, než kdy jindy. Úniky nahrávek vrcholí.

redaktor: Straníci se zlili těžkým francouzským vínem, a to jim rozvázalo jazyk. Bárta mluví na tajné nahrávce o prezidentovi.

Vít BÁRTA, bývalý ministr dopravy: On je prostě jako ... sebestřednej jako ... Já zavolám a on: „Přijeďte, až vám skončí schůzka ...“ Dveře mám otevřený kdykoliv k němu, to jo. A když mu řeknu, že má něco tohle, tak on to udělá.

redaktorka: Letní slunce už tak dost pálí, když odboráři přikládají pod kotel. Hřmí a hrozí stávkou. Není to hezký dárek k sedmdesátinám Václava Klause a do toho ještě sudetští Němci, kteří chtějí v den vypálení Lidic omluvu za příkoří na konci válci. Odborářský papiňák je před výbuchem. Česko se chystá na ochromení dopravy. Výsledek byl plichta, za vítěze se vyhlásily obě strany.

redaktor: Odborářům ale dodnes nepříjemně v uších zní rada prezidenta, jak zatočit s neposlušnými, aby si vláda najala autobusy a s dopravci se rozloučila. Jaro potvrdilo, že někomu se prezidentovy návrhy mohou jevit jako veskrze konstruktivní.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Pane prezidente, za posledních 12 měsíců jste jmenoval a odvolal celkem 7 ministrů vládního kabinetu. Vláda prošla několika krizemi, průběžně ji oslabovala a oslabuje řada skandálů. Před dvěma lety jste tady ve studiu vyjádřil naději, že vláda Petra Nečase bude silnou vládou. Jak ji hodnotíte dnes?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Tak, zaprvé teda musím komentovat, že to je zajímavé, že kdybych já si vybíral nejdůležitější záběry těch posledních dvanácti měsíců, tak bych možná sestřihal ty vaše Televizní noviny trošku jinak než to, co vy jste tady ukázali. Ale budiž. Nevím, vláda Petra Nečase existuje. Jsem rád, že se podařilo a troufám si tvrdit i do jisté míry mou zásluhou, tu vládu udržet, protože několikrát stála před svým koncem a nemůže být zájmem prezidenta, aby destabilizoval vládu a vyvolával chaos v zemi. Takže jsem rád, že zůstala. Funguje. To je maximum, co bych si troufl říci ve směru, který považuji za, pro mě z mého hlediska, za možný a byl bych velmi rád, kdyby to akceptovala i většina lidí České republiky. Takže to je takový globální soud. To vůbec neznamená, že by mě těšila ta či ona jednotlivost vlády, jako celku, jednotlivého ministra a tak dále. Ale jako celkové směřování to, já myslím, že musím říci, že já vidím podobně jako tato vláda.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Další velké téma, to je školství. Po celý rok bylo v tomto resortu velmi rušno. Aktuálně máme za sebou týden neklidu, akci vysokoškoláků, při které vyšlo na protest proti chystané reformě českého školství v Praze do ulic na deset tisíc lidí. Stále ještě považujete ministra Dobeše za nejlepšího ministra školství posledního desetiletí, jak jste mu tady prorokoval před rokem?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Podívejte, ten můj výrok samozřejmě byl podmíněný debatou takovéhoto stolu. Já myslím, že jsem to neřekl prvně tady u vás, ale někde jinde. Opravdu, já jsem stoprocentně přesvědčen, že proti ministrům jako byla paní Buzková, paní Kuchtová, pan Liška, to díkybohu, že máme pana Dobeše. Něco úplně jiného je, jestli bych stejným způsobem vzal do ruky tužku a psal dnešní reformu vysokých škol, nebo udělal ten či onen krok. Ale v kontextu, ve kterém se pohybujeme, v realitě, ve které se pohybujeme, já nemám důvod, abych na tom výroku měl něco měnit.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: V tom výčtu ministrových počinů byl vynechán jeden, který vyvolal opravdu hodně ohlasů veřejnosti, a to byl ministrův radikální postoj k sexuální výchově na školách. Mě by zajímalo, jak se k této otázce stavíte vy? Konečně, vychoval jste dva syny, tak co myslíte, patří sexuální výchova do školních osnov, nebo je to taková intimní rodinná záležitost?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Tak je to intimní rodinná záležitost, v každém případě. Do školních osnov může patřit jako opravdu opatrně nerevolučně přidaná, přidaná věc. Já jsem konzervativní člověk, já nepatřím mezi ty radikály, kteří si myslí, že se má dělat to, co navrhovali někteří lidé, které pan ministr Dobeš kritizoval. Nemyslím, že v tomto mám odlišný názor od obou svých synů, kteří jsou třicet let, čtyřicet mladší, než já. Považuji to za racionální. To, co se navrhovalo některými těmi pány řediteli škol, se mi zdá absurdní, zbytečné, ne nutné, nepotřebné, děti spíše deprimující, než je připravující na jejich budoucí dospělí sexuální život. s

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Teď pojďme k záležitosti, která diváky velmi zajímá, soudě podle ohlasů, které nám přišly na naši webovou adresu, a to je takzvaná kauza chilského pera. Já se pokusím shrnout ji co možná nejstručněji. Na tiskové konferenci v Chile jste při projevu chilského prezidenta přemístil do kapsy svého saka protokolární pero, kterým předtím podepsal smlouvu ministr Schwarzenberg. Záznam se v následujících dnech a týdnech rozšířil v nejvýznamnějších světových médiích. Popularitu měl obrovskou. Co se publicity týče, jde o událost, která podle analytiků vyvolala o naši zemi zájem srovnatelný se sametovou revolucí. Na kolik se vás tahle kauza dotkla osobně a jak jste jí vnímal?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Ale tak samozřejmě, že mě netěší a utrh bych si ruku a tak dále, ale myslím, že je to přehráno nekonečným způsobem. Prostě to, že si člověk při takovýhle aktech pero, které, kde se něco odehrávalo, nechává, je opravdu standardní, ne pero, ale propisku teda, trvám na tom, si nechávají, je standardní věc a děje se to zrovna tak při našich jednáních. Minulý týden, předminulý týden na Pražském hradě a tak dále, kdy tam položíme tužky a samozřejmě někdo si jí veme a podobně. Mrzí mě to, je to škoda, že se to stalo, ale to je zbytečná věc a laciná příležitost k atakům na mě. Takže škoda, že se to stalo.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Každopádně vám děkuji za odpověď a poprosím, podíváme se na další sestřih.

redaktor: Lídři eurozóny odklepávají Řecku záchranný program. Sto devět miliard eur. Na Pražský hrad přijíždí královna bílého sportu a veze si vlastní nádobí. Slečna Petra Kvitová z Fulneku s wimbledonským talířem si kvituje s tenistou Václavem Klausem.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Já jsem nedejchal málem při tom finále wimbledonským.

redaktorka: Následující den v budově australského parlamentu ale výhrou nedopadl. Václav Klaus měl být hostem v televizi, ale při vstupu do budovy odmítl projít bezpečnostním ránem. Na svatovavřineckou pouť už mohl prezident přijít bez prohlídky, i když toho po vlastních sám moc neušel.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Dva měsíce mě strašně bolí achilovka, mám tam nějakej zánět.

redaktor: V Praze se otepluje. Akce gayů a leseb ale rozvášňuje hradní pány, tedy negativně. Nehájí ji ani Petr Hájek, ani Václav Klaus.

Václav KLAUS, prezident České republiky: To je agresivní útok jedné skupiny lidí vůči nám ostatním.

redaktorka: Krátce nato je prezident výrazově kreativní a obohacuje českou společnost o vysvětlivku toho, co je homosexualismus. Školákům končí prázdniny a řecké euro slunce spaluje zemi bájných bohů zase o něco víc. Václav Klause se ale opalovat nehodlá.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Jestli Řecko preferuje sedět pod cypřiší a popíjet ouzo ...

redaktor: 7. září umírá u Jaroslavle při nehodě letounu s hokejisty 44 lidí. Mezi nimi i tři Češi. Ani tak smutná událost ale nezabrání výbuchu emocí ve Šluknovském výběžku. Prezident navrhuje řešení bez rukaviček.

redaktorka: Na světě už je sedm miliard lidí. Plzeňská Viktorka míří do ligy mistrů. Řecká vládá přiznává, že je na pokraji bankrotu. Prezident oceňuje státními vyznamenáními jednadvacet osobností. Mezi nimi také in Memoriam šestnáctiletého Davida Sukače. Chlapce, který obětoval sám sebe při záchraně tonoucího kamaráda.

redaktor: Prezident rozdává také milosti. Celkem sedm lidí tak zachraňuje před vězením. Je mezi nimi i bývalá policistka odsouzená na dva roky za braní úplatků. Ještě předtím, než milost obdrží, pochlubí se svému lékaři, že má milost u prezidenta zakoupenou. Ano, některé prezidentovi kroky se mohou jevit jako velmi kontroverzní.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Udělal jste si nějaké poznámky? Chcete ....

Václav KLAUS, prezident České republiky: No, ne, ty milosti mě zlobí a uráží a nemůžu je přijmout ani vteřinku prostě. Ani vteřinu a říkám to rezolutně a zásadně. Udělovat milost je nesmírně těžká, nepříjemná, nemilá práce. Když teď se někteří politici sociální demokracie tváří, že by to chtěli zrušit, každý další prezident jim bude děkovat, když tuto nesmírně náročnou, nevděčnou práci nebude muset dělat. Já myslím, že by to byla škoda, protože je to jistý přídavek k tomu celému našemu soudnímu systému, ale a taky na nějakou faleš těch milostech odmítám rezolutně, nekonečně, zásadně a jestli, opakuji znova, jestli to někdo chce rušit, tak to zrušte. Bude to chyba.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Mohu k tomu položit konkrétní otázku, pane prezidente?

Václav KLAUS, prezident České republiky: V tom sestřihu byla zmíněná milost pro úplatnou policistku. Já si myslím, že divákům známější bude asi případ šéfky Metropolitní univerzity Anny Benešové. Tu soud odsoudil podmínečnému trestu za korupci a vysoce společensky nebezpečné jednání. Školu měla připravit o více než šest milionů korun. A jak konstatoval soud, promyšleně budovala síť korupčních vazeb. Později ale také vyšlo najevo, že policejní odposlechy odhalily telefonáty s vaší manželkou a zmínky o Hradu byly, podle informací Lidových novin tak časté, že sami vyšetřovatelé upozorňovali, že případ může vyústit v prezidentskou milost, což se tedy opravdu nakonec stalo. Já vím, že opravdu nemáte proč a nemusíte vysvětlovat důvody udělení, ale přesto se chci zeptat, jestli by jisté důvěryhodnosti těch milostí a vlastně i celého úřadu, přece jen nějaké vysvětlování, nebo obhajoba, případně kontrasignace neprospěla?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Tak zaprvé bych řekl, že na rozdíl od mého předchůdce prezidenta Havla, já je vysvětluju. Já k tomu jednu, dvě věty v každém případě dodám, což on nikdy neudělal. Za druhé, milostí jsem udělil 380 nebo kolik. Můj předchůdce jich udělil sedmkrát, nebo šestkrát více.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Ano, to je pravda.

Václav KLAUS, prezident České republiky: A tak dále a tak dále. A dávám k tomu důvody. Za třetí, vylučuji odposlechy s manželkou, nevím, kdo vám to řekl, kdo vám to nakukal, není to pravda. Pokud teda mohu ze zeptání se manželky sdělit, že v životě neměla její telefonní číslo a v životě také ona nemohla mít telefonní číslo její. Vyloučeno, nemohu potvrdit myšlenku, že si telefonovala s mou manželkou. A poslední věc, kterou bych si troufal říci v tomto velmi zvláštním případě sporném, na kterém jsem dostal snad největší možný počet doporučujících dopisů, abych tu milost udělil. Dostává člověk na milosti občas i takové věci. Tak já prostě odmítám říci, aby jste použila slovo korupce, vysoce, můžete mi pomoct ...

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: To cituji, cituji soud, pane prezidente. Společensky vysoce nebezpečný jednání.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Společensky vysoce nebezpečné jednání. Prosím vás, kdyby to náhodou byla pravda, kdyby to náhodou byla pravda, a to bylo součástí těch mých otazníků, které jsem si k tomu dělal, kdyby to bylo vysoce společensky nebezpečné jednání, nemohla být tato odsouzená odsouzena k půl roku a to ještě podmíněně, jo. Vysoce společensky nebezpečné jednání, podle mého názoru, vyžaduje deset let vězení natvrdo nepodmíněně, nikoliv podmíněný velmi, velmi krátký trest. V tom se mě celá ta kauza zdála absurdní, podivná. Myslím, že to byl boj určitých skupin mezi sebou. Takže to, nemyslím, že není důvod, abychom to takhle dál rozbíraly. Ale kdyby jste neřekla vysoce společensky nebezpečné jednání, pak by ...

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Cituji odůvodnění soudu.

Václav KLAUS, prezident České republiky: ... pak by, pak by nemohl být podmíněný trest na půl roku. To teda ne.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Pojďme se, prosím, posunout k dalšímu tématu. Podzim byl na severu republiky, především pak ve Šluknovském výběžku velmi dramatický. Všichni si vzpomínají. Rasové útoky, opakované demonstrace. Místní starostové to dávají vesměs za vinu dlouhodobě špatné politice státu, sestěhovávání sociálně slabých lidí i takzvaných nepřizpůsobilých na periferie. Jaké to, podle vás, má řešení? Myslím teď to dlouhodobé. Jak lze lidem v těchto oblastech pomoci?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Já myslím, že zaprvé stát nesestěhovává Romy, to bych upřesnil. To zase někteří chytráci prostě využívají nějaké věci k tomu, aby nabízeli Romům nějaké uvolněné, uvolněné prostory v těchto severních Čechách. Nevím. Řešení to krátkodobé prostě, bohužel mám strach, nemá. Je to dlouhodobý problém, není výlučný pro naší zemi. Jednoduché řešení není. Jestli bylo ukázán jeden záběr a k tomu byl doprovod, že prezident navrhuje radikální, nebo přísné řešení. Ano. Já si myslím, že úkolem státu je v každém případě zajistit klid a pořádek, a proto jeho pořádkové síly musí zasáhnout. Samozřejmě, že to neřeší situaci, to není dlouhodobým řešením a to chce trpělivou, trpělivou věc, kterou, nevím, jestli jsme jí schopni, nevím, jestli celá česká veřejnost je na něco takového připravena a ochotna to udělat. Já bych na to připraven a ochoten byl.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Teď pojďme k jednomu velmi příjemnému tématu. To je wimbledonské vítězství Petry Kvitové. Dnes jsem viděla na vaší tváři potěšený výraz, když jste ji zahlédl v tom sestřihu. Kolik jste jí dával toho 2. července šancí, že získá triumf?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Ale to nevím. Přáli jsme jí a vypadalo to dobře. Ale když už o tom náhodou mluvíme, tak myslím, že řada z nás, kteří tenisu snad trošku rozumíme, tak jsme se zděsili toho, jak Petra Kvitová po svém vítězství se dostala do spárů lidí, kterým šlo hlavně o to, aby jí začali marketingově využívat a Petra Kvitová jezdila z jedné, nemyslím talk show, ale z jednoho televizního přenosu do druhého. Z jedné návštěvy na druhou a podobně a mnozí z nás a musím teda říci, že v tenisových areálech, kde se pohybuje, pohybuji, se o tom mluvilo nonstop. Prostě jestli jí takhle někdo chce zničit, aby se získalo co nejvíce peněz ve velmi kratičkém období, tak to Kvitovou jako tenistku zahubí. Dneska jsem objevil v novinách, nevím, které to byly, velký článek s Kvitovou, budu muset ubrat toho marketingu a více se věnovat tenisu. Já myslím, že to je nejpotřebnější věc, kterou Kvitová dneska potřebuje a moc bych si přál, aby jí nikdo netlačil do toho druhého.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Řecko. Nelze nezmínit. Na přelomu léta a podzimu se mluvilo o jeho bankrotu. Nyní už ratingové agentury snižují jedna podruhé hodnocení jeho úvěrové spolehlivosti do kategorie selektivní platební neschopnosti. Pokud to řeknu velmi lidově, myslím, že to znamená něco jako pro obchodu už nepoužitelný. Takže nic nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšovala. Já znám váš názor, že Řecko si za tu situaci samo nemůže, že viníkem je Evropa, potažmo euro. Zmiňujete to i ve své knize Rok devátý, kterou jste přinesl, ale vím, že je tam také, že kvůli Řecku se Unie nerozpadne. Co se tedy bude dít dál? Zkuste mi odpovědět jako prognostik, ekonom.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Tak zaprvé bych řek, že jsem rád, že jste zmínila knížku, kterou se vždycky pokouším právě 7. března, v den výročí inaugurace vydat. To už je devátá knížka tohoto typu a kdo si chce něco trošku přečíst o tom, jak to skutečně bylo a ne jak o tom byla nějaká pětivteřinová reportáž v televizi, tak já bych moc dobře doporučoval, no. Ať si to přijde zítra koupit na autogramiádu. Ale Řecko, Řecko je trošku nešťastný případ toho všeho. Řecko bylo lákáno do té Evropské měnové unie, bylo slibováno všechno možné, že to povede pouze k dobrým výsledkům a ono to k těm dobrým výsledkům nevedlo. O tom není sebemenší pochyb. Já myslím, že dneska také vědí všechny a jiná šance není. Buď Řecko opustí eurozónu, vrátí se ke své drachmě, nebo jak si pojmenuje svou měnu, nebo bude Evropa každý rok posílat nějakých sto deset miliard nebo kolik jako to bylo loni a předloni, sto deset miliard euro na Řecko a bude spor o tom, jednou to bude chtít Slovensko, podruhé to nebude chtít posílat Česká republika, potřetí někdo jiný. No, to je možné. Třetí cesta, třetí řešení žádné není a pokud si nenalijeme čistého vína, nepřiznáme to, my Bruselu, Německu, pan Sarkozy ve Francii, Řecko, tak to nikam vést nemůže.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Já poprosím v tuhle chvíli o třetí sestřih.

redaktorka: Je 7. listopadu, když končí šestidenní schůze ve sněmovně. Nejdelší v historii. Obstrukce ČSSD proti státnímu rozpočtu a reformám byly promyšlené, ale ničemu nepomohly.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Je to, když nic jiného, tak smutné a nedůstojné.

redaktor: Podle komentátorů je nedůstojná nakonec i tisková konference, kde ministr průmyslu a obchodu vysvětluje své odkloněné miliony na účet své matky. Jeho demisi přebírá prezident 14. listopadu. Je prosinec. Spor mezi policejním prezidentem a ministrem vnitra graduje. Ruský vládní speciál mezitím dosedá na Ruzyňské letiště a Dmitrij Medveděv veze do Česka zakázky a zálibně pokoukává po dostavbě Temelína za dvě stě miliard.

redaktorka: Ministr kultury Besser podává demisi a sněmovna zvedla ruku pro přímou volbu prezidenta. Všechno ale jakoby se zdálo nepodstatné. Václavákem znovu zní Modlitba pro Martu a Česko truchlí. Smrt Václava Havla semkla národ.

Václav KLAUS, prezident České republiky: S Václavem Havlem nepochybně mnohé odchází.

redaktor: Lednové probuzení začíná vrtochem Karla Schwarzenberga a jeho TOP 09. Hrozí vládě, že když nepodpoří smlouvu o rozpočtové unii, z kabinetu odejde. Někteří ekonomové reagují podrážděně na požadavek půjčit peníze Mezinárodnímu měnovému fondu. Přesto vláda kývne a balík osmatřiceti miliard pro záchranu ostatních je připravený až bude potřeba.

redaktorka: Václav Klaus se ale raduje z postoje premiéra Nečase v Bruselu. To, když nepodepisuje dohodu o rozpočtové odpovědnosti. Odpovědné ale musí být teď i české domácnosti. Jen změny daně z přidané hodnoty zvyšují rodinný rozpočet o nejméně 255 korun měsíčně. Nezaměstnanost v Unii mezitím trhá rekordy. Bez práce je 10,7 % lidí. Další velké firmy ohlašují po novém roce propouštění. Vidina lepších zítřků je mizivá.

redaktor: A lepší náladě nepřidává ani Kalouskův nový plán úsporných opatření pro další roky. Vyšší DPH, vyšší daně pro bohaté, omezení valorizace důchodů, konec porodného, nebo zavedení spotřební daně na víno. Tak jak, pane prezidente, budete i v této otázce výrazně kritický?

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Před měsícem byla schválená přímá volba prezidenta. Já se vás nebudu ptát, kdo by se vám na Hradě líbil, nebo nelíbil, ale zeptám se vás ...

Václav KLAUS, prezident České republiky: To bych vám ani neřek.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Vím to, tuším, ale zeptám se vás na prezidentské pravomoci. Myslíte si, že jsou nastaveny správně, nebo by se podle vás měly rozšířit, či zúžit? Vy sám se občas pohybujete na jejich hraně, proto se ptám.

Václav KLAUS, prezident České republiky: To říkají někteří kritikové ...

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Říkají, že i za hranou.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Ne, to je fakt nesmysl. To vůbec není možné. Ale já respektuji historii, respektuji, že jsme prostě se usadili v nějakém typu systému a já si myslím, že jakékoliv měnění těch pravomocí je v podstatě zbytečné. A je to svévolný návrh opozice vždycky vůči danému systému. Nevidím v tom žádnou potřebu něco zásadním způsobem měnit. Opravdu nedoporučuji to, nedoporučuji to. Nedovedu si představit, vy jste zmínila milosti, někdo navrhuje kontrasignaci těch milostí. Prohlašuji, že jsou to hodiny, desítky hodin těžké, těžké práce nad těmi milostmi. Myšlenka, že by to předseda vlády začal, začal kontrasignovat, tak by si musel posadit na ty stejné desítky hodin, aby mohl udělat jakýkoliv smysluplný soud o těch milostech. Čili například toto bych vůbec nedoporučoval, tuto změnu provést.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: K rozpočtové unii. Jako první ze tří důvodů, proč se Česko nepřipojí k fiskální unii, premiér Nečas před českými novináři uvedl fakt, že vy byste stejně pod dokument svůj podpis nepřipojil. Vy jste to skutečně avizoval. Tohle zdůvodnění na mě a opravte mě, prosím, pokud se mýlím, dělá dojem jako, kdyby jste vy fakticky byl tím, kdo rozhodl a vlastně jen vydal povel. Debatovali jste o tom s premiérem, jak se má Česko k této věci postavit?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Debatovali jsme o tom samozřejmě, ale je to jeho autonomní rozhodnutí. Bylo to jeho autonomní rozhodnutí, je a i bude do budoucna. Takže já samozřejmě si myslím, že ten pakt je nerozumný a hloupý a strašně nevýhodný pro jednotlivé evropské země. Ale, ale! Přesto, přesto musím říct, že jsem nevěřil svým očím, když zaznělo tehdy to prohlášení Petra Nečase, že to, že prvním důvodem jsem já. To je nesmysl, já rozumím, že byl víceméně podroben tlaku v té, v tom Bruselu a nemusel se cítit jistě a že se mu hodil tento výrok a já ho za to, já ho za to ani v podstatě nekritizuji, pouze jsem nevěřil svým očím, nevěřil jsem tomu, protože to určitě hlavním důvodem nebylo a být v žádném případě nemohlo.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: V těchto dnech se v Pankrácké věznici odpykává svůj trest odnětí svobody výtvarník David Hons, uměleckým jménem Roman Týc. Připomenu vám, že v Praze pozměnil skla na některých semaforech pro chodce. Za to ho soud odsoudil k pokutě, kterou ale umělec z principu zaplatit nechtěl a server protisedi.cz, který kauzu sleduje, dnes zveřejnil informaci o tom, že Hons od vás prezidentskou milost nedostane. Já se chci zeptat, jak se na tento trest díváte vy? Zdá se vám přiměřený?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Tak zaprvé, o tom, že to je, že to, co tento člověk udělal a že to s uměním nemá nic společného, o tom si snad nemusíme tady vůbec vyprávět. Jistá, vědomá, společenská provokace a tak dále, kterou ta společnost může přijmout, nebo nemusí přijmout a protože se to zrovna týká takové věci, jako jsou semafory, jestli auto smí jet, nebo nesmí je, tak já myslím, že je logické, že to ta společnost nepřijala. Jestli dostal nějaký trest, nevím jak velkou pokutu, že on ji odmítl, to je věc druhá, ale myšlenka, že bych za toto mohl tomuto člověku, kterej toto udělal vědomě, záměrně, se záměrem provokovat, s ochotou nést riziko, které to s sebou nese, tak to bylo výsměchem udělování milostí vážných, skutečně vážných případů. Navíc, navíc, jestli tomu rozumím, on snad o tu milost ani nežádal. Žádal někdo jiný. Žádal někdo jiný za něho, já si myslím, že on by ani tu milost, doufám, že kdyby jí dostal, jakože jí nedostane, tak tu milost on by určitě ani nemohl přijmout.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Ale ta moje otázka spíš, jestli se vám zdá přiměřený ten trest za ten čin. Skutečně ten člověk je ve vězení.

Václav KLAUS, prezident České republiky: No ne, tak podívejte, já při těch milostech prvně v životě, už je to devět let, se setkávám s něčím, co jsem nikdy za svůj předchozí život nemohl vidět. To jsou stovky soudních rozsudků. Těch žádostí o milost já už jsem dostal desetitisíce a z těch mnoha desetitisíců jsem udělil těch milostí asi 380, to je v podstatě málo, ale přesto čtu ty rozsudky a nevěřím svým očím, co všechno se stalo, nestalo, jak se to mohlo stát, jak je to zamotané, ale v každém případě je jasné, že je spousta problémů. Lidé dostanou trestný čin za nějaký přestupek dostanou trest 150 hodin odpracovat veřejně prospěšných činností, to znamená prací. Vzít si koště, pošle ho pan starosta ve vesnici, aby zametal ulici. Bezva. Ten člověk to neprovede. Soud se sejde znova a řekne 150:2, 75 dní vězení. A teď vy dostáváte žádost o milost, kdy je člověk sám, má pět dětí, nemá nikoho, kdo by o ty děti se postaral a tak dále a tak dále a vy teď váháte. No, tak těch, těch 150 hodin prací, to je smysluplnej trest, ten, ten člověk mohl klidně odpracovat, ale najednou těch 75 dní vězení, je to dobré přeměnění? To se stalo tomu panu Týcovi, nebo jak se jmenuje. Prostě on dostal pokutu, když jí nezaplatil, soud rozhodl o tom, já myslím, že to je spravedlivé.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Pane prezident, promiňte, čas nás tlačí, já vás poprosím, jenom velmi stručně. Musím zmínit poslední ohlášená úsporná opatření vlády. Víme, že rada ekonomických ministrů dnes rozhodla, že nebude úplné zmrazení důchodů. Přesto, lidé to velmi diskutují, podle dotazů, které nám poslali, se toho bojí. Nedají se očekávat nějaké rozsáhlé sociální nepokoje, je to tak správně?

Václav KLAUS, prezident České republiky: No, tak já myslím, že když ekonomika stagnuje, to skoro hrozí, že v tuto chvíli buď je, nebo se to k tomu blíží, nebo to nastat může. Neboli to, co si tady vyprodukujeme za ten rok, bude stejné jako v loňském roce, nebo možná menší. Myšlenka, že by ve stejnou chvíli chtěli učitelé více peněz, piloti, abych jmenoval nějakou další profesi nedávnou, doktoři a tak dále, a tak dále, až bychom se mohli dostat k těm sociálním dávkám a eventuálně k důchodcům, tak je naprosto jasné, že v momentu, když toho v zemi méně vyprodukujeme, tak nemůžeme všem zvýšit platy a mzdy a penze. To je naprosto jasná věc. Teď ta vláda musí nesmírně vážně zvažovat, teda nezvýším ty platy těm lékařům a učitelům a zvýším důchodcům, nebo opačně? Takže já nechci o tom dělat nějaké soudy. Podstatné východisko je, že ta čísla směřují k tomu, že asi se budeme pohybovat někde nedaleko od té, od té nuly, takže myšlenka, že bychom všemožně zvyšovali mzdy, platy, důchody, to prostě nejde a to snad ví každý člověk, na to nemusí mít vysokou školu ekonomickou.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Velmi stručně, dnešním dnem otevíráte poslední rok v úřadu prezidenta. Loni jste mi ke svým dalším plánům řekl, že cituji: „chci být viděn, slyšen a chci být někdo, kdo bude říkat silné soudy k naší zemi, k naší době“. Založil jste spolu se svými syny institut, prostor pro to bude, ale co kromě toho? Nechystáte návrat do ODS? Nechystáte nějaký vlastní politický projekt?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Ptáte-li se, kdyby jste se zeptala rafinovanějc, tak bych nemohl snadno odpovědět ...

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Omlouvám se.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Ne, dobře, když řeknete nechystáte? Tak řeknu nechystám.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: A chystáte?

Václav KLAUS, prezident České republiky: Nechystám. V každém případě, v žádném případě nechystám. Kdyby jste mi položila tu otázku nepříjemnějc, považujete za vyloučené, že by jste se někdy něčeho ...

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: A považujete?

Václav KLAUS, prezident České republiky: ... něčeho takového zúčastnil, tak je to těžší otázka. Dneska zodpovědně odpovídám, nechystám. Myslím, že by to nebylo potřebné, nebylo patřičné, ale kdo ví, co se v té naší zemi může do 7. března příštího roku stát a proto ta teze, že politik nikdy nemá říkat nikdy, ta platí, bohužel, bohužel, i v mém případě.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Tak já věřím, že si o tom příští rok popovídáme. Dnes ten čas vypršel rychleji, než bych si přála. Pane prezidente, já vám velmi děkuji za rozhovor, za otázky, za odpovědi.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Děkuji také vám.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: A divákům přeji hezký zbytek večera. Dobrou noc.

Václav KLAUS, prezident České republiky: Dobrou noc.