Na Plusko se nedovoláte, Radiofórum má pauzu

Český rozhlas Plus do září nevysílá jediný pořad, kam mohli posluchači živě telefonovat.

Pohled do studia Českého rozhlasu Plus. Foto: Khalil Baalbaki

Pohled do studia Českého rozhlasu Plus. Foto: Khalil Baalbaki

Český rozhlas Plus od poloviny března nevysílá svůj jediný kontaktní pořad Radiofórum. Poslední záznam v archivu je z 11. března a obnovení tradiční relace plánuje veřejnoprávní rádio až po létě, konkrétně ve středu 9. září, kdy předpokládá konec svého krizového režimu. Místo zhruba půlhodinového pořadu, který býval v programu každý všední den půl hodiny po poledni, nasazuje stanice mluveného slova archivní vydání pořadu Historie Plus.

Na vlnách veřejnoprávního rozhlasu tak půl roku neběží žádný zpravodajský či publicistický pořad, do kterého mohou telefonicky či přes e-mail a sociální sítě vstupovat posluchači. Rozhlas se odvolává na krizová opatření.

„Krizový režim, střídání zpravodajských týmů a vytvoření záložního týmu si vyžádalo bohužel i takováto opatření. Personálně některé věci není možné v takové provozní situaci zvládnout,“ popsal na dotaz Médiáře mluvčí rozhlasu Jiří Hošna důvody odstávky pořadu. Rozhlas se podle něho pomalu vrací do normálního režimu, vedení však nechce nic uspěchat. Návrat Radiofóra do schématu proto předpokládá až za čtvrt roku. „V té době naběhne provoz našich zpravodajských stanic do obvyklého režimu,“ napsal Hošna.

Na dalších stanicích během koravirové epidemie kontaktní pořady naopak přidal, ne ale zpravodajské ani publicistické. „Kontaktní pořady jsou typické především pro naši stanici Dvojka a regionální stanice. Na nich jsme v souvislosti s koronavirovou krizí vytvořili i speciální kontaktní pořady určené zejména pro seniory. Jde ale o zábavní formáty,“ přibližuje mluvčí.

Na květnovém jednání Rady Českého rozhlasu přitom generální ředitel rozhlasu René Zavoral prohlásil, že návrat do normálu by rád viděl v průběhu června. „Náš cílový stav je do konce června dostat budovu Českého rozhlasu, pokud se bude situace ve společnosti vyvíjet pozitivně, do normálu,“ sdělil radním Zavoral. K 19. květnu už rozhlas rozpustil záložní zpravodajský tým, který měl v případě roznesení nákazy po hlavní budově vysílat ze sídla v Karlíně.