Na ředitele ČT budou kandidovat také Jan Souček a Jiří František Potužník

Do výběrového řízení se přihlásí i ředitel ČT Brno a někdejší zahraniční zpravodaj televize.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a Jan Souček, ředitel ČT Brno. Foto: ČTK/Šálek Václav

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a Jan Souček, ředitel ČT Brno. Foto: ČTK/Šálek Václav

Proti dosavadnímu generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi budou v nadcházející volbě šéfa veřejnoprávní instituce na dalších šest let kandidovat i Jan Souček, ředitel ČT Brno, a Jiří František Potužník, někdejší zahraniční zpravodaj ČT. Kandidáti se mohou hlásit do 17. dubna, Rada ČT bude nového ředitele vybírat v červnu, Dvořákovi současný mandát vyprší na konci září.

Souček: televize potřebuje nové impulsy

Jan Souček. Foto: Česká televize

Jan Souček. Foto: Česká televize

Osmačtyřicetiletý Souček působí v médiích od roku 1994, brněnské studio řídí od roku 2014. Už předtím v ČT působil, ve vedoucích pozicích byl i v Českém rozhlase. „Televize potřebuje nové impulsy a myslím, že jí mám co nabídnout. V posledním období se můj názor, kudy by se měla televize ubírat, lehce liší od toho, co navrhoval současný management, a rád bych tak Radě ČT svou představu předložil. Nesouvisí ani tak s tím, jaké pořady vyrábět, ale s tím, jakým způsobem by se měl stavět rozpočet a kolik peněz televize na svoje fungování potřebuje,“ řekl Souček agentuře ČTK. Svou kandidaturu zároveň v pondělí oznámil v Českém rozhlasu Brno.

I když je podle Součka ČT v posledních letech úspěšná, stojí v řadě věcí na rozhraní. Musí se popasovat s konkurencí internetových platforem, protože televizní obsah lze sledovat dnes v mobilním telefonu či na tabletu. „Druhá výzva souvisí s krizí důvěry v média. Je to velký úkol stojící přede všemi médii veřejné služby, která mají být garantem toho, že lidé dostávají důvěryhodné a relevantní informace,“ řekl Souček. Je přesvědčený o tom, že v těchto ohledech má v budoucnu ČT co nabídnout.

I když považuje dvanáctiletou éru generálního ředitele Dvořáka za úspěšnou, neřídil se při rozhodování o kandidatuře tím, zda bude kandidovat Dvořák i potřetí. „Ani nemůžu hodnotit, co může nabídnout televizi dál, protože neznám jeho projekt,“ řekl Souček. A připomněl, že přece jen existují limity, do jaké míry je člověk po takové době ve vrcholové manažerské funkci schopen uvádět v život nové nápady a mobilizovat se dál pro výkon takové funkce. „Každopádně pro mě je vedení ČT týmovou prací. Pokud bych dostal od radních zelenou, je otázka, zda by se mnou do toho lidé, o něž bych stál, šli,“ řekl Souček.

Potužník: informovanost veřejnosti bez tlaků

Jiří František Potužník ve společnosti plastiky "autoptáka" Hydala, která patří k nejfotografovanějším na Expu

Jiří František Potužník. Foto: Expo

Bývalý zpravodaj ČT Potužník potvrdil svou kandidaturu Českému rozhlasu. „Změny, které navrhuji, nejsou revoluční, ale evoluční. Česká televize je organismus, v dnešní době možná důležitější než kdy předtím. Tím mám na mysli především zpravodajství a informovanost veřejnosti bez politických nebo ekonomických tlaků,“ citoval ho iRozhlas.cz.

Letos třiapadesátiletý Potužník kandidoval proti Dvořákovi už v letech 20112017. V České televizi pracoval v letech 1993 až 2007, mimo jiné jako zahraniční zpravodaj v Bruselu. V letech 2008 a 2009 byl mluvčím českého předsednictví EU. Později působil jako generální komisař české účasti na výstavách Expo. Mezitím v letech 2016 až 2017 vedl zahraniční redakci Českého rozhlasu.