V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Na satelitu začne vysílat síť lokálního zpravodajství Regionalnitelevize.cz

Začátkem dubna by mělo na satelitu Astra, na „národní“ pozici 23,5° východně odstartoval společné regionální vysílání víc než stovky výrobů lokálních klipů pod značkou Regionalnitelevize.cz. V programu se chce věnovat převážně regionálnímu a lokálnímu televiznímu zpravodajství a propagaci turisticky atraktivních míst a akcí v jednotlivých oblastech Česka.

Vysílání zaštiťuje společnost Regionální televize CZ, vlastněná a řízená Evou Stejskalovou, firma též vlastní satelitní licenci, kterou jí nedávno udělila rada pro vysílání. „Obsahovou náplň však bude garantovat celkem čtrnáct větších regionálních studií, z nichž mnohá budou spolupracovat s dalšími regionálními, lokálními či obecními televizemi, aby měl prostor ve vysílání každý region v České republice,“ přiblížila Stejskalová.

Inspirováno Slovenskem

Jihočeský kraj a Vysočinu budou ve svém programovém bloku zastupovat televize R1 Vysočina, Strakonická TV a Jindřichohradecká TV. Valašský region bude mít na starosti TV Beskyd, Zlínsko a Slovácko TV Slovácko, Liberecko RTM, Karlovarský kraj TV Západ, Olomoucko TV ZZIP, Ústecký kraj TV Litoměřicko a Regia TV, Ostravsko TV FABEX, Plzeňsko TV Plzeň a OIK TV bude zajišťovat zpravodajství z Pardubického kraje.

„Budeme moci konečně oslovit i ty, kteří naše vysílání mohli sledovat pouze na internetu,“ poznamenal Petr Troníček za TV Západ.

„Ze začátku budeme vysílat pouze z našeho regionu - z Českotřebovska a Orlickoústecka, ale doufám, že se nám v dohledné době podaří spolupracovat se všemi televizemi a televizními studii v rámci Pardubického kraje, abychom mohli divákům nabídnout zpravodajství a publicistiku z celého kraje,“ řekl jednatel OIK TV Martin Vašíček.

Program bude přinášet také zpravodajství ze slovenských regionů, díky spolupráci s podobně zaměřenou slovenskou televizí Patriot. Právě tato satelitní stanice inspirovala vznik českého kanálu, s cílem mediálně propojit moravské a české regiony a na jednom programu přinášet informace z obcí, měst a krajů o společenském, ekonomickém, kulturním, sportovním dění či cestovním ruchu.

Stanice a studia sdružená v projektu Regionalnitelevize.cz nechají svůj reklamní čas prodávat mediální zastupitelství At media. „V prvotní fázi fungování budou tyto stanice zařazeny do balíčku neměřených stanic. V dalším období je plánováno zkušební změření sledovanosti prostřednictvím peoplemetrů,“ sdělila firma.

Do pozemních sítí se nepůjde

Podle Stejskalové jde o nízkorozpočtový projekt, nechystá se tak s řádově dražším vysíláním v pozemních digitálních sítích DVB-T. „Satelitní distribuce je v tomto případě nejen levnější, ale také pokryje 100 % celého území České republiky a dokonce i Evropy a nemusí tak čelit problémům s příjmem DVB-T v hornatých částech republiky,“ uvedla ředitelka Stejskalová.

„Naše televizní vysílání je šířeno v hornaté části Beskyd, takže bylo problematické se dostat k divákům mimo města s kabelovými rozvody, proto jsme rádi, že satelitní distribuce nabídne naše vysílání i obyvatelům okolních obcí,“ podotkl Libor Čada, jednatel TV Beskyd.

Čtyřiadvacetihodinový program bude ze začátku složen z čtyřhodinových, periodicky se opakujících smyček rozdělených do 12 dvacetiminutových bloků, přičemž premiérový programový blok bude začínat každý den od 17 hodin celostátním zpravodajstvím, kam budou své příspěvky dodávat jako doposud do téhož webu všechna zapojená televizních studia z celé republiky. Poté mají následovat bloky jednotlivých regionů.

PROGRAMOVÉ SCHÉMA ČTYŘHODINOVÉ SMYČKY
17:00 CELOSTÁTNÍ SESTŘIH
17:20 MAGAZÍN Z JIŽNÍCH ČECH A VYSOČINY (R1 Vysočina, STTV, JHTV)
17:40 MAGAZÍN Z VALAŠSKA (TV Beskyd)
18:00 MAGAZÍN Z LIBERECKA (RTM)
18:20 MAGAZÍN Z KARLOVARSKA (TV Západ)
18:40 MAGAZÍN Z OLOMOUCKA (ZZIP)
19:00 vysílání slovenské televize PATRIOT TV
19:20 MAGAZÍN Z ORLICKOÚSTECKA A ČESKOTŘEBOVSKA (OIK TV)
19:40 MAGAZÍN Z ÚSTECKÉHO KRAJE (TV Regia, TV Litoměřicko)
20:00 MAGAZÍN Z PLZEŇSKA (TV Plzeň)
20:20 MAGAZÍN ZE SLOVÁCKA A ZLÍNSKA (TV Slovácko)
20:40 MAGAZÍN Z OSTRAVSKA (FABEX TV)