V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Na web se vrací Filmový přehled, s novou Revuí

Stát přichází s databází českého filmu od roku 1898 a s ní propojeným online deníkem.

Případ pro začínajícího kata

Případ pro začínajícího kata

Národní filmový archiv začíná v internetové podobě znovu vydávat Filmový přehled. Od 29. února jej dal k dispozici v podobě databáze českého filmu od roku 1898. Filmový přehled, nejstarší české periodikum, vycházel od roku 1939 na papíře, v roce 2013 se uchýlil do elektronické podoby, k 1. lednu 2014 jako časopis definitivně skončil. Teď na webu kromě ověřených informací o tuzemských snímcích posledních osmi desítek let chce přinášet i články, a to pod názvem Revue, jež má být „jediným periodikem v Česku zaměřeným výhradně na českou kinematografii a audiovizi“. Jejím šéfeditorem je Jan Křipač. Vedoucím portálu je Jan Valter.

Cílem nového filmového portálu, plánovaného původně už na polovinu roku 2014, je poskytnout veřejnosti komplexní databázi českých filmů. „Nabídne úplná, ověřená, a tedy spolehlivá data o české kinematografii, čímž se bude zásadně lišit od už existujících webových portálů zaměřených na současný film,“ prohlásil Valter. Popularitu si v Česku vydobyla hlavně Česko-slovenská filmová databáze Martina Pomothyho. Filmový přehled má v první fázi přinést podrobnou databázi českých hraných filmů od roku 1898 do roku 1992 a základní informace o filmech po roce 1992. „Databáze vychází z dat, která Národní filmový archiv po léta zpracovával a která prošla v uplynulých dvou letech podrobnou revizí. Tyto informace budeme postupně rozšiřovat o další údaje,“ popisuje vedoucí portálu Valter.

Obsah internetové Revue má být aktualizován průběžně – každý pracovní den bude publikovat zprávy z filmového průmyslu a jeden delší článek. Obsah bude rozdělen do šesti rubrik a texty v nich se mají pravidelně střídat. Obsah přitom bude interaktivně propojen s údaji v databázi osobností, děl, festivalů, produkčních firem. Pro zahraniční uživatele budou navíc vybrané části webu dostupné v angličtině.

O čem chce psát filmová Revue

  • aktuální zprávy z filmového průmyslu o připravovaných projektech, produkci a distribuci filmů
  • o návštěvnosti v kinech, festivalech a přehlídkách
  • o vydávání disků DVD a Blu-ray a knih
  • o výročích, cenách a významných akcích
  • podrobné články o premiérách, rozhovory s tvůrci a osobnostmi filmového průmyslu či s odborníky a filmovými mysliteli
  • analyticky o aktuálním filmovém provozu, proměnách distribuce, financování kinematografie, restaurování či digitalizaci
  • o starších filmech
  • o všech typech tvorby od hraných filmů přes dokumentární až po experimentální
  • o profesionální, studentské i amatérské kinematografii

Zdroj: Národní filmový archiv