V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Na webu je 9 % videoreklamy, 91 % se šíří v televizi

  • ČTK
  • 09. 12. 2018 13:40

Internetoví giganti YouTube a Facebook ovládají dohromady 56 % trhu s videoreklamou na internetu. Jejím hlavním příjemcem je nejmladší generace: děti od 6 do 15 let stráví klikáním na videoklipy zhruba 20 % času před obrazovkou počítače. Na síti se nicméně vysílá pouze 9 % videoreklam, zbylých 91 % promítá stále ještě televize, zjistila čerstvě zveřejněná analýza Evropské audiovizuální observatoře.

Sdílení videí na internetu vynáší jejich provozovatelům přímé zisky díky reklamě, provizi a předplatnému. Vydělávají na nich ale i nepřímo, protože si tak zvyšují počet návštěvníků, od nichž mohou získávat jejich údaje. Videoreklama na internetu se postupně stává vážnou konkurencí televizní reklamy, shrnuje studie Evropské audiovizuální observatoře.

Internetové firmy se přitom často vyhýbají placení daní. Letos v březnu proto přišla s návrhem na daň z digitálních služeb Evropská komise. Spory mezi členskými státy Evropské unie se nyní vedou o to, zda zohlednit pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i tržby z některých digitálních aktivit velkých podniků.