Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Na zákon o kinematografii se čeká 19 let, vláda ho má dostat do konce září

Zákon je konstruován tak, aby měl co nejmenší dopad na veřejné rozpočty a rozpočet státní.

  • ČTK
  • 15. 08. 2011 14:43

Připomínkami věcného i právního charakteru reagovali dnes na ministerstvu kultury zástupci odborné veřejnosti na pracovní verzi návrhu zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, kterou začátkem měsíce dostali k diskusi. Nová právní úprava, jejíž návrh vychází se současných potřeb a obsahuje i změny v činnosti a financování státního fondu kinematografie, má být vládě předložen do 30. září.

Zákon, na který se čeká od roku 1992, je konstruován tak, aby měl co nejmenší dopad na veřejné rozpočty a rozpočet státní. Jeho koncepci schválila loni v prosinci vláda.

Podle ředitelky odboru médií a audiovize Heleny Fraňkové jde o první koncepci kinematografie od roku 1989, která uceleně řeší, jak má stát kinematografii podpořit a starat se o ni. Jejím plněním má být do roku 2016 vytvořen systém, do něhož budou zapojeny státní i nestátní organizace a odborná veřejnost naplňující cíl rozvoje kinematografie v České republice.

Zatím existují jediné dva zákony - o fondu kinematografie a o archivování filmových děl. Vznikly v roce 1992 a už tehdy prý měly nedostatky.

Fraňková před setkáním se členy Asociace filmových producentů, Unie filmových distributorů a dalších profesních sdružení uvedla, že právní úprava je ve stádiu návrhu paragrafového znění zhruba z 80 procent. „V podstatě víme, co má obsahově splňovat,“ uvedla a upozornila, že některé změny může přinést dnes zahájený širší dialog.

„Tento zákon předkládá vláda rozpočtové odpovědnosti, takže některé věci, které filmaře trápí, jako například vytvoření filmového institutu, patrně nebude možno realizovat,“ dodala Fraňková. Nicméně by měla být podle ní mírně rozšířena kompetence státního fondu kinematografie.