Nadační fond nezávislé žurnalistiky povede novinář Petr Orálek

Někdejší novinář a manažer z Economie vystřídá v čele NFNŽ Kateřinu Hrubešovou.

Petr Orálek

Petr Orálek

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) od začátku května povede novinář a ekonom Petr Orálek. V roli výkonného ředitele vystřídá Kateřinu Hrubešovou, která post opustila v únoru, deset měsíců od svého nástupu. Orálek pracoval roky na různých pozicích v Mafře a Economii.

„Chci se v čele NFNŽ zaměřit na podporu společensky žádoucích témat, kvality novinářské práce i aktivit vedoucích k rozšiřování počtu čtenářů a příjmů. A to nejen na celostátní úrovni, ale i v regionech. Prioritou je také další rozvoj MediaRatingu, který hodnotí důvěryhodnost médií,“ říká nový šéf NFNŽ.

Fond založil založil v roce 2016 tucet podnikatelů, kteří tak reagovali na vstup Andreje Babiše do médií. NFNŽ rozdává granty menším médiím i neziskovkám, celkem šlo už přes 30 milionů Kč, strukturu dárců peněz nezveřejňuje. Fond také působí jako stavovská organizace. Vydává zmíněný MediaRating, z něhož vychází třeba Seznam.cz, který dovoluje při zadávání reklamy ve svém systému vyškrtnout weby se špatnou známkou.  

Stav českých médií vidí Orálek následovně: „Většina velkých vydavatelství se stala součástí silných podnikatelských skupin, pro které jsou média jen vedlejší byznys. Na druhou stranu vznikla řada nezávislých médií, která jsou jejich protiváhou a zárukou svobody tisku i různorodosti názorů. Nemají však za sebou silný kapitál a v turbulentní době, kterou nyní prožíváme, jsou mnohem více existenčně ohrožena. O to potřebnější je jejich podpora ze strany NFNŽ.“

Orálek většinu profesního života působil jako novinář, od roku 1993 pracoval v Mafře, v roce 2011 přešel do Economie, kde během osmi let postupně dělal zástupce šéfredaktora Hospodářských novin, ředitele speciálních projektů nebo obchodního ředitele. V srpnu 2019 z vlastního rozhodnutí z Economie odešel a začal se věnovat nadační činnosti či projektům zaměřeným na seniory, jako je online vydavatelství i60.cz.