Náhlovský na Hrad? Další Prokůpkův nesmysl

Články spolupracovníka Parlamentních listů se ve vzácných okamžicích protínaly s realitou.

Server Romea.cz odvedl skvělou práci, když rozkryl totálně vymyšlený článek Václava Prokůpka na Parlamentních listech o údajně okradené Evropské romské straně. Parlamentní listy nakonec pod tíhou důkazů vydaly omluvu - prý naletěly autorovi, který se předtím osvědčil.

Na jakých materiálech se to redaktor Prokůpek osvědčil? Archiv Parlamentních listů napoví. Jsou to články jako „Flákačům ze severu se k Drábkovým lopatám nechce. Doplácí na ně poctiví“, „Sudetský Němec: Jezdil jsem do Česka za sexem, teď za vírou“ nebo „Drsná životní zpověď Romky. Vlastní lidé ji dostali do kriminálu“.

Den předtím, než Parlamentní listy daly Václavu Prokůpkovi sbohem, stihnul vydat další smyšlený text (21. 2. v 11.11). Podle senzačního odhalení, které se ovšem odehrálo jen v redaktorově hlavě, oznámil bavič Josef Alois Náhlovský, že bude kandidovat na prezidenta České republiky. Prokůpek neváhal tvrdit, že Náhlovský poskytnul Parlamentním listům exkluzivní rozhovor plný drsných vzkazů typu: „Nehádejte se a začněte dělat něco pro lidi, jinak tady na severu Čech pochcípáme a zřejmě nejen na severu“.

Ústecký deník na rozdíl od Parlamentních listů mluvil se známým komikem doopravdy. Dozvěděl se něco úplně jiného: „Co to je za blba? S nikým takovým jsem nemluvil, a na toto téma už vůbec ne. Ani toho pisálka neznám,“ sdělil severočeským novinářům Náhlovský a dodal, že základem „zprávy“ je nejspíš jeho vtipkování v pořadu Všechnopárty vysílaném přede dvěma lety.

Parlamentní listy článek smazaly, dnes už po něm zbývá jenom chybové hlášení a záznam v Google Cache (prohlédnout si ho můžete na přiloženém screenshotu). Pozoruhodné je, že redakce neváhala materiál vydat a ověřovala si ho až poté, co ho pustila do světa.

Mazat začala i další články Václava Prokůpka. Ze světa zmizel třeba jeho rozhovor o malých pivovarech s Michalem Roučem (původně vydáno 20. února v 7.08 ráno). I tady nikoho z editorů Parlamentních listů nenapadlo cokoliv ověřovat, dokud se neobjevila kauza s neexistujícím pokladníkem neexistující Evropské romské strany.

V článku „Bílá svině, křičeli Romové na cestující. Pak ji poplivali a zkopali“ vydává Prokůpek tiskové prohlášení Dopravního podniku v Ústí nad Labem za exkluzivní vyjádření pro Parlamentní listy a spojuje ho s údajným rasistickým útokem v tramvaji. Cituje občany města, jejichž existenci lze těžko ověřit (v článku se mimochodem objevuje jméno údajného romského aktivisty Jana Horvátha, což je zároveň jméno pokladníka ze smyšlené kauzy s Evropskou romskou stranou). Na severu Čech působí básník Jan Horváth Döme, ten to však nebude - sám Prokůpek totiž ve své reakci na odhalení smyšleného článku tvrdí, že údajný pokladník mu napsal z nápravně výchovného ústavu.

Pochybnosti vzbuzuje také další text. Existuje vůbec dvaadevadesátiletý Klaus Walter z Ústí nad Labem, který prý byl za druhé světové války oblíbencem ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery? Kromě toho, že by to podle vlastního vyprávění stěží stíhal a musel by se trefit zrovna do období, kdy Bandera nebyl za mřížemi (vězněn byl do září 1939 a pak znovu od září 1941), je tu ještě osvědčená databáze příjmení vedená Ministerstvem vnitra. Podle ní nežije v České republice nikdo s příjmením Walter, kdo by se zároveň narodil v roce 1920...

Soudě podle toho, co Prokůpkovi prošlo u redakce Parlamentních listů, pak neexistuje ještě jeden člověk: a sice zodpovědný editor tohoto serveru.