Na Médiáři máme rádi kvalitní obsah a často přemýšlíme, jak se němu dostat. Tahle rubrika je ostatně nedokonalým pokusem hledání, čemu stojí za to v moři online obsahu dát svůj čas. Tentokrát zkusíme navrhnout řešení systémovější řešení, které spojuje kolektivní úsilí lidských kurátorů bez zabíjení kvality monetizací bullshitu, jako to dělají sociální sítě.
Sociální sítě jsou tak špatným zdrojem poznávání světa, že stále víc lidí odchází ke starému dobrému emailu jako k nejlepší distribuční platformě. Newslettery totiž požadovaný obsah - narozdíl od neprůhledných a svévolných algoritmů sociálních sítí - skutečně doručí. To ale nemusíme letitým odběratelům našeho jitřního zpravodaje připomínat.
Přímé zasílání vybraných článků a dalšího obsahu má samozřejmě i nevýhodu: připravuje nás o zábavnou organičnost a sociální rozměr, který nabízí sítě.
Vše zmínené - a bez všech facebookových strastí - zachovává docela jednoduchá platforma fungující od roku 2007 zvaná Hacker News, kterou by měl někdo okopírovat a spustit její českou variantu. Uživatelé na ni přidávají články, aby těm hodnotným dávali hlasy a tím je posouvali v seznamu vzhůru. Pravidla známá třeba z Redditu mají oproti Facebook a Twitteru zásadní výhodu: zbavují nás „nečlánků“ a jsou do jisté míry demokratická. Jeden uživatel = jeden hlas. Žádné zásahy algoritmů propagujících senzachtivou břečku, která se líp zpeněží. Tedy: algoritmy tady samozřejmě jsou, ale rozumíme si.
Takový pořadník obsahu má svou specialitu, díky které tolik prorazil: obsah na něm sdílený by se měl aspoň rámcově dotýkat technologií. Tato podmínka v našem případě samozřejmě nedává smysl: dostatečným omezením je jazyk (byť jsem velmi pro sdílení i zahraničních článků, jejichž postup vzhůru ovšem bude vzhledem k jazykové bariéře přirozeně omezený).
Na jednom místě by se tak mohlo shromažďovat to nejzajímavější z české mediální scény, což je dosud neznámá zkušenost. Demokratická, svými pravidly průhledná a efektivní náhrada nekonečného hledání zrnek zlata ve facebookovém feedu samozřejmě nabízí i možnost diskusí nad oněmi články, což je konec konců možná hlavní důvod, proč tolik z nás ještě participuje/lurkuje v těch modrých Azkabanech.
(Příběh platformy popsal a moji víru v tamní chytré diskuse zpochybnil v dlouhém textu New Yorker.)
Až to někdo naprogramujete, budu web poctivě plnit. Zatím doporučuju pozornosti samotné Hacker News a taky následující:
- Povedený kříženec komedie a žurnalistiky – kanál All Gas No Brakes reportuje z protestů a rabování i erotického veletrhu. Prostinká metoda, která spočívá v poskytnutí prostoru těm nejvýstřednějším lidem, funguje na výbornou.
- Dva z nejstátotvornějších – Daniel Prokop a David Klimeš – se sešli v rozhovoru nad koronavirem. Je to extrémně frustrující čtení. Když Klimeš v jeden moment říká „tak teď už vlastně nevím, na co se ještě ptát“, i otrlejší musí v duchu zaklít a zároveň uvažovat o modlení.
- Naštěstí ale nežijeme pouze pandemií – stále tu máme taky klimatickou krizi. Minulý týden dvě česká média vypustila novinky hodné pozornosti. Aktuálně.cz spustilo klimatický speciál Planeta v nouzi, Deník Referendum, respektive jeho klimatický zpravodaj Radek Kubala, začal posílat klimatický newsletter.
- Pak je tu dvojice textů o takzvané cancel culture a kulturní apropriaci. To dnes kritizuje kde kdo, ostré jsou i oba texty. Napsané jsou ovšem z tak chytrých a nesamozřejmých pozic, že mysl těmito tématy už unavená plesá. Oba jsou rozdílné, spojuje je obhajoba umění. Jeden napsala filozofka Nina Power, druhý spisovatelka Zadie Smith.
- Doporučuju dva podrobné texty, které jsem až se zpožděním přečetl při hledání, jaké články podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Hlídací pes už na jaře popsal globální propojení aktivistů za „tradiční rodinu“, A2larm stav a výhled českého učňovského školství.
- Matka dítěte, které jí ve třech letech oznámilo, že není chlapcem, ale dívkou, udělala nesamozřejmou věc – na koleni připravila skvělý podcast. Zajímavý je i formát kraťoulinkých epizod, které vybízí k smlsnutí vždy několik naráz.
- Apokalyptické záběry rudého nebe v Kalifornii jsou dobrou příležitostí připomenout text o cíleném zakládání ohňů původními obyvateli. Vytloukat klín klínem občas funguje!
Jakub Jetmar

Generálním ředitelem ČT zvolen Jan Souček, Petr Dvořák po 12 letech končí

Parlamentní listy mění majitele, přebírají je Pavlíček a Španěl do firmy Naše média

Vznikla agentura BF Company, založili ji bývalí manažeři Zootu
