Národní knihovna s Googlem zdigitalizují statisíce knih a zpřístupní je online

Do osmi let chce knihovna zpřístupnit internetovým uživatelům na půl milionu svazků, sama na to má 300 milionů, další pomoc poskytne americký internetový gigant.

Václav Budovec z Budova: Antialkoran, tj. Mocní a nepřemožení důvodové toho, že alkorán turecký z ďábla pošel..., Praha Impresí Šumanská 1614. Titulní list využívající mystické symboliky. Repro: Národní knihovna ČR

Václav Budovec z Budova: Antialkoran, tj. Mocní a nepřemožení důvodové toho, že alkorán turecký z ďábla pošel..., Praha Impresí Šumanská 1614. Titulní list využívající mystické symboliky. Repro: Národní knihovna České republiky

Národní knihovna České republiky spouští dva velké projekty digitalizace knih a periodik, které pomohou uchovat české i evropské kulturní dědictví několika staletí.

V rámci projektu Národní digitální knihovna, podporovaného z prostředků Evropské unie (255 milionů korun) a České republiky (45 milionů, přes ministerstvo kultury), bude do roku 2019 zdigitalizováno asi 300 tisíc svazků převážně českých knih z 19. až 21. století.

Národní knihovna se rovněž dohodla s americkým internetovým gigantem Google - to ji zajistí digitalizaci 200 000 děl z historických a slovanských sbírek, tedy tisků z období od 16. do konce 18. století, na které se už nevztahuje autorské právo.

Česká Národní knihovna ČR je dvanáctou evropskou a čtvrtou národní knihovnou (po těch v Itálii, Nizozemsku a Rakousku), jejíž vybraná díla Google digitalizací uchová a následně zdarma zpřístupní ve službě Knihy Google.

Digitální dokumenty obě organizace slibují zpřístupnit „v jednotném, uživatelsky vlídném rozhraní s vysokou mírou možné personalizace“. Z jednoho místa mají být přístupné zdigitalizované dokumenty i placené online databáze knihovny.

„Pro český Google je to významná spolupráce,“ podotkla na dnešní tiskové konferenci v Klementinu mluvčí české pobočky Googlu Jana Zichová. Připomněla, že první aktivitou firmy v oblasti zachování tuzemského kulturního dědictví bylo online zpřístupnění pražského Musea Kampa.

Rutinní digitalizace rukopisů začala v Národní knihovně zahájena v roce 1996 a novin (zpočátku na základě mikrofilmu) roku 2000. V témže roce byla zahájena archivace českého webu, vybraných informačních či zpravodajských stránek s původními materiály.

Prostředky automatického zpracování v rámci dnes představených projektů zahrnují robotické skenery, které si při snímání sami dokáží obracet stránky a mají kapacitu nesrovnatelnou s manuálním skenováním.