Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Národní potravinová sbírka letos počtvrté, poprvé se zapojí Lidl, Billa a Rossmann

V sobotu 12. listopadu proběhne po celém Česku 4. ročník Národní potravinové sbírky. Od 8 do 20 hodin může kdokoliv darovat nakoupené potraviny v některém z vybraných obchodů. Potraviny budou posléze rozděleny lidem v nouzi - zejména matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů a seniorům, a to prostřednictvím České federace potravinových bank. Stejně jako v předchozích letech i letos sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy.

Do projektu se letos zapojí 659 obchodů, z toho 315 obchodů řetězců a 344 drogerií. Nově se mezi retailery, kteří Národní potravinovou sbírku podporují, přidá síť Billa, Lidl a drogerie Rossmann. Poněkolikáté se ve všech krajích Česka zapojí Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Makro nebo DM drogerie.

Síť obchodů Tesco v letošním ročníku slibuje celkový dar zákazníků navýšit o 20 % ze svých zdrojů. Letos v říjnu se celý řetězec na konferenci No Food To Waste v Budapešti zavázal k pravidelnému darování přebytečných potravin ze všech svých středoevropských poboček. Tento cíl má být podle Teska naplněn do roku 2020. Do letošního roku česká divize Teska darovala v přepočtu 490 tun potravin. 

Celosvětové statistiky Potravinářské a zemědělské organizace (FAO) uvádějí, že celý svět za rok vyhodí zhruba jednu třetinu nakoupených potravin. Evropská unie se na tomto čísle podílí 100 miliony tun. Proti plýtvání se letos vymezil i český legislativní systém. V novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích s platností od roku 2018 nakazuje všem maloobchodníkům s potravinami s plochou nad 400 metrů čtverečních povinně darovat nevyhovující potraviny charitě. Do té doby platí zákon všechny takové zbytky likvidovat.