V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Národní potravinová sbírka letos počtvrté, poprvé se zapojí Lidl, Billa a Rossmann

V sobotu 12. listopadu proběhne po celém Česku 4. ročník Národní potravinové sbírky. Od 8 do 20 hodin může kdokoliv darovat nakoupené potraviny v některém z vybraných obchodů. Potraviny budou posléze rozděleny lidem v nouzi - zejména matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů a seniorům, a to prostřednictvím České federace potravinových bank. Stejně jako v předchozích letech i letos sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy.

Do projektu se letos zapojí 659 obchodů, z toho 315 obchodů řetězců a 344 drogerií. Nově se mezi retailery, kteří Národní potravinovou sbírku podporují, přidá síť Billa, Lidl a drogerie Rossmann. Poněkolikáté se ve všech krajích Česka zapojí Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Makro nebo DM drogerie.

Síť obchodů Tesco v letošním ročníku slibuje celkový dar zákazníků navýšit o 20 % ze svých zdrojů. Letos v říjnu se celý řetězec na konferenci No Food To Waste v Budapešti zavázal k pravidelnému darování přebytečných potravin ze všech svých středoevropských poboček. Tento cíl má být podle Teska naplněn do roku 2020. Do letošního roku česká divize Teska darovala v přepočtu 490 tun potravin. 

Celosvětové statistiky Potravinářské a zemědělské organizace (FAO) uvádějí, že celý svět za rok vyhodí zhruba jednu třetinu nakoupených potravin. Evropská unie se na tomto čísle podílí 100 miliony tun. Proti plýtvání se letos vymezil i český legislativní systém. V novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích s platností od roku 2018 nakazuje všem maloobchodníkům s potravinami s plochou nad 400 metrů čtverečních povinně darovat nevyhovující potraviny charitě. Do té doby platí zákon všechny takové zbytky likvidovat.