Nástroje pro občany Zlepšeme Česko a Lepší místo se spojí v jednu platformu

Zakladatel Zlepšeme Česko Ondřej Švrček a ředitel Lepšího místa Petr Steklý spojují své aplikace

Zakladatel Zlepšeme Česko Ondřej Švrček a ředitel Lepšího místa Petr Steklý spojují síly

Iniciativa Zlepšeme Česko Ondřeje Švrčka se spojuje s dalším českým projektem Lepší místo týmu Petra Steklého. To funguje od roku 2011 a jeho nástroj pro nahlašování a správu občanských podnětů využívá 1,5 milionu obyvatel měst a obcí. Podobně zaměřené Zlepšeme Česko sdruží oba nástroje pro občanskou participaci v jednu platformu. „Nemá smysl vyvíjet paralelně podobná řešení, na to není trh dost velký. Jasné rozdělení rolí naopak umožní plně se soustředit na jednotlivé specializace v rámci smart governance a dosáhnout tak nejlepších možných výsledků,“ míní Švrček, zakladatel nástroje pro chytrou komunikaci Mobilní rozhlas.

Web Lepší místo splyne s mobilní aplikací Zlepšeme Česko počátkem podzimu, jednotlivé uživatelské účty budou sloučeny a uživatelé přesměrováni. Lepší místo aplikaci obohatí o fundraising na prospěšné projekty ve městech, ze Zlepšeme Česko zůstane možnost nahlašovat černé skládky, nebezpečná místa v obci, zatoulaná zvířata či ztracené osoby. Všechny samosprávy zároveň získají možnost spravovat přes novou aplikaci nahlášené podněty pomocí administrace v platformě Mobilní rozhlas. Do služby lze napojit přes otevřené API i další mapovací aplikace a následně podněty předávat systémům třetích stran jako komunální služby či městská policie.

Postup sloučení mapovacích platforem Lepší místo a Zlepšeme Česko

Postup sloučení mapovacích platforem Lepší místo a Zlepšeme Česko

Lepší místo bude jako značka fungovat dál, pouze se zaměří na propojování firem, samospráv a jejich obecních institucí, především škol, v participativních obecně prospěšných projektech. „Víme, že spojení firemního kapitálu, samospráv a samotnými občany navržených projektů dokáže šetřit energii i finance. A zároveň víme, že firmy pomáhat chtějí, jen jim často chybí mechanika, jak se zapojit do konkrétních projektů. A právě to dokáže Lepší místo jednoduše zprostředkovat. Budeme zároveň využívat technologickou infrastrukturu Mobilního rozhlasu, abychom místním i celostátním firmám doložili dopad jejich investic do veřejného prostoru a škol včetně dobrovolnických programů,“ slibuje Steklý.