V úterý 21. ledna 2020 proběhne v pražském kině Atlas další ročník Digiveletrhu, naší každoroční přehlídky, co komunikační agentury chystají na další rok. Agentury i klienti, můžete se hlásit.

Nejvíc nelegálních kopií na Ulož.to měla Popelka

Na zakázku Národního filmového archivu spustila brněnská agentura Cognito systém Pureo, který monitoruje nelegální kopie českých filmů natočených mezi roky 1945 a 1991 dostupných na serveru Ulož.to. Systém v pravidelných intervalech kontroluje varianty filmů, jelikož se názvy ilegálně nahraných souboru často zpravidla různí. Jakmile Pureo odhalí kopii filmu, jehož autorská práva patří Národnímu filmovému archivu, odešle správcům Ulož.to e-mail s výzvou, aby soubor smazali. Pokud k tomu do 72 hodin nedojde a daný film je stále dostupný, opět se odešle upozornění, aby byl film odstraněn.

Cognito spustilo Pureo letos 6. listopadu a za dva týdny se mu podařilo odstranit celkem 4.895 různých souborů a dalších 1.022 souborů za tuto dobu čeká na smazání. Při práci se soubory filmů se ukázalo, že některé filmy si lze stáhnout díky jedinému dostupnému souboru, u jiných naopak existují desítky různých variant. Z tohoto pohledu počtu souborů u jednotlivých filmů je mezi ilegálními kopiemi nejpopulárnějším filmem Tři oříšky pro Popelku, jehož si bylo možné toho času stáhnout 87 různých souborů. Následovaly snímky S čerty nejsou žerty (75 verzí) a Ať žijí duchové společně s Vesničkou mou střediskovou (68).

Nejoblíbenější české filmy v pirátských kopiích na Ulož.to

Nejoblíbenější české filmy podle počtu pirátských kopií na Ulož.to. Zdroj: Cognito