Náš newsletter tradičně přešel na letní provoz: v červenci a srpnu chodí jednou týdně, a to v pondělí.

Nejvyšší soud dal šanci na odškodnění za fotku související s kauzou Kuřim

  • ČTK
  • 23. 04. 2012 19:20

Nejvyšší soud (NS) dal novou šanci na odškodnění chlapci, jehož fotografie se objevila v médiích v souvislosti s takzvanou kuřimskou kauzou. Jde o syna literáta Martina Fahrnera. Spisovatel v určité fázi případu pomáhal Barboře Škrlové s útěkem do Norska. V televizi Prima se pak objevil snímek Fahrnerova syna.

Rodina za to chtěla omluvu a odškodnění 100 tisíc Kč. Soudy původně žalobu zamítly, ale Nejvyšší soud nařídil nové projednání kauzy, zjistila ČTK z rozhodnutí v databázi soudu.

Fahrner propůjčil před cestou do Norska Škrlové cestovní pas, a tím také identitu svého tehdy třináctiletého syna. Škrlová pod jeho jménem pobývala v Norsku. Pozdější zveřejnění synovy fotografie v médiích pokládali Fahrnerovi za neoprávněný zásah do osobnostních práv. Žalobu za ochranu osobnosti podala synovým jménem jeho matka.

Městský i Vrchní soud v Praze žalobu zamítly. Poukázaly na to, že zveřejnění snímku souviselo s aktuální kauzou. Prima prý neporušila zásady zpravodajské licence. Podle verdiktu Nejvyššího soudu se ale justice musí důsledněji zabývat tím, zda skutečně převážil zájem na informování veřejnosti nad právem na soukromí třináctiletého chlapce. Podle Nejvyššího soudu mohla televize případně upravit snímek tak, aby nebylo možné chlapce identifikovat.

„Dovolací soud není přesvědčen, že byl skutečně naplněn obecný zájem na zveřejnění jeho podobizny v neupravené podobě. (...) Dovolací soud tedy neshledal, že uvedení plné podobizny žalovaného, tak jak to učinila žalovaná, by byl jediný možný a tolerovaný způsob zveřejnění jeho podobizny,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem. Případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. Chlapec má nyní reálnou šanci na úspěch ve sporu s provozovatelem televize, společností FTV Prima. V minulosti se z podobných důvodů neúspěšně soudil také s nakladatelstvím Vltava-Labe-Press.

Takzvaná kuřimská kauza je patrně nejznámější případ brutálního zacházení s dětmi v Česku. Dva týraní chlapci žili se svou rozvedenou matkou. Podle rozsudku matka, její sestra a známí je od léta 2006 do května 2007 na různých místech zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z nich lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy.

Matce chlapců uložil soud devět let vězení, její sestře deset let. Škrlová byla odsouzena pěti letům, už je na svobodě. Škrlová se v Česku nejprve úspěšně vydávala za dívku Aničku a žila v domácnosti s týranými chlapci. Později v Norsku se vydávala za chlapce. Motivy jejího jednání se nikdy nepodařilo uspokojivě vysvětlit.